Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
02.03.2019 - Türkiye'nin En Kapsamlı El Sanatları ve Hobi Sitesi

Yelpaze Modeli Mekik Oyası Yapılışı – Videolu Anlatımla Mekik Oyası Yapılışı

  • Oya
  • 26 Ağustos 2017
  • 2.473 KEZ OKUNDU

Yelpaze Modeli Mekik Oyası Yapılışı – Videolu Anlatımla Mekik Oyası Yapılışı

Yelpaze modeli mekik oyası özellikle ilgi alanı mekik oyası ile işleme olanların bir hayli seveceği türden bir model. İnce işlemeleri sevenlerdenseniz kaçmaması gereken bu oya, ortaya oldukça güzel sonuçlar çıkarabiliyor.

Yelpaze Modeli Uygulama Örneği

Parmağa ip dolanır ve ipin devamı mekik aletine bağlı olmalıdır. Oradaki düğüm işaretinde yelpaze olan alanın orta bölümü için işlem yapılır. Yani 4 yapraklı çiçek gibi. Orta bölümle parmağa dolanan bölüm birleştirilerek mekikle işlemeye başlanır. Sonra genişletme ile devam edilir, mekik aleti içeri dışarı mekik dokunarak işlenir. Bu işlemle ortadaki çiçeğin hatları çıkarılacaktır. Genişletme ile işleme devam edilir. Sonra devamlı işleme yapılarak çiçeklerin yuvarlakları oluşturulur. Çiçek oluştuktan sonra hangi renkle devam edilmek isteniyorsa buna göre renk eklenir ve yelpaze için işlemeye devam edilir. Ancak önce çiçeğe dolanarak sabitlenir. Dört tarafından ikinci renk iyice dolanarak çiçeğe bağlanır. Sonra beyaz boşluk bırakılan yerlerden yine işleme devam edilmelidir. Daha sonra yelpazenin her bölümü için uç kısmına beyaz çerçeve de eklenebilir. Yelpaze modeli mekik oyası zaten önceden bu uygulamayı yapanlar için kolay anlaşılacaktır. Ancak ilk kez yapacaksanız aşamalı şekilde öğrenmeniz tavsiye edilir. Mümkünse doğrudan bir bilen kişiden işlemeyi öğrenmekte yarar vardır.

Mekik Oyası Ne Kadar Zaman Alır?

Yelpaze modeli mekik oyası öğrenmek isteyenler için modellerin zorluğuna göre öğrenme süreci de değişir.  Kolay modelden başlanması ilerleyen zamanlarda daha karmaşık modellere yönelmek avantajlı olacaktır. Ancak zaten biraz bilginiz varsa da kolayca öğrenebilir ve sonuca varabilirsiniz. Mekik oyaları özel üretim ürünler gibi düşünülebilir. Bunların işleme tekniği oldukça özeldir. Standart örgüden farklı malzemelerin kullanılması zorlayıcı gibi görünse de alıştıktan sonra daha hızlı işlem yapabilirsiniz.  Bunu dışında dantel ipleriyle bu mekik dokuması yapılmaktadır. Yani ince iple işleme olur. Yünle vs. mekik dokuma ancak fabrika tarzı alanlarda üretim yöntemi olarak karşımıza çıkar.  Renklerin kullanımı açısından mekik dokuması ise modelin ortaya çıkması adına zıt renklerin kullanımıyla gerçekleşmelidir. Orta kısımlar açık diğer bölümler koyu ya da tersi olabilir.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ