01.12.2023 - El Sanatları ve Hobi Sitesi
El Sanatları ve Hobi Sitesi

Yalancı Saç Örgüsü Modeli Nasıl Yapılır ? – Kolay Şiş Örgü Örnekleri

Yalancı Saç Örgüsü Modeli Yapımı

Selam herkese hanımlar. Bugünkü konumuz yalancı saç örgüsü modeli nasıl yapılır olacak. Bu şiş örgü modeli ile harika örgü hırka modelleri ve örgü yelek modelleri yapabilirsiniz.

Bu projemizde yalancı saç örgüsü modelinin nasıl yapıldığını sizlere anlatmaya çalışacağım.

Videolu Anlatımla Yalancı Saç Örgüsü Yapımı

Çok şık bir örgü modeli olan bu yalancı saç örgü modeli, yelek modellerine çok yakışan,  çabuk ve kolay örülüyor. Şiş örgü teknikleri seven ve şiş ile örgü örmekten zevk alan hanımlar için bu yalancı saç örgüsü örgü modeli hem örmesi çok zevkli hemde görünüşü çok detaylı ve zormuş gibi görünüyor.

Kendinize veya varsa kızınıza bununla çok güzel yalancı saç örgüsü yelek yapabilirsiniz. Uzun kollu şöyle yakasına çok hoş bir üç katlı örgü çiçek motifi yerleştirilmiş bir yalancı saç örgüsü hırka modeli yapabilirsiniz.

Daha önceden sizlere normal saç örgü modeli nasıl yapılır bunu geniş geniş anlatmıştım. Yine burgulu örgü modeli nasıl yapılır onu da hem resimli hemde videolu olarak yapılışını anlatmıştım.

Şimdi sizlerle beraber resimli olarak yalancı saç örgü nasıl yapılır nu anlatmaya başlayalım.

Burada pembe  akrilik örgü ipi kullandım ve dört numara örgü şişi ile bu küçük örgü modelini yaptım, 35 tane ilmek yaptım. Bir motif için ihtiyacımız olan iki ilmek ters örgü için ve üç tane ilmek düz örgü için.

Toplamda 5 tane ilmek bizim motif için gerekli. Bu yüzden ilmekleri yaparken beş ve katlarını hesaplayarak yapım.

Birinci sıra: Örgümüzün başlarken bir sıra iki tane ilmek düz örgü, üç tane ilmek ters örgü örmeliyiz.

İkinci sıra: İlk ilmeğimizi ters örgü örüyoruz.

Dikkat – bize bakan üç tane düz örgüden ilmeklerin ortasındakine bakın aşağı doğru üçüncü sıraya şişimizle batıyoruz. Düz örgü örüyoruz aldığımız ilmeği uzatıyoruz.

Ortadaki üç tane ilmeği düz örgü örüyoruz. Yine aynı yere ortadaki battığımız yere batıyoruz ve düz örgü örüyoruz.

Çıkardığımız ilmeği uzatıyoruz. Sıradaki iki tane ilmeği ters örgü yapıyoruz. Orta ilmeğin battığımız yere yine batıyoruz ve düz örgü örüyoruz ve ilmeği uzatıyoruz. Bu saç örgüsünü oluşturan sıranın başına ve sonuna uzun ilmekler yapıyoruz.

Sıradaki iki tane ara ilmeği ters örgü örüyoruz. Sıradaki saç örgüsü sırasına gelince yine orta ilmeğin üçüncü sırasına batıyoruz ve düz  örgü örüyoruz, bu ilmeği de uzatıyoruz. Sonraki üç tane ilmeği düz örgü örüyoruz.

Ortadaki yere tekrar batıyoruz ve düz örgü örüyoruz ve ilmeği uzatıyoruz. Sıradaki iki ilmeği ters örgü örüyoruz. Bu tekrarlar ile sırayı tamamlıyoruz.

Üçüncü sıra: örgümüzün arka yüzünü çeviriyoruz.

Birinci ilmeği örmeden alıyoruz şişe, sonraki ilmeği düz örgü örüyoruz, ipi öne alıyoruz. Saç örgüsünde uzattığımız ilmeği örmeden alıyoruz şişimize. Sıradaki üç tane ilmeği ters örgü örüyoruz.

Ve yine saç örgüsünde uzattığımız ilmeği örmeden alıyoruz. Sıradaki iki tane ilmeği düz örgü örüyoruz, aynı tekrarları yaparak sırayı örüyoruz. Örgümüzün ön tarafından bakış.

Dördüncü sıra:  örgümüzün ön yüzünü çeviriyoruz ve ilk ilmeği ters örgü örüyoruz.

Saç örgüsünü oluşturan iki tane ilmeği birlikte düz örgü örüyoruz ( buradaki iki tane ilmek sağa bakmalı).

Ortadaki ilmeği tek olarak düz örgü örüyoruz, sonraki iki tane ilmeği birlikte düz örgü örüyoruz ( buradaki iki tane  ilmek sola bakmalı)

Sıradaki iki tane ilmeği ters örgü örüyoruz. Sıradaki saç örgüsünü aynı şekilde ilk iki ilmeğini birlikte düz örgü örüyoruz. Ortadaki tek ilmeği düz örgü örüyoruz. Sonraki iki ilmeği birlikte düz örgü örüyoruz.

Sıradaki iki tane ilmeği ters örgü örüyoruz. Bu tekrarlar ile sırayı tamamlıyoruz.

Beşinci sıra:  örgümüzün ters  yüzünü çeviriyoruz.

Burada hangi ilmekleri görüyorsak onları örüyoruz, yani ilk iki ilmeği düz örgü örüyoruz. Sonraki üç tane ilmeği ters örgü örüyoruz. Bu sıralama ile sırayı örüyoruz.

Şimdi yine ikinci sıradaki adımlardan başlayarak devam ediyoruz saç örgülerini yapmaya.

Bir sonraki şiş örgü dersi konumuzda görüşene kadar kendinize iyi bakınız.

Kolay gelsin herkese.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ