Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
23.05.2019 - Türkiye'nin En Kapsamlı El Sanatları ve Hobi Sitesi

Videolu Mekik Oyası Yapılışı Türkçe Anlatımla

  • Oya
  • 15 Ağustos 2017
  • 4.555 KEZ OKUNDU

Videolu Mekik Oyası Yapılışı Türkçe Anlatımla

Mekik oyası yapılışı tek bir model olmadığı için farklı şekillerde tarif edilebilen bir durumdur. Mekik oyası standart örgü şekillerinden farklı bir biçimde gerçekleşir. Mekik aleti ve parmaklara ipin dolanmasıyla işlem yapılır. Mekik aleti ipi kullanarak desen ortaya çıkarır.  Bu desenler genelde dantel oya için kullanılır. Yani örtü kenarlarına ekleme yapmak veya diğer istediğiniz yerler için bu işlemeyi kullanarak motif oluşturabilirsiniz.

Mekik Oyası Yapılışı Zor mu?

Mekik oyası yapılışı adı üzerinde mekik dokuyarak işleme yöntemidir. Parmaklara geçirilen iplerin arasından bir aletle mekik dokur şekilde hareketler yapılır ve sonuç olarak ortaya çiçek ya da benzeri istenen motifler elde edilir. Çeşitlerde fikir vermesi açısından bu mekik oyaları dolgulu mekik oyası iki çiçekli mekik oyası gibi çeşitlere ayrılır.   Yeni başlıyorsanız bu uygulamayı doğrudan bilen biriyle görüşerek öğrenmeniz önerilir. Diğer türlü sadece resimlere bakarak kapsamlı bir öğrenme oluşamaz. Ancak öncende bilginiz zaten varsa resimlerle modeller ortaya çıkarabilirsiniz.  Zorluk dereceği hem sizin tecrübeniz hem de modelin karmaşıklığı ile ilgilidir. Uygulama ne kadar fazla olursa oya işlemleri de o kadar basit devam eder. Genel görünüm açısından bu işlemeler son derece zariftir. Havlu kenarları ve özel kumaşların işlemelerinde siz de kullanabilirsiniz.

Mekik Oyası Renkleri

Mekik oyası yapılışı renk açısından düşünüldüğünde tamamen sizin zevkinize bağlıdır. Ne tür bir malzemenin kenarına işleneceği de değişmekle beraber mekik oyaları çoğu zaman canlı renklerden yapılır.  Kırmızı, yeşil, mavi, sarı gibi renkleri ister tek başına isterseniz farklı renklerle kombin ederek kullanabilirsiniz. Ayrıca belirtilmesi gereken mekik oyalarında eklemelerin de büyük bir özenle yapılması gerekir.  Ekleme işlemlerinde parçalar yine mekik oyasına özel bir teknikle eklenir. Farklı renkteki parçalar eğer eklenecekse buna uygun geçiş dantel ipleri kullanılmalıdır. Ayrıca işlem gören yerlerin çok da belli olmaması için özel teknik kullanılır. Mekik oyalarını kullanırken malzeme özellikleri konusunda satın alınan yerden bilgi alabilirsiniz. Özellikle yeni başlıyorsanız mutlaka hangi dantel ipine hangi mekik malzemesinin kullanılacağını öğrenmek işe yarayacaktır.

 

 

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ