Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
23.05.2019 - Türkiye'nin En Kapsamlı El Sanatları ve Hobi Sitesi

Türkçe Anlatımlı Burgulu Bebek Yeleği Yapımı Baştan Sona Videolu

Türkçe Anlatımlı Burgulu Bebek Yeleği Yapımı Baştan Sona Videolu

Bebek yeleği modelleri arasında burgulu yelek modeli sıkça tercih edilmektedir. Burgulu bebek yeleği yapımının ilk aşamasında 3,5 numara örgü şişi kullanmanız gerekmektedir. Bebeğinizin ölçülerine göre ilmek sayısı belirleyerek yeleğe başlanmaktadır. Yeleği daha güzel motif ile yapmak için burgu aparatı ve ilmek tutucu sizlere yardımcı olmaktadır. Başta ve sonda olan 8 ilmek haroşa ilk 8 sıradan sonra devam edilmektedir. Diğer ilmekler ise düz olarak devam edilerek yeleğin burgu motifinin zemini bu şekilde oluşturulmaktadır.

Burgu Yapımı

Burguyu yapmak için yukarıda bahsedilen zemin ilk başta düzgün bir şekilde hazırlanmalıdır. 28 sıra olacak şekilde yeleğin motifine gelene kadar başta ve sonda 8 ilmek haroşa diğer ilmekler düz olarak 28 sıra yukarıya kadar örülmelidir. Bebek yeleği modelleri arasında yapımı bir hayli zor olan burgulu yelek modelinde 28 sıradan sonra 8 ilmek düz örülür. 8 ilmek düz örülerek 4 ilmek bir yanda 4 ilmek diğer yanda kalacak şekilde aparat sayesinde burgu oluşturulur. Her burgunun arasında 1 tane ilmek ters örülmektedir. Aparat sayesinde ilmeklerin yerleri değiştirilerek burgular kolayca yapılabilmektedir.

Burgulu Bebek Yeleğinde Düğme Yeri Koyma

İstediğiniz sıra sayısı kadar burgu koyulduktan sonra ilk burgunun ilmekleri tığ yardımı ile ip çekilerek bitirilmektedir. Düğme yeri koyma işlemini bu işlemden önce yapmanız daha hoş bir görüntü oluşması için oldukça önemlidir. Burgulara başlamadan önce örülen 6 kenar ilmeğinin tam orta iki ilmeği kapatılarak düğme yeri oluşturulmaktadır. Genellikle birçok kişi yeleğin ön kısımlarında düğme yeri koymada büyük sorun yaşamaktadır.

Burgulu Bebek Yeleğinde Yaka Yapımı

Yaka yapımında da genellikle sorunlar yaşanmaktadır. Yaka yapımına başlamadan önce düğme yeri koyduktan sonra kapatmış olduğunuz burgunun yanındaki diğer 2 burgu iki sıra düz örülmektedir. Ortadaki burgu yaka kenarı olacağından dolayı oradaki ilmekler haroşa şeklinde yapılmaktadır. Diğer tarafta kalan burgu ise üzeri düz olacak şekilde 15 sıra örülmektedir. Bebek yeleği modelleri arasında burgu modelinde yaka yapımında sorun yaşamamak için ilmeklerin doğru sayılması oldukça önemlidir.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ