Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
02.03.2019 - Türkiye'nin En Kapsamlı El Sanatları ve Hobi Sitesi

Tunus İşi Örgü Kolluk Yapımı Resimli – Tığ İşi Kolluk Yapımı

Tunus İşi Örgü Kolluk Yapımı Resimli – Tığ İşi Kolluk Yapımı

Tunus işi kolluk yapımı sayesinde kış boyu ellerinizi ve bileklerinizi soğuktan koruyabilirsiniz. Son yıllarda oldukça moda olan Tunus işi örgülerle atkılar, bereler, yelekler, battaniyeler de daha niceleri yapılmaktadır. Bunlar yapılır da kolluk yapılmaz mı hiç?

Örgü Kolluk

Örgüler her mevsim hayatımızda yerini alsa da kış aylarında yün örgülerin yeri bambaşkadır. Sıcacık tutan yün kazaklar, patikler derken kolluklar da odlukça çok kullanılmaktadır. Özellikle de gençler çok tercih etmektedir. Bir dakika olsun elinden telefon düşmeyen gençler, eldiven kullanmakta zorlanmaktadırlar. İşte bu yüzden parmakları açıkta bırakan ancak eli kolu kapatan bu kolluklar severek kullanılmaktadır.

Tunus İşi Nasıl Örülür?

Tunus işi kolluk yapımı aslında oldukça basittir. Tunus işi bilenler için anlatmaya gerek yoktur. Bu örgü modelini bilmeyenlerse adım adım anlatımla kolaylıkla anlayacaklardır. Öncelikle orta kalınlıkta bir yün ip ve kalın tığ gerekiyor. İlk olarak zincir çekerek modele başlanıyor. İkinci sırada ise bu zincire batarak çıkarılan gözler tekrar çekilmeden tığda biriktiriliyor. Sonraki sırada geriye doğru örülerek tığda biriken gözler örülüyor. Örgünün ilk püf noktası bu geriye doğru örmedir.

Sonraki sırada ise gözlerin içine batmak yerine yukarı doğru uzanan dıştaki iplerden göz alınarak yine tığda biriktirilir. İkinci püf noktası da burasıdır. Buradan sonra tekrar geriye doğru gözler örülür. İşte Tunus işi örgünün özü budur. Bu örgü başta tuhaf gelse de ördükçe kolaylaşacaktır.

Tunus İşi Kolluk Yapımı

Tunus işi örgüyü anladıysak artık kolluk yapmak çocuk oyuncağı diyebiliriz. çünkü kolluk yapmak için uzun bir şekilde bu örgüden örüyoruz. Baş parmak yerine geldiğimizde ise kesme yapmamız yeterli.

Tunus işi kolluk yapımı fotoğraflarla daha iyi anlaşılacaktır. Bu örgüden isterseniz kendinize, isterseniz de çocuklarınıza örebilirsiniz. Yapımı o kadar kolaydır ki bir çift kolluğu bir günde bitirebilirsiniz. Hatta eminiz birine ördükten sonra diğer çocuklarınız da isteyecektir. Dilediğiniz renk ve uzunlukta kolluklar örebilirsiniz. Anne eli değmiş, sıcacık kolluklarla kış boyu rahat mı rahat edeceksiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ