DinarTuning Forum
DinarTuning Forum
26.08.2018 - Türkiye'nin En Kapsamlı El Sanatları ve Hobi Sitesi

Tığ İşi Zigzag Örgü Modeli İle Battaniye Yapımı

Tığ İşi Zigzag Örgü Modeli İle Battaniye Yapımı Resimli

Zigzag örgü battaniye oldukça gösterişli bir model olmasına rağmen örmesi bir o kadar kolaydır. Battaniyeler her zaman çok kullanışlı ürünler olmuştur. Bebek battaniyesi, TV battaniyesi, yatak örtüsü gibi pek çok şekillerde kullanmak mümkündür. Bu battaniyeler bir de örgü olursa değmeyin keyfe. Sıcacık tutan rengarenk battaniyelerle serin havalarda mayışmak gibisi yoktur.

Zigzag Örgü Nasıl Yapılır?

Bu battaniye modelini örmesi o kadar kolaydır ki hiç örgü bilmeyenler bile kolaylıkla yapabilirler. İhtiyacınız olan tek şey yün ip ve kalın tığdır. İlk olarak uzunca bir zincir çekerek örgüye başlıyoruz. Battaniyenizin eni ne kadar olsun istiyorsanız o uzunlukta zincir çekmelisiniz. Hatta zigzag yapacağımız için kısalacaktır, daha uzun zincir yapmakta fayda var.

İkinci sırada ise bu zincirlerin içine ayaklı olarak batıyoruz. Ancak her 8-10 sırada birkaç zincire batmamak gerekiyor. Bir 8-10 tane ayaklı battıktan sonra ise ayaklar arasına 2-3 zincir çekiyoruz. Dikkat etmeniz gereken yer tam da burası. Gördüğünüz gibi örgünün bir altında zincir bıraktık, sonra da bir üstte zincir bıraktık. İşte bu bir altta, bir üstte kalan zincirler zigzag görüntüsünü sağlayacaktır. bir sıra yukarı doğru çıkarken diğeri aşağıda kalacaktır.

Kaç sırada zincir yapacağınız ise zigzagların aralığını belirleyecektir. İkinci sırayı da bu şekilde ayaklı olarak tamamlıyoruz. Diğer sıralarda da yine aynı mantıkla ilerliyoruz. Zigzag örgü battaniye şekil almaya başlayacaktır.

Zigzag Örgü Battaniye

Zigzag örgü mantığı anlaşıldıktan sonra battaniyeyi örmek oldukça kolaydır. Bu battaniyeyi dilerseniz tek renk de örebilirsiniz. Ancak birkaç sırada bir renk değiştirirseniz daha estetik olacaktır. Çünkü renk değişimlerinde her iki renk birbirine geçerek desen görüntüsü verecektir. Örmesi oldukça kolay ve zevkli olan Tığ İşi Zigzag Örgü Modeli İle Battaniye Yapımı ile hem çok şık hem de kullanışlı bir battaniyeniz olacaktır.

Zigzag battaniyeyi pembe mavi renklerde ve daha küçük ölçülerde yaparak bebek battaniyesi de yapabilirsiniz. hatta bu örgü modeli ile kazaklar, atkılar, bereler, örme yastıklar ve daha pek çok örgü ürün yapabilirsiniz. Ancak TV battaniyesi olarak mükemmel olduğunu söylemeliyiz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ