19.02.2024 - El Sanatları ve Hobi Sitesi
El Sanatları ve Hobi Sitesi

Tığ işi Yaprak Yapılışı/Örgü Modelleri

Merhabalar sevgili Hanımlar; Bugün sizlerle güzel motiflerden yapacağız, bu motifleri gördüğünüz gibi iğne oyası yaptığınız tülbentler de namaz örtülerinde havlu kenarlarında ya da bebek yüz örtüleri de kullanabilirsiniz. Hemen hazırsanız yapım aşamasına geçelim. Sizlerle birlikte öncelikle dantel yaptığımız hepimizin evinde vardır ya da bunun gibi kürdanla falan da yapabilirsiniz orta göbeğini yapacağım.

Şu anda şöyle ipin uzun olan tarafını aldım. Parmağımla tuttum bu iğneyi de buraya getiriyorum buraya 5 kez. Gördüğünüz gibi ipin arasında kaldı yine de takılı olan kısmı iğneye 2.kez doladım düğüm atıyorum. Buraya bu deliğin içine 6 tane minik zürafalar yapıyorum. Hemen kenarda kalan fazla ipi mi keseyim. 4 oldu zürafa mı da yapıyorum bu şekilde gördüğünüz gibi orada göbeğini hazırladım.

Şimdi hemen zürafanın içine batıyorum yanındaki zürafanın içine geri dönüyorum. Şimdi artırma işlemi yapacağız yani çiçeğimizin ilk yaprağını yapacağız şimdi bunun için buradaki baştaki zürafanın içine batıp iğne bir zürafa yapıyorum.

Hemen yandaki zürafanın içine de batarak bir zürafa daha yapıyorum aynı zürafanın içine bir kez daha batıyorum. Bir zürafa daha yaparak artırmış oluyorum bu şekilde altta 2 taneydi şimdi 3 yaptık şimdi tekrar en baştaki zürafanın içine geri dönüş yapıyorum. Yine baştaki ve sondaki nin içine batarak artırma işlemini yapıyorum sondaki niçin de gördüğünüz gibi bir kez daha bakıyorum ve 4 tane zürafa olduğu bu şekilde bu artırma işlemini 7 tane zürafa olana kadar yapacağım.

Evet gördüğünüz gibi en üst sırada 7 tane zürafa oldu yani artırma işlemi burada bitiyor. Şimdi eksiltme işlemine geçeceğiz bunun için yine bu ipi alıp en baştaki zürafanın oraya götürerek geri dönüş yapıyorum. Şimdi bu baştakilerin içine bak içine batarak artırma işlemi yapmıştık onlara batmadan sıradan her zürafanın içine batarak yeni zürafalar yapıyorum. Bu şekilde eksildi canım şimdi eksiltme işlemini de tepede bir tane zürafa kalana kadar yapacağız neredeyse ilk yaprağım tamamlanmak üzere… Evet şimdi ilk yapan tamamladım.

Bu şekilde hemen buradan ipimi kesiyorum Şimdi ikinci yaprağa geçeceğim. Hemen yanda gördüğünüz iki zürafanın içinde düğüm atıyorum hemen yanındakine geri dönüş yapıyorum burada da yine artırma işlemi aynı yapraktan 3 tane olacak şekilde yapıp hazırlayalım şöyle ufak Ben tekrar göstereyim artırma işlemini geri döndüm baştaki ve sondakilerin içine iki kez batmış oluyoruz. Evet bu şekilde artırıp 7 tane zürafa yapacağız Sonra Tepe’de bir tane kalana kadar eksilterek 3 yaprağı mızda hep birlikte tamamlayalım arkadaşlar.

Evet 3 yaprağımızı da yaptık hazırladık gördüğünüz gibi bu şekilde şimdi kenarına siyah iple gideceğiz bunun için iğne ipimi taktım ve şu şekilde 50 m kat kat ip hazırladım.Şşimdi bu ipi taktığım uzun iple uçlarını birleştirdim. Hep düğümlerinin içinde kalacak şekilde kenarda kalan kırmızı zürafaların hepsine batarak kenarlarını gideceğim gördüğünüz gideyim.

İki kat ip hep düğümlerinin arasında kalıyor. Evet ilk yaprağı tamamladım şimdi bu ipi de böyle çeviriyorum 2. yaprağın en alttaki zürafa azından tekrar batarak her zurafaya kapatarak ikinci yaprağının kenar işleminde yapıyorum son yaprağında bitmek üzere gördüğünüz gibi kenarlarında yaptık hemen şu iki kat ipimi birinden geziyorum. Bu şekilde hanımlar şimdi bu yaprağın tam orta en alt deliğinden batıyorum.

İğne mi ipi bu yüze getirdim Şimdi çiçeğimin damarlarını yapacağım yandaki zürafa ağlardan battım hemen ortadakinden de battım 3 tane damar yapacağım. İlk baktığım zürafanın içinde hemen diğer yaprağı en alt orta ve alttaki zürafaya battım buraya da yine 3 tane damar yapacağım bu şekilde hemen birinden batıyorum diğer yaprağı geçiyorum. Evet bütün damarlarda yapıldığı gibi ipi arka tarafa getirdim.

Evet Hanımlar gördüğünüz gibi motifimiz hazır Umarım beğenirsiniz benimle birlikte yapan tüm hanımlara kolay gelsin diyorum sayfamıza kanalımıza abone olmayı unutmayın videolarımızı beğenip yorumlarınız yorum yapmayı unutmayın lütfen hepinize teşekkür ediyorum. Tekrar görüşmek üzere hoşçakalın.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ