DinarTuning Forum
DinarTuning Forum
26.08.2018 - Türkiye'nin En Kapsamlı El Sanatları ve Hobi Sitesi

Tığ İşi Üçgen Şal Yapımı – Üçgen Şal Nasıl Yapılır Resimli Anlatım

Resimli anlatımla tığ işi üçgen şal yapımı

Yeni bir sal yapılışı olarak görülen tığ ile şal  yapımı uzun bir süre gündemde kalacağa benziyor. Çünkü ortaya çıkan şal  modeli hem çok şık  hem de dikkatleri  üzerinde toplama özelliğini bir arada barındırmaktadır Örgü  mo31delleri arasına giren yeni model şal  yapımı  genellikle tığ ile yapılmaktadır.

Boncuk düğmelerin yerine el yapımı düğme  yapıldığı günümüzde şalların  el örmesi olmaması zaten düşünülemezdi. Özenle  hazırlanan modeller arasında yerini alan  üçgen  şal  yapımı için biraz fazla emek ve sabır gerekmekle birlikte eserin her safhası size yorgunluğunuzu  unutturacaktır. Özellikle zamanı olan ev hanımları üçgen şal  modelleri ve yapılışları konusunda daha ilgili ve uğraş verme konusunda isteklidirler.Resimli anlatımla tığ işi üçgen şal yapımı

Birçok bayanın birbirine  öğrettiği bu modellere günümüz teknolojisi ile ulaşmak çok kolay duruma gelmiştir. Üçgen  şal  örnekleri ve yapılışları konusunda  görsellere ulaşmak  artık çok basittir. Bu durum var olan ilginin artmasına yol açmıştır. Bunun sonucu olarak şal  yapımı modellerinde büyük  gelişme  ve zenginleşme  sağlanmıştır.

Buradan hareketle tığ  ve ipimizi hazırlayarak tığ  işi  şal  yapımı konusunda kafalardaki soru işaretlerine  bir son vermemiz gerekmektedir. Tığ  ile şal  yapılırken ilk önce dokuz zincirin çekilmesi  ile oluşturulan halkadan sonra altı zincir tekrar çekilip halka döndürülmelidir. Sonra ilmeklerin hepsini bir anda çekebilecek  şekilde üç trabzan  ile bağlamalıyız.Resimli anlatımla tığ işi üçgen şal yapımı

Sonra dört zincir çekip yine üç trabzanla bu kısmı tamamlamalıyız. İki defa daha ayni işlemi tekrarların tam sonra on bir zincir çekip dönmeli ve önümüzdeki  ilk boşluğun  içine sık  iğne ile batırıyoruz. Peşine üç zincir çekip bir sonraki yuvaya batırıyoruz. Bu işlemi iki kez daha yapıp son işlemde trabzan yaparak boşluğa batmalıyız. Sonra altı zincir  tekrar çekip  dönmeli  ilk oluşturduğumuz yuvanın içine motifimizi tekrar edelim. Sonra doladığımız ipi üç trabzan yapmalıyız. İki defa daha bu işlemin tekrarlanması gerekmektedir.

Tığla şal  yapımının püf  noktası burada yatmaktadır. Son olarak tekrar dokuz zincir çekip dönmeli ve ilk yuvanın üzerine sık iğne  kullanmalıyız. Daha sonra son sıraya ulaşana  dek üç tane çekip diğer boşlukların içine batırıyoruz. Son sırada ise üç zincir çekip iki ilmek atılan tığ  ile trabzan yapmalıyız. Bu noktadan  sonra yaptığımız işlemleri tekrarlar ile sürdürüyoruz.

Nereye kadar bu işlemi sürdüreceğiniz  isteğiniz ve zevkinize göre  şekillenecektir.Şal  modelleri yapılışı karışık görülse de ip ve tığ  ele alınınca işler çorap söküğü gibi ilerlemekte ve sonuca ulaşılmaktadır. Tığ  işi  şal  yapımı anlatımlı videoların izlenmesi sizlere pratik sağlayacak ve işinizi kolaylaştıracaktır. Üçgen  şal  örnekleri ve yapılışlarına  ulaşmanın kolaylaşması günümüz bayanlarının ilgilerinin artmasına yol açmıştır. İlginin artması göze hitap eden motiflerle yapılan onlarca modeli karşımıza çıkarmıştır.

Adım adım resimli anlatımla tığ işi üçgen şal yapımı

 

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ