DinarTuning Forum
DinarTuning Forum
26.08.2018 - Türkiye'nin En Kapsamlı El Sanatları ve Hobi Sitesi

Tığ İşi Tuğla Modeli İle Örgü Bere Yapılışı

Tığ İşi Tuğla Modeli İle Örgü Bere Yapılışı Videolu Anlatım

Tuğla modeli örgü bere yapımı ile kışı sıcacık geçireceksiniz. Kadın, erkek fark etmeksizin her yaşa herkese yakışan bu bereyi örerek sevdiklerinizi sevindirebilirsiniz. Üç boyutlu bir örgü modeli olan bu bere gerçekten çok farklı ve hoş duruyor. Tuğlalardan örülü bir duvar hissi verdiği için de tuğla desenli olarak adlandırılıyor.

Tuğla Modeli Örgü Bere

Kadın ve erkeklerin kolaylıkla kullanabileceği bu unisex bere modeli için uygun renk ve orta kalınlıkta ip ile 4 numara tığ kullanabilirsiniz. Büyükler için uygun olacak bir bereye 76 zincir ile başlamak yeterli olacaktır. ancak öreceğiniz kişiye göre zincir sayısını arttırıp, eksiltebilirsiniz. Bunun için  de zinciri kişinin kafasına ölçmelisiniz.

Videolu anlatımda görsel olarak çok daha iyi anlayacağınız için kısaca bahsederek püf noktalarına değinelim. Zincir üzerine ikili tırabzanlardan birkaç sıra örüldükten sonra tuğla desenlerine geçilmiştir. İkili tırabzanlar lastik örgü tekniği ile esnek bir örgü sağlar ve bere kafaya tam oturur.

Tuğla desenine geçince ise önce zincir yardımıyla kutucuklar oluşturulmuş ve daha sonraki sırada bu kutucuklara batarak ön diş çalışması uygulamalıdır. Bu şekilde örülerek tuğlalı motif görünümü yakalanmıştır.

Tuğla modeli örgü bere yapımı bu kadar kolaydır. Ancak biraz el becerisi istemektedir. Örgüye yatkın olan kişiler kolayca yapabilirler. Diğerleri ise birkaç deneme sonra başarılı olacaktır.

Bere ve Boyunluk Takımı

Kış aylarında çoluk çocuk, büyük küçük demeden herkes bere kullanmaya özen gösterir. Bu sayede kış soğuğunda hem kulaklarınızı hem de başınızı koruyabilirsiniz. Atkı ile bir takım olan berelerin kullanımı hem çok şık hem de sıcacık olacaktır. Bu yüzden dilerseniz tuğla modeli bir atkı ya da boyunluk yaparak kendinize bir bere atkı yapımı örebilirsiniz.

Tuğla modeli örgü bere tek taraflı bir örgü olduğu için atkı olarak istediğiniz kadar kullanışlı olmayabilir ancak boyunluk olarak oldukça iyi sonuç verecektir. Zaten son yıllarda atkı kullanımının yerini boyunluklar almıştır. Siz de bu modaya uyarak çok şık tuğla desenli boyunluklar örebilir ve kışı sıcacık geçirebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ