31.08.2020 - Türkiye'nin En Kapsamlı El Sanatları ve Hobi Sitesi

Tığ İşi Şerit Örgü İle Sepet Örgü Modeli Yapımı

Tığ İşi Şerit Örgü İle Sepet Örgü Modeli Yapımı

Evinizdeki kalabalığı toplamak için hazır sepet almak yerine örgü sepet yapımı ile ihtiyacınıza göre sepet yapabilirsiniz. Evdeki sepet yapmak için aslında pek çok obje vardır. Kullanmadığınız kaplara kılıf geçirebilir, keçeden sepet yapabilir ya da kullanmadığınız iplerle sepet yapabilirsiniz. Tüm bu işlemler oldukça kolay ve zahmetsiz olacaktır .

Tığ İşi Şerit Örgü Nasıl Yapılır?

Tığ işi ile şerit örgüler yapmak oldukça kolaydır. Tek yapmanız gereken istediğiniz uzunlukta bir zincir çekmek ve üzerini ayaklı batarak doldurmaktır. Bu şekilde farklı renkteki iplerden aynı uzunlukta şeritler yapmalısınız. Daha sonra ise bu şeritleri resimde gördüğünüz gibi altlı üstlü olarak birbirinden geçirmelisiniz. Bu sayede daha kalın ve gergin bir örgü elde edilecektir.

Örgü ile direkt olarak sepet yaparsanız o sepet kalıp olmayacak ve ayakta durmakta zorlanacaktır. İşte bu yüzden bu şekilde örgü şeritler yaparak örgünün daha kalın ve sağlam olması sağlanıyor. Böylece sepet yapıldığı zaman kalıplı şekilde durabilecektir.

Örgü Sepet Yapımı

Şeritleri yaptıktan örgü sepete yapımı oldukça kolay olacaktır. uzun şeritleri dilersiniz resimdeki büyüklüklerde yapabilirsiniz. Bu durumda sepetin büyüklüğüne göre bir çok parça yapmanız gerekecektir. Daha sonra ise bu parçaları tığ ile birleştirebilirsiniz. Ancak bu şekilde çok büyük sepetler yaparsanız kalıbı bozulabilir.

Örgü sepet yapımı için diğer bir yöntem ise çok daha uzun şeritler örerek, bu şeritlerin birleşiminden daha büyük kareler elde etmek. Böylece sepetinizin duvarları tek parça olacaktır. Bu şekilde ördüğünüz sepetin kalıbı daha düzgün ve duruşu daha sert olacaktır. Bu parçaları da yine tığ yardımıyla birleştirebilirsiniz.

Örgü Sepet Kullanımı

Örgü sepet yapımı kadar kullanımı da kolaydır. Bu sepetleri dilediğiniz şekil ve boyutlarda yapabilirsiniz. Banyoda havlu koyabilir, bakım ürünleriniz koyabilir ya da çocuğunuzun tokalarını koymak için kullanabilirsiniz. Kullanım sonucu kirlenen sepetleri diğer örgülerle birlikte makineye atarak yıkayabilirsiniz. Yıkama sonrası yine sepetiniz kalıbını koruyacak ve bozulmayacaktır. Dilerseniz de sepetin içerisine bir astar geçirip, hem renk katabilir hem de onu yıkayarak temizlik sağlayabilirsiniz.

Tığ İşi Sepet Örgü Nasıl Yapılır ?

Ayrıca sizlere tığ işi sepet örgü yapımı Türkçe detaylı olarak anlatmak istiyorum.

Kanalımıza Abone Olmayı unutmayınız.

Kanalımıza Abone Olmayı unutmayınız.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ