16.02.2024 - El Sanatları ve Hobi Sitesi
El Sanatları ve Hobi Sitesi

Tığ İşi Sepet Örgü Nasıl Yapılır – Çok Kolay Sepet Örgü Modeli Anlatımlı

Tığ İşi Sepet Örgü Nasıl Yapılır

Merhaba hanımlar bir birinden güzel ve eğitici örgü derslerine tığ işi sepet örgü nasıl yapılır konumuz ile devam ediyoruz. Sepet örgü modeli diğer örgü modelleri içinde en çok göze çarpan örgü modelleri arasında yer alır.

Tığ işi sepet örgü modelleri deyince tek çeşit sepet örgü anlaşılmasın. Sepet örgü esasında ters ve düz örgüleri kullanılması ile meydana gelir. Siz bu düz ver ters örgülerin sayılarını değiştirerek değişik sepet örneği örgü modelleri yapabilirsiniz.

Videolu anlatımla tığ işi sepet örgü nasıl yapılır onu gösterelim.

Düz ve ters örgünün eşit miktarda kullanılıp küp küp görünen örgü modeline kesme şeker modeli denmektedir. Ve kesme şeker nasıl yapılır konumuza bakarak farkı görebilirsiniz.  Bu tığ işi sepet örgü yapımı konusundan sonra hasır örgü modelini anlatacağım. bu üç örgü modeli (kesme şeker, sepet örgü, hasır örgü ) hanımlar birbirine benzetebiliyor ve karıştırma ihtimali var. Ve bende detaylarına inerek sizlere farklarını nasıl yapıldığını göstermek istiyorum.

Tığ işi sepet örgü nasıl yapılır diyenler için pratik ve kolay anlatılmış görseller ve video ile örülmesi daha kolay bir hale getirdik. Daha önce bu modeli görmeyenler ve ilk defa örgü örecekler için canlı ve görsel anlatımlara yer verdik. Sepet örgüler şiş ile örülürken bu modelde kalın uçlu tığ kullanacağız.

Sepet örneği nasıl örülür merak edenleri için saç örgüsüne benzeyen ve iç içe geçmiş küçük küp şekilleridir. Tığ işi sepet örgü yapımı model olarak çift taraflıdır. Bu yüzden ters ve düz örgü ne olduğunu bilmek gerekir. Ters ve düz örgünün en çok kullanıldığı örnek modellerden biridir. Ters ve düz örgünün en çok kullanıldığı örnek modellerden biridir.  Bunun için ters ve düz örgü nasıl örülür konusuna kesinlikle bakın.

Sepet örgü modelleri için ip arka tarafa atılarak örülüyorsa buna düz örgü denir. Çekliecek olan ipin yönü ön yüze atılıyorsa buna ters örgü denir. Bu örme şekli ile ipin fazla sık çekilmemesine dikkat edilmelidir. Tığ kalın uçlu olacağı için gerekli bolluğu zaten modele verecektir. Bu modelin yapılış şekli aşağıdaki gibidir. Nasıl yapıldığına dair aşamaları takip ederek sizde modeli çıkarabilirsiniz.

tig-isi-sepet-orgu-yapimi-19
tig-isi-sepet-orgu-yapimi-19

Şimdi tığımızı ve ipimizi alıyoruz. Modelimizin görünmesi için kalın bir ip ve tığ kullanalım. Sepet örgü modelini göstermek için 21 adat zincir çekin tığınızla. Genelde tığ işi sepet örgü yapımında 3 ve katları olacak şekilde zincir çekilir Ve ilk sıramızı trabzanla dolduruyoruz.

Tığ ile sepet örgü yapımı temel mantığı belirli sayıda ilmekler ard arda ters ve düz örme ile olur. Sizin sayınıza göre modelinize, ipinize göre bu değişir.

Misal zincir çektikten sonra dilerseniz bir sıra ikili trabzan örebilirsiniz. dilerseniz bunun yerine bir sıra üçlü trabzan da örebilirsiniz. Zaten aşağıda ekleyeceğim iki videodan birinde ikili trabzan kullanırken diğerinde üçlü trabzan kullanmaktadır.

İlk sırayı trabzanla doldurduk ve geri dönüşte iki adet zincir çekiyoruz. Tabi biz anlatımımızda ikili trabzan kullandık. Şimdi iki zincir çekip yine ikili trabzan yapacağız. Ama bu sefer bir alt sıradaki ikili tarbzan dişleri varya, işte onların ön tarafından arkasına tığımızı batıp öyle trabzan yapacağız. Alttaki resimde olduğu gibi.Böyle 4 tane ikili trabzan yapalım.

Şimdi tığımıza yine ip alıyoruz ve bu sefer tığımızı örgünün arka yüzünden bir alt sıradaki kili trabzanlarımızın arkasına batıyoruz ve 4 adet ikili trabzan yapıyoruz.

Böylece 4 adet önden ikili trabzan 4 adet arkadan olacak şekilde sıramızı bitiriyoruz. Tekrar geri dönüşte bir alt sırada önden yaptığımız trabzanları önden arkadan yaptıklarımızı arkadan yapıyoruz. Böylece 4 önden 4 arkadan trabzan yaparak bir sıra gidip bir sıra geri geldikten sonra sepet örgü modelimizin ilk sırasını yapmış oluyoruz.

Buraya kadar anlattıklarımızı bir özetleyelim ve devamını yazalım değil mi ?

1- Zincir çektikten sonra zincir çektik.

2- Sonra 1 sıra ikili trabzan yaptık.

3- Sonra 4 önden ikili trabzan 4 arkadan ikili trabzan yaparak sırayı bitirdik.

4- Bir alt sıradaki gibi önden yapılan trabzanın üstüne öndne trabzna arkadan yapılanın üstüne arkadan trabzan

5- Bu sırada tersini yapıyor. Önden yapılan trabzanın arkasından  dalıp trabzan yapıyoruz. Arkadan alınan trabzanın da önünden.

6- Bu adımda ise 5. adımda 4. adımda yaptığımızı tekrarlıyoruz. Yani bir alt sıradaki trabzna öndense önden şeklinde. Böylece her iki sırada bir sıra sepet örgü modelimiz ortaya çıkmış oluyor. Her iki sırada bir sepet örgü motiflerinin ter düz yaparak içli dışlı motif sağlıyoruz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ