El Sanatları ve Hobi Sitesi

Tığ İşi Şapka Yapımı – Bayan Yazlık Örgü Şapka Yapılışı

Tığ İşi Şapka Yapımı

Selam herkese hanımlar. Bu projemizde sizinle tığ işi şapka yapımı öğreneceğiz. Her zevkli bayan bu güzel tığ işi örgü şapka modelinden kendine örüp güle güle kullanabilir. Yaz aylarında güneşin zararlı ışınlarından kendinizi koruyabilirsiniz. Orjinal tek olan bir örgü şapkasına sahip olabilirsiniz.

Tığla şapka yapımı gerçekten çok zevklidir. Şahsen ben tığ işi örgü yapmayı seven biri olarak seviyorum. Daha önceden de sizlere örgü şapka modelleri ve yapılışı konuları anlatmıştım. Buna çok güzel bir örnek ise örgü şapka nasıl yapılır konumuzu gösterebilirim.

Videolu Anlatımla Tığ İşi Şapka Yapımı Anlatımlı

Bu yazlık örgü şapka modelimiz ile hanımlar ister kendinize ister de kız çocuklarınıza bu şahane örgüden yazlık örgü şapka yapabilirsiniz. Yukarıda bahsettiğim tığ işi örgü şapka nasıl yapılır konumuzda daha çok mevsimlik olması için yünlü iplikten hoş bir model ile bayan örgü şapka yapılışı anlattım.

Daha önceden sizlere tunus işi bere modelleri konusu paylaşmıştım.  İnşallah önümüzdeki günlerde de bayan örgü şapka modelleri paylaşacağım. Hem şiş örgü ile yaılan bayan şapka modelleri hemde bayan şapka örgü modelleri paylaşmak istiyorum.

Malzemelerimiz:

  • Mıkrofiber akrilik ip kullandık renk, mint yeşil ve açık sarı
  • Tığ: 1.75 mm
  • Makas

Şimdi yazılı anlatıma geçelim.

Bu şema çok önemli. İsterseniz çıktı alıp çalışın daha kolay olur her sırayı sayıp nasıl örmeniz gerektiğini göstermek için size gerekli olacak.

Yedi tane zincir ile başlıyoruz. Zincirin başına batıyoruz daire oluşması için.

Birinci sıra: Üç tane zincir çekiyoruz. Bu daireye toplam 14 tane ikili trabzan yapıyoruz yaptığımız zinciri de sayıyoruz. 14 tane ikili trabzanımızı yaptık, başta yaptığımız üçüncü zincire batıyoruz sırayı birleştiriyoruz. Üç tane zincir çekiyoruz ve tığımıza ip alıyoruz.

İkinci sıra: Zincirin başlangıç noktasına batıyoruz ikili trabzan yapıyoruz.  Bu sırada her trabzan tepesine batıp iki tane ikili trabzan yapıyoruz. Toplamda bu sırada 28 tane ikili trabzan yapmış olmalıyız.

Üçüncü sıra: bu sırada  bir tek bir çift trabzan yapıyoruz.

Dördüncü sıra: üç tane zincir çekiyoruz. Bu sırada da iki tane tek, bir çift trabzan yapıyoruz her trabzan tepesine batarak.

Beşinci sıra:  üç tane zincir çekiyoruz. Burada da üç tane tek, bir tane çift trabzan yapıyouz, anlaşılacağı üzere her sırada tekli trabzanlar bir fazla olarak artmaktalar. Toplam 8 sıra artırma yapıyoruz. Sekizinci sıradan sonra 12 sıra arttırma yapmadan aynı trabzan sayılarına batarak örgümüzü örüyoruz. Mint yeşili ipimizi takıp dört sıra daha böyle örüyoruz arttırma yapmadan.

Şapkanın etek kısmı için: birinci sıra: açık sarı renkli ipimizi alıp takıyoruz üç tane zincir çekiyoruz. Her trabzan tepesine batarak beş tane ikili trabzan yapıyoruz sıradaki trabzan tepesine batıp çift trabzan yapıyoruz.

Toplamda altı tane tekli trabzan yapıp bir tane çift trabzan yapıyoruz. Altı tane tek bir çift trabzan sıralaması ile şapkanın etek  kısmı için arttırma işlemlerine başlıyoruz.

Toplam yedi sıra örüyoruz, her sırada tekli trabzanları bir fazla arttırarak çoğaltıyoruz yedi sıra olana kadar. Çift trabzanları yaparken her sırada alt sıradaki ikinci trabzandan sonraki tepeye batıyoruz. Yani kaydırıyoruz çift trabzanları şapkanın etek kısmı daha sert dursun diye.

Mint yeşili ipi takıp üç sıra daha arttırma yapmaya devam edip aynı şekilde örüyoruz. Son sıra sık iğne ile arttırma yapmadan bitiriyoruz. Süs olarak kullanacağımız çiçeğin ayrı yazılı anlatımı ve videosu var oradan bakıp örebilirsiniz.

Şapkamız hazır kullanıma. Çiçeğimizi takıp süsleyebilirsiniz.

Bu şapka için kullanabileceğiniz Basit Tığ İşi Çiçek Motifi Nasıl Yapılır konumuza bakınız.

Hanımlar beraber bir güzel konumuzun daha sonuna geldik inşallah.

Bir başka konuda görüşmek üzere kendinize iyi bakınız.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ