23.02.2024 - El Sanatları ve Hobi Sitesi
El Sanatları ve Hobi Sitesi

Tığ İşi Örgü Motif Yapımı | Yarım Ay Şeklinde Kare Motif Yapımı

Merhaba güzel hanımlar bugünkü videomda size bu gördüğünüz Pera şeklindeki motifi nasıl yapıldığını anlatmaya çalışacağım bence çok ilginç bir model, yapması da kolay aslında. Size şimdi adım adım nasıl yapıldığını göstermeye çalışacağım. Ben burada kullandığım renkler beyaz bu pembeye benzer bir renk mor pembe arası bir renk bu bizim mor rengimiz ve bir tane açık yeşilimiz var. İhtiyacımız olan;

  • iki buçuk numaralı bir tane tığ
  • bir tane makas işimiz bitiminde kullanacağınız Bir makas

Şimdi isterseniz yapım aşamasına geçelim. Çok hoş bir örnek kendinize battaniye için veya süs yastığı için bunu kullanabilirsiniz Baş fikirleriniz de olabilir başka amaçlar için de kullanabilirsiniz. Gayet ilginç tabak altı da olabilir daha büyük yaparak veya paspas yapabilirsiniz. Çünkü bunun dolanma sınırı yok gitgide istediğiniz kadar bunu büyütebilirsiniz. Şimdi yapım aşamasına bir geçelim bu böyle karşınızda dursun bunu inceleyerek başlayabiliriz.

Öncelikle beyaz ipim ağlıyorum beyaz iple başlayacağım. Bu bizim kontrol edebileceğimiz bir ip olsun Öncelikle geniş büyük zincirler yapacağız 4 tane fazla zinciri ihtiyacımız yok. Geniş 4 tane zincir yapalım birincisini sıkıyoruz. Tabii sökülmesin diye ve şöyle geniş geniş 2 3 ve 4 tane zincir yaptık. Şimdi bu zincirleri tabii ki bağlayacağız bizim bir halka ihtiyacımız var halkımıza Öncelikle yapalım şöyle burayı birleştirdik ve sonra yapacağımız. İlk önce buraya sadece ip almadan battık sonra ip alarak bir tane tekli trabzan yapacağız kademe kademe bunu bir çocuğa sonra ip aldım ikili trabzan yapıyoruz.

İkili trabzan yaptık ve yanına bir tane daha ikili trabzan yapıyoruz burası bu kadar şimdi ipimizi uzatalım ve bırakalım şimdi bu dediğimiz pembe mora yakın bu rengi alıyoruz. Şimdi bu rengimizi aynı şekilde buraya batarak aynı işlemleri buraya da yapacağız.

Öncelikle Skin ile başlıyoruz sonra ipimizi aldık buraya battık. Bu sefer de tekli trabzan yaptık. Sonra ip aldık ikili trabzan iki tane ikili trabzan omuzu olmalı işlemimiz bu kadar sonra mor renginin alalım Şimdi burada da aynı işlemi yapacağız hepsinde aynı işlemi uygulayın ve yaz da Ne yaptıysak hepsini aynı şekilde biraz biraz görüp bunu böyle bir Seriye kadar getireceğiz.

Siz isterseniz bunu çok büyük yapabilirsiniz kusma ve paspası Olabilir böyle spiral bir şekilde görünen dön dön dürülü bir şekilde elinizde böyle bir motif olabilir. Şimdi sık iğnemi yaptım. Sonra ip aldım baktım ve tekli trabzan yap aldım ip tekrar buraya baktım de ikili trabzan yapıyorum.

Tekrar aynı şekilde ip aldım bir tane de ikili trabzan yaptım gitmemi uzatıp örüyorum. En son Yeşil ipimi aldım Buna da aynısını uygulayacağız. Şimdi öyle bir kaç tane çocuğumuz oldu dikkat edelim sökülmesin ve emeğinize yazık olmasın. Bu sefer de tekli trabzan yapıyoruz sonra ip aldık yeni batıyoruz ve ikili trabzan yapıyoruz 2 tane ikili trabzan bir kez daha yatıyoruz.

İkili trabzan bu sıralamayla her rengi aynı şekilde buraya kadar bir yapıyoruz arkadaşlar aldım beyaz ipimi Şimdi burada yapacağımız şey şu gördüğünüz şurada üstte 3 tane buğday tanesine benzeyen adamlar 4 tane mi Biz bu sonuncusunu almayacağız şu diyelim hadi 12344 olan şu gördüğünüz yeri batıyoruz ve buraya iki tane ikili trabzan yapıyoruz. Sonra tekrar kırmızı ip aldık Sonra diğer paralar batıyoruz. Trabzon tepesine batıyoruz ve buraya bir tane ikili trabzan yapıyoruz sonra ipimizi tekrar aldıklarımızı ve buraya batıyoruz ve burada iki tane Trabzon yapıyoruz iki tane ikili trabzan şimdi bu burada yaptığımız işlemin aynısını bütün renkler üzerinde yapıyoruz.

Adım adım aynı şekilde böyle biraz biraz devam edeceğiz Şimdi arkadaşlar bu pembeye benzer ipimizi aldık şimdi tekrar buraya bakıyoruz burada geriye doğru 4. olan şu en dipteki yere batıyoruz aynı yere bir daha batacağız ikili trabzan yapacağız 2 tane ikili trabzan ımız var sonra diğer Trabzon tepesine batıyoruz ve burada bir tane ikili trabzan ımız var aynı şekilde diğer Trabzon tepesine batıp yeni iki tane ikili trabzan yapıyoruz.

Burası da bitti şimdi Mor alıp aynı şekilde mor iple de yapacağız bunu her ip için uygulayacağız. Bundan sonra baktık iki tane ikili trabzan bunda bıraktık. Şimdi buraya kadar böyle görünüyor bunun dolanmaya devam edeceğiz vermeye devam ediyoruz. İpimizi aldığımızda şimdi tekrar sıradaki Trabzon tepesinde batıp yine aynı yere bir daha batacağız. İki tane ikili trabzan her seferinde ikili trabzanla başlıyor ikili trabzanla bitiriyoruz.

Sıramızı şimdi burada 3 tane birer yatıyoruz bir tane Trabzon yapıyoruz yerine bakıyorum bir tane Trabzon yapıyoruz. Burada iki tane yuvamız kalmış bunu bırakıyoruz. Ne yaptıysak son en son da tekrar beyazı gelene kadar aynı işlemleri yapacağız şimdi buraya iki tane trabzan yapın bırakıyoruz. Bunlar 9 sonra 11 ve bu şekilde devam edecek.

Bunu istediğiniz kadar büyütebilirsiniz şimdi bitirmeyi bir yapalım şimdi aynı yere yani şu sıradaki aynı yere iki tane trabzan yapıyoruz yine sonraki yuvaya batıp buraya bir tane tavsan yapıyoruz. sonraki yuvaya batıp bir tane yalancı trabzon yapıyoruz söyle sonra buraya basıp sık yine biz yapıyoruz ve buraya bak böyle bağlıyoruz söyle bizim de çekelim açılmasın birbirimizi keselim Aynısını şimdi diğer yapıyoruz demiştik sıradaki yuvaya batıp iki tane Trabzan yapıyoruz sonraki ve bıdık bir tane Trabzon yapıyoruz sonraki yuvaya batıp Bir tane yalancı Trabzon yapıyoruz sonra batıp sık iğne yapıyoruz ve sonrasında Batı bu sırayı bağlıyoruz bir tane zincir yapalım sökülmesin diye hepimizi kestik bu bizim bitirmemiz bu şekilde bitiriyoruz hepinize kolay gelsin.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ