30.09.2020 - Türkiye'nin En Kapsamlı El Sanatları ve Hobi Sitesi

Tığ İşi Örgü İle Nergis Çiçeği Yapımı

Hanımlar çok güzel bir örgü çiçek motifi yapımı ile daha karşınızdayım. Bu sefer sizlere tığ işi örgü ile nergis çiçeği yapımı konusu anlatacağım.

Hatırlarsınız bu seriden sizlere daha önce örgü ile çiçek motifleri ve yapılışlarını paylaşmıştım.

Tığ İşi Örgü Nergis Çiçeği Yapımı

Tığ İşi Örgü Nergis Çiçeği Yapımı

Bu tığ işi örgü çiçek modellerini bir rus sitesinde bulmuştum. Örgü nergis çiçeğinin yapımı da diger tığ işi çiçek modellerinde olduğu gibi resimler ile aşama aşama gösterilecektir.

Konunun anlatımında kullanılan resimler çok net. Bu şekilde net kaliteli resimler ile tığ işi örgü anlatımları her zaman bulunmuyor.

Bu seriden daha önce paylaşmış olduğum tığ işi örgü çiçek modelleri ve yapılışına dair iki konuyu aşağıda paylasiyorum belki bakmak isteyebilirsiniz.

Tığ İşi Kardelen Çiçeği Yapımı

Örgü İle Muhteşem Gelincik Çiçeği Yapımı

Size biraz da nergis çiçeğinden bahsedeyim. Nergis çiçeği ilkbaharda su kenarlarında yetişen çok narin ve çok güzel bir çiçektir. Tarih sürecinde bazı çiçekler hakkında güzel hikayeler ortaya çıkmıştır. Nergis çiçeği hakkında da çok güzel bir hikaye var. Eger nergis çiçeğinin hikayesini bilmiyorsanız hikayeyi buradan okuyabilirsiniz.


5000 yıl önce ırmak tanrıçası Nana İzmir Mordoğan Mimas dağı eteklerinde badem ağaçları altında çıplak yatarken uykuya dalmış.Efsane bu ya uyandığında hamile kaldığını anlamış.Dokuz ay on gün sonra kainat güzeli Narcissus’u dünyaya getirmiş.

Tanrı Zeus son derece çapkın bir tanrıdır. ancak aynı anda evlidir de. karısı Herayı meşgul etmek için bir peri olan Echoyu görevlendirir. Zeus ne zaman çapkınlık yapmaya çıksa, Echo Hera’yı lafa tutup, meşgul eder. ancak Hera bu olayı farkeder ve Echoyu cezalandırır. Echo artık sadece karşısındaki kişinin son sözlerini tekrar edebilecektir…Gel zaman git zaman:……

Narcissus büyümüş bütün kızların aşık olduğu, genç bir delikanlı olmuştur. Ancak güzel olduğu kadar da kalpsizdir. Karşısına eğer onu öpmezse kendisini öldüreceğini söyleyen bir kıza bir kılı uzatacak kadar kalpsiz…

Nergis Çiçeği Ve Hikayesi

Nergis Çiçeği Ve Hikayesi

Günlerden bir gün Echo ile Narcissus ormanda karşılaşırlar. Echo onu görür görmez aşık olur ama aşkını dile getiremez ve suskun suskun önüne bakar. Narcissus “merhaba”der, Echo tekrarlar “merhaba”. Narcissus devam eder, “ne kadar da güzel bir gün değil mi?”, Echo da devam eder, “…değil mi?”. Narcissus duraksar, “iyi misin sen?” der. Echo yapabildiği tek şeyi yapar, “…misin sen?”. Narcissus biraz sinirlenir tabi, “sen benimle dalga mı geçiyorsun?, Echo kendini durduramaz, “…dalga mı geçiyorsun?”. Narcissus artık çok sinirlenmiştir, “git buradan!” diye bağırır, Echo’nun kalbi kırılmıştır. “git buradan!”‘ın tekrar ederek kaçar onun yanından ve Mimas dağının eteğindeki bir mağaraya saklanır, ağlar, ağlar, eriyip gider. vücudu ve kemiklerinin yitmesine rağmen sesi mağarada kalır. ondandır ki dağlara bağrılındığında echonun sesi eskiden yaptığı gibi sizi taklit edermiş.

Echonun başına gelenler aşk tanrıçası afrodit için bardağı taşıran son damla olmuş. Yüzlerce kızın kalbini kıran bu adamı cezalandırma zamanı gelmiştir artık. “Aşk acısının ne olduğunu öğrenme vakti geldi…” der .Narcissus yine bir gün Mimas dağı eteklerindeki ormanda dolaşırken Başpınar’ın önündeki gölden su içmeye gider. Tam suya eğilirken kendisini görür ve tam anlamıyla büyülenir. Ellerini yansımasına uzatır ama elleri suya değer değmez görüntüsü kaybolur.

Nergis Çiçeği Nin Hikayesi

Nergis Çiçeği Nin Hikayesi

Narcissus önce üzülür ama suyun durulmasıyla görüntü tekrar oluşunca gölün kıyısına oturup bütün gün kendisini izler. Annesi Nana ve babası onu aramaya ve evine geri götürmeye gelirler ancak Narcissus “hayatının aşkından” ayrılmayı reddeder. Bir gün Narcissus yansımasına sarılmak için suya eğilir ancak göle düşer ve boğulur. Bunu duyan Afrodit pişmanlık duyar ve Narcissus’un ölü vücudunu gölden çıkartıp, bir çiçeğe dönüştürür.İşte Bahar ile birlikte İzmir/Mordoğan dağlarından toplanılıp gelen ve pazarlarda ,köşe başlarında ,çiçekçilerde satılan aşk kokulu NERGİS’in hikayesi bu.


Arkadaşlar, hanımlar her gün tığ işi örgü modelleri, kurdele nakış işleri, kasnak işi,  dantel, oya ornekleri ile alakalı kaliteli güzel konular paylaşmaya devam edeceğim.

Tığ İşi Çiçek Modelleri

Tığ İşi Çiçek Modelleri

Örgü Çiçek Yapımı

Örgü Çiçek Yapımı

Örgü Çiçek Modelleri Ve Yapılışı

Örgü Çiçek Modelleri Ve Yapılışı

Tığ İşi Örgü Modelleri

Tığ İşi Örgü Modelleri

Tığ İşi Çiçek Yapımı Resimli Anlatım

Tığ İşi Örgü Çiçek Yapımı Resimli Anlatım

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. vahide dedi ki:

    Merhaba
    Bu nergis çiçeginin beyaz kısmıda dahil nasıl yapıldığına dair video yada resimli açıklama varmı acaba,ben bulamadım,mümkünse yardımcı olurmusunuz??? Ellerinize sağlık.

    1. Pınar GÜLER dedi ki:

      İlginiz için çok teşekkür ederim. Ancak ben bu konuyu Rus bir bayanın sitesinden almıştım. orada da videolu açıklama yoktu. Bende tam çözemiyorum. Bulabildiklerimle yardımcı olmaya çalışıyorum. Videolu anlatım konularda var resimli olanlarda bazen sadece fikir olsun diye model konuları paylaşıyorum.

BİR YORUM YAZ