El Sanatları ve Hobi Sitesi

Tığ İşi Örgü Çiçek Yapılışı | Örgü Patik Süsleme

Merhaba hanımlar bu konumuzda sizlere tığ işi örgü çiçek yapılışı anlatacağım. Fakat baştan şunu söyleyeyim ki bu konumuz dün paylaştığım çiçekli bayan patik yapımı konusunun devamı olan bir konudur. çiçekli bayan patik yapımı konusunda patiği nasıl yapacağımızı anlattık. Patiğimizin üstüne süsleme amaçlı örgü çiçek motifi modelimizin nasıl yapılacağını ise bu konuda ayrı olarak anlatmak istedim.

Videolu anlatımla tığ işi örgü çiçek yapımı

Daha önceden de sizlere bir çok örgü çiçek motifi nasıl yapılır, basit tığ işi çiçek motifi nasıl yapılır onu anlattım.  Daha başka olarak onlarca çeşit örgü çiçek aplike modelleri paylaştım.

Bu konumuzdaki tığ işi örgü çiçek yapılışı örneğimiz ise katlı bir çiçek. Ama yapımı gayet kolay. Bu konumuzdaki örgü çiçek modeli mize çok benzeyen ama biraz daha zoru olan Kat Kat Örgü Çiçek Nasıl Yapılır konusunda detaylıca anlattım.

Buradaki örgü çiçek motifi yapımı gayet kolay sizlere hem resimli anlatımla hemde videolu anlatımla sizlerle paylaşmak istiyorum.

Çiçek yapımı: pembe ipimizi alıyoruz ve 3.0 numaralı tığ ile örüyoruz. Altı tane zincir çekiyoruz. Baştaki zincire batıyoruz ve halka yapıyoruz. Üç tane zincir çekiyoruz halkaya batıyoruz ve sık iğne yapıyoruz. Sonra iki tane zincir çekiyoruz ve sık iğne yapıyoruz.

Toplam beş tane halka yapıyoruz. Sonuncu iki zinciri çekince baştaki üç tane zincirden birinci zincire batıyoruz ve sırayı birleştiriyoruz. İlk halkaya batıyoruz  ve sık iğne yapıyoruz, tığımıza ip alıyoruz ve iki tane ikili trabzan yapıyoruz, sonra bir tane sık iğne yapıyoruz.

Sonra ikinci halkaya batıyoruz sık iğne yapıyoruz ve iki tane ikili trabzan yapıyoruz ve bir tane sık iğne yaparak her halkayı bu tekrarlar ile dolduruyoruz.

Çiçeğimiz hazır.

İlk sık iğneye batıyoruz sırayı birleştiriyoruz. Çiçeğin arkasındaki en yakın sık iğnenin beline  batıyoruz ve bir tane sık iğne yapıyoruz. Beş tane zincir çekiyoruz.

Sıradaki sık iğnenin beline  batıyoruz çiçeğin arka tarafından ve bir tane ikili trabzan yapıyoruz. Burada yan yana iki tane sık iğne var buna dikkat edin, hepsi sık iğnelere ayrı ayrı batıyoruz, burada sekiz tane halka yapmamız gerek.

Üç tane zincir çekiyoruz ve sonraki sık iğnenin beline batıyoruz ve ikili trabzan yapıyoruz. Sırayı tamamlayınca şimdi dolgu yapmaya geldi sıra. Halkaya batıyoruz bir tane sık iğne yapıyoruz ve üç tane ikili trabzan yapıyoruz.

Üç tane ikili trabzan yapıyoruz.  Bir tane sık iğne yapıyoruz, bu sıralama ile her halkayı  dolduruyoruz.

Son sıra. Beş tane zincir çekiyoruz. Çiçeğin arkasındaki ilk trabzan beline batıyoruz ve ikili trabzan yapıyoruz (ikinci sıranı aynısını yapıyoruz)

Üç tane zincir çekiyoruz ve sonraki trabzan beline batıyoruz ve ikili trabzan yapıyoruz. Buraya da sekiz tane halka yapıyoruz.

Halkaları doldururken: halkaya batıyoruz sık iğne yapıyoruz sonra dört tane ikili trabzan yapıyoruz ve bir tane sık iğne yapıyoruz. Sonra diğer halkaya geçiyoruz ve bir tane sık iğne yapıyoruz ve dört tane ikili trabzan ve bir tane sık iğne sıralaması ile her halkayı dolduruyoruz.

İşte çiçeğimiz hazır.

Bu çiçeği bağcığın karşısındaki tarafa karşılıklı gelecek şekilde çiçeğin sadece orta kısmından dikiyoruz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ