Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
23.05.2019 - Türkiye'nin En Kapsamlı El Sanatları ve Hobi Sitesi

Tığ İşi Duvar Süsü Yapımı

Tığ İşi Duvar Süsü Yapımı

Emeği göz nuru eşyaları seviyorsanız, örgü benim vazgeçilmezim diyorsanız tığ işi duvar süsü ile duvarlarınızı rengarenk süsleyebilirsiniz. Birkaç renkli yün ip ve tığ yardımıyla kolayca yapacağınız bu süsler, evinize bambaşka bir hava katacaktır.

Duvar Süsü Renk Seçimi

Duvar süsü için rengarenk ipleri kullanabileceğiniz gibi tek renk de yapabilirsiniz. Ev dekorasyonunda kullandığınız renklerle uyumlu renkleri tercih ederek odanızda bir bütünlük yakalayabilirsiniz. Hatta evinizde yer odası ya da şark köşesi gibi alanlarda varsa bu süslerin katacağı geleneksel hava ile daha eşsiz bir ortam olacaktır.

Nasıl Yapılır?

Tığ işi duvar süsü yapmak için öncelikle kafanızda bir modele karar verebilir ya da görmüş olduğunuz modelleri uygulayabilirsiniz. Az çok örgü bilgisi olan, eli tığ tutan herkes kolaylıkla yapabilir. Zincir çekmeyi ve ayaklı batmayı bilmek yeterlidir.

Örgüye ilk olarak yeterli sayıda zincir çekerek başlayın. Daha sonra bu zincirin üzerini ayaklı batarak doldurun. Bir her sırada farklı bir renk tercih ettik. Böylece modeli daha rahat görebilirsiniz. Sonraki sırada ise bir zincir çekerek her boşluğa batın. Daha sonra bir ayaklı ve bir zincir ile bir sıra daha gidin. Son olarak ise üç ayaklı ve üç zincirle bir sıra daha gidin. Bu şekilde devam ettiğinizde model yuvarlak şekilde büyüyecektir.

Bundan sonra modele çiçek görünümü verecek olan sıra için boşlukları ayaklı olarak doldurun. Şekilde gördüğünüz bu çiçekleri dilerseniz bardak altlığı da kullanabilirsiniz. İsterseniz de devam ederek daha büyük hale getirerek duvar süsünüzü oluşturabilirsiniz.

Tığ İşi Aksesuarlar

Bu modelde görmüş olduğunuz tığ işini çeşitli şekillerde değiştirerek, başka amaçlarla da kullanabilirsiniz. Bu örgüyü örerken büzmemesi ya da toplanmaması çok önemlidir. Bunun içinse sürekli her sırada kontrol etmelisiniz. Bu modelden yola çıkarak çeşitli tığ işi duvar süsü, bardak altlığı, paspas ya da çerçeve gibi aksesuarlar yapabilirsiniz. Rengarenk ipler, çeşitli desenlerle buluştuğunda bir de sizin el emeğiniz eklenince gerçekten seyrine doyulmaz bir görüntü oluşacaktır. Dilerseniz içi boş çerçeveler yaparak resimlik olarak kullanabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ