DinarTuning Forum
DinarTuning Forum
26.08.2018 - Türkiye'nin En Kapsamlı El Sanatları ve Hobi Sitesi

Tığ İle Yıldız Örgü Yapımı

Tığ ile yıldız örgü yapımı konulu makalemizde, tığ ile yıldız örgü nasıl yapılır ve teknikleri nelerdir sorularının cevabından bahsedeceğiz. Yıldız örgü modeli, görünüşü itibari ile yıldızı andırdığı için bu isim verilmiştir. Tıpkı diğer örgü modellerinde olduğu gibi, yöreden yöreye ve bölgeden bölgeye örgü isimlerinde farklılıklar olabilir. Fakat genel olarak örülüş teknikleri aynıdır. Yazımızda da sizler için yıldız örgü modelini anlatacağız.

Tığ ile örgü örmek, şiş ile örgü örmeye göre çok daha basittir. Çünkü örgü esnasında tek bir materyali yönetmek daha basit bir işlemdir. Bilhassa yıldız örneğini örmek hem kolay hem de eğlenceli yapım aşamasına sahiptir. Yazının ilerleyen kısımlarında görseller ve video bulunmaktadır. Bu kaynaklardan yararlanarak, çok daha basit bir şekilde yıldız örgü modelini yapabilirsiniz.

Yıldız örgü modeli, bebek battaniyelerinde en çok tercih edilen ve çok sık başvurulan bir örnek çeşididir. Daha büyük bir alanda kendini daha da belli eden yıldızlar, battaniye gibi büyük örgülerde daha şık durmaktadır. Fakat sadece bebek battaniyesi değil, hırka, yelek, atkı, şal gibi örgü çeşitlerinde de yıldız örneği yapılır. Hatta lif örneğinde de sıklıkla yıldız örneği ile karşılaşmamız mümkün.

Örgü örerken yapacağınız örneğe bağlı olarak, istediğiniz kalınlıkta ve istediğiniz renkte ip seçebilirsiniz. Dilerseniz her yıldızın belli olması için birden fazla renkte ip de kullanabilirsiniz. Ya da sadece iki renk tercih ederek de örgünüzü örebilirsiniz. Video anlatımında örgüye yeni başlayanlar düşünülerek basit ve sade bir dille, tığ ile yıldız örgü nasıl yapılır cevabının açıklaması verilmiştir. Sizler de bu video sayesinde birkaç dakika içinde, örgü tekniğinin mantığını kavrayabilir ve hemen örmeye başlayabilirsiniz.

Örgü, kolay kolay eskimediği ve yıpranmadığı için her daim tercih edilen bir çeşittir. Piyasadaki fabrikasyon ürünlere nazaran, daha uzun ömürlü ve daha kullanışlıdır. Nesilden nesile aktarılma gibi bir özelliğe de sahiptir. O yüzden emek verdiğiniz örgüleri uzun süre saklamanız da mümkün. Örneğin bebek battaniyeleri, sadece bir bebeği değil birden fazla bebeği büyütüp sarmalayabilir.

Tığ İle Yıldız Örgü Yapımı Video Anlatımı

 

 

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ