DinarTuning Forum
DinarTuning Forum
26.08.2018 - Türkiye'nin En Kapsamlı El Sanatları ve Hobi Sitesi

Tığ İle Yeni Gelin Terliği Yapımı Videolu Anlatım

Tığ İle Yeni Gelin Terliği Yapımı Videolu Anlatım

Tığ ile yeni gelin terliği yapmak isteyen kadınlar için çok sayıda modeli bulmak mümkün. Taban bölümü genelde hazır olan ve işlemeye müsait olan bu terliklerde üst bölümleri dilediğiniz modelle renklendirerek ideal sonuçlar alabilirsiniz. El yapımı işlere değer veriyorsanız ve bu alan sizin hobinizse bu gelin terliklerini mutlaka yapmanız önerilir. Böylece kendinize özel bir ürün kullanırsınız ve ayrıcalık kazanmış olursunuz.

Tığ İle Yeni Gelin Terliği Modelleri

Üst bölümü bağlamalı, çiçekli, kirpi modelli terliklerden dilediğiniz bir tanesine karar vererek işlemlere başlayabilirsiniz. Ancak eğer terlik taban malzemesini siz örecekseniz bu bölüm için ayrıca bir tarife bakabilirsiniz. Çünkü bu bölümün yerde gezinmeye dayanıklı olması gerekir. Bu yüzden de buna uygun şekilde ayarlanacaktır. Diğer yandan hazır taban alındığı varsayılırsa hem gelin terliği olması açısından hem de hafiflik ve model güzelliğinin öne çıkması bakımından hafif ve ince bir taban almanız önerilir. Tığ ile yeni gelin terliği uygulamasında bir örnek vermek gerekirse;

Önce tana bölümün etrafı iple sarılır ve örgünün devam edeceği bir zemin yaratılır. Tabana işleme yapılarak terlik zemini hazırlanmış olur.  İşlemenin kolay olması adına tabanın özenle seçilmesi ve iğne kullanımına dikkat edilmesi gerekir.

  • İkinci aşamada sağda ve solda tığ işlemeli parçaların eklenmesi yapılır. Bu eklemeler tabanda oluşturulan zeminin devamı şeklindedir ve iki yandan ayrı eklendikten sonra ortası boş kalacak şekilde ayarlanır.
  • Son aşamada iki tarafın orta kısmı ayakkabı bağcığı gibi renkli bir örgü iple birleştirilir.
  • Son olarak fiyonk görünüm sağlanır.

Bu terlik modelini eğer gelinler için düşünüyorsanız beyaz renkten yapabilir ve bağcık bölümünü saten kumaşlarla tüylü yünlerden seçebilirsiniz.  Gelinler süslü görünmeyi sevdiklerinden terliklerinde de bolca fiyonk ve ponpon benzeri işlemelerin olmasından hoşlanacaklardır.  Yani terliği nasıl şekillendireceğiniz aslıda size bağlı olur.

Tığ İle Yeni Gelin Terliği Yapımı Ne Kadar Zaman Alır?

Yukarıda tarifi verilen tığ ile yeni gelin terliği yapımı 30 dakika içinde bile yapılabilmektedir.  Ancak modelin zorluğuna göre değişebilir.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ