DinarTuning Forum
DinarTuning Forum
26.08.2018 - Türkiye'nin En Kapsamlı El Sanatları ve Hobi Sitesi

Tığ İle Ponponlu Kenar Oyası Yapılışı Videolu Anlatım

Tığ İle Ponponlu Kenar Oyası Yapılışı Videolu Anlatım

Ponponlu kenar oyası yapılışı en beğenilen ve sıkça da kullanılan modellerden biridir. Bu uygulama yeni başlayanlar ve ileri seviyede örgü bilenler için farklı şekilde zorluk derecelendirmesine sahiptir. Ancak havlu kenarı olarak düşünüldüğünde ortaya çık güzel sonuçlar da çıkacağı aşikârdır. Siz de dilediğiniz modeli ortaya çıkarmak için birkaç basit öneriyi de dikkate alarak ponpon görünüm kazandırabilirsiniz.

Tığ Kullanımı İle Kenar Oyası

Tek tığ ile kolayca uygulanabilen ponponlu kenar oyası yapılışı ilk önce zincir çekimi ile başlar ve büyüklüğüne göre zincir sayısı değişir. Daha sonra boşluk bırakılarak sonradan ki tane hazırlanacak olan bölümün birleştirileceği zemin yaratılır.  Zincirin devamında artırma işlemi ile iki adet art arda haroşa örgü yapılır sonra burada bunlar bırakılarak aşağı gelinir ve delik olan kısma tığ sokularak diğer iki parça birleştirilir.  Böylece iki tane önceden hazırlanan parça birleşerek ponpon görüntüyü verir.  Bunlardan dilediğiniz kadar yaparak sıralı biçimde ortaya sevimli bir kenar işleme görüntüsü verebilirsiniz.  Bu uygulama yeni başlayanlar için karmaşık görünse de uzun zamanıdır örgü yapan kişiler için basitçe yapılabilir.  Ancak uygulamaya geçmeden önce tığ seçimi çok ince uçlu olmamalıdır. Aynı şekilde ip de çok ince olmamalıdır. Ponpon oluşması için kalın örgü malzemesi önerilir. Modelin diğer türlü ortaya çıkması mümkün olmayacaktır.

Ponpon Kenar Oyasında Renk Kullanımı

Ponponlu kenar oyası yapılışı için önemli bir nokta, renk kullanımıdır. Ponpon olan kısmın ortaya çıkması için zıt renkler kullanılması önerilir.  Aksi halde özelliği pek de kalmaz. Yani ponpon oluşur ama çok belli olmaz.  Ayrıca renk geçişlerinde çok boğucu seçimler de olmamasına özen gösteriniz.  Örneğin yeşil sarı gibi renkler birbirini tamamlarken mavi ve yeşil birlikte kullanıldığında boğucu olabilir. Siyah lacivert ya da gri toprak renkler kullanıldığında da ortaya on derece boğucu renk çıkacaktır. Model açısından genel bir değerlendirme yapılırsa genelde basit örgülerden oluşan kenarlar ve karmaşık desenli olanlara rastlanabilir.  Karmaşık desenli kenar oyaları daha zorlu bir örme işlemi demektir. Emek ve zaman ister.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ