Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
23.05.2019 - Türkiye'nin En Kapsamlı El Sanatları ve Hobi Sitesi

Şiş İle Lif Yapılışı – Resimlerle Şiş Örgü Lif Yapımı

Şiş İle Lif Yapılışı – Resimlerle Şiş Örgü Lif Yapımı

Şiş ile lif yapılışı günlük hayatta sıkça kullanılan lifleri kendi örmek isteyen kadın ya da bu alana meraklı erkekler tarafından tercih edilmektedir. Şiş kullanarak doğru uygulama sonucu siz de liflere ulaşabilirsiniz.  Ancak bunun öncesinde ne tür ip ve şiş kullanacağınızı belirlemek gerekir.

Lif Kaç Numara Şişle Örülür?

Şiş ile lif yapılışı için kaç numara şişin kullanılacağı sorusuna 2,5 veya 3 numara şiş yanıtı verilebilir. Bu kalınlıktaki şişle kullanılan ip daha iyi şekilde sonuç ortaya çıkaracaktır. Ancak örgünün modeline göre 8-9-10 numaralı şişlerden de yararlanarak karışık şekilde kullanım olabilmektedir. Model özellikleri bunda belirleyicidir. Bazen sadece tek numara şişten yararlanarak örgüyü tamamlaya da bilirsiniz.

Lif Modelleri Neler

Liflerin örülmesi sırasında model açısından sayısız çeşide rastlanması mümkündür. Siz de önce hangi modeli yapacağınıza karar vererek sonuca ulaşabilirsiniz. Eldiven şeklinde lifler, kare model lifler, marul lif örgüsüyle yapılan lifler gibi örneklendirilebilir. Ayrıca top şeklinde lif yaparak daha da dikkat çeken bir model ortaya çıkarabilirsiniz. Bunların yapımı farklı zorluklarda gerçekleşir. Ancak önceden hiç lif yapmamışsanız önce düz ve basit modellerle işe başlanması önerilir. Malzeme seçimi yaptıktan sonra resimlerden ya da bilen birinden yararlanarak sonuca ulaşabilirsiniz. Başlangıç aşamasında 40-45 ilmek uygun olabilir.

 Lif Örgü İçin Öneriler

Basit bir şiş ile lif yapılışı arıyorsanız yumuşak bir ip seçtikten sonra düz örgü şeklinde kare oluşturabilir ve içerisinde farklı renk geçişleri sağlayabilirsiniz. Basit olmasına rağmen son derece güzel bir görüntü verecektir. Örneğin kırmızı ve beyaz renklerini birlikte kullanabilir ve düz örgü ile devam ederek lif oluşturabilirsiniz. Bunun nasıl bir sonuç vereceğiyle ilgili kendiniz de katkıda bulunabilirsiniz. Yani tek düz modelle sınırlı kalmanız gerekmez. Ancak zaten tecrübeliyseniz daha karmaşık ve zorlu modellere yönelebilirsiniz. Örneğin eldiven şeklinde olanlar, elbise lif modelleri bunun için ideal olacaktır. Lif örmeye başlamadan önce kullanılacak olan ipin yumuşak olmasına dikkat etmeniz gerekir. Cildi tahriş etmemesi açısından son derece önemlidir.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ