DinarTuning Forum
DinarTuning Forum
26.08.2018 - Türkiye'nin En Kapsamlı El Sanatları ve Hobi Sitesi

Resimlerle Kirpili Tığ İşi Örgü Modeli Anlatımı

Resimlerle Kirpili Tığ İşi Örgü Modeli Anlatımı

Kirpili tığ işi örgü modeli özellikle desenlerden hoşlanan kişiler için ideal modellerden biridir. İnce ayrıntılı motifler sayesinde ortaya çok güzel sonuçlar çıkarabilir ve dilediğiniz malzemeyi örebilirsiniz. Bu örgüler tek tığ kullanılarak yapılır ve kirpili denmesinin nedeni motifler bir araya geldiğinde hafif çıkıntılı şekilde, katmanlı bir görüntü oluşmasıdır. Yani sıralı biçimde farklı renkte ya da aynı renkte motifler dizilir ve bunların her sırası çıkıntılı izlenim verir. Tabaka gibi de düşünülebilir.

Kirpili Tığ İşi Motifi Zorlayıcı mı?

Kirpili tığ işlerini ilk defa örgü yapıyorsanız resimlere bakara pek çıkarmanız mümkün olmayabilir. Bilen bir kişiden doğrudan öğrenmek gerekir. Ancak zaten uzun süredir benzeri işleri yapmışsanız da kolayca kirpili tığ işi örgü modeli çıkacaktır. Resimlere bakınca neyin nasıl olacağını farklı modeller olsa da anlayabilirsiniz. genel görünüm açısından bu modeller oldukça renkli ve farklıdır. Masa örtülerinde, eşyaların üzerine koyulan dantellerde bunlar kullanılabilir. Ayrıca renkli olmaları nedeniyle orta sehpa alanlarında da şık görüntü sağlayacaktır.

 

 Örme İşlemi Sırasındaki Uyarılar

Tığ işiyle örme işlemlerine başlamadan önce ip kalınlığına göre seçim yapmanız önerilir. Bu seçim sonrasında işleme tek parça desenden başlayarak devam etmeniz gerekir. Önce bir tane deseni çıkardıktan sonra devamında birbirine bağlayarak kirpili tığ işi örgü modeli ortaya çıkarabilirsiniz. Renkli bir görüntü seviyorsanız bu durumda tabakalar ya da tek motiflere göre farklı renk geçişleri sağlayabilirsiniz. Bu durum modelin de çıkıntı bölümlerinin daha iyi fark edilmesini sağlayacaktır. Örneğin bir açık ton ördükten sonra bir ton da renkli bir desen şeklinde devam edilebilir. Bu desenlerin birleşimi sonrasında ne elde etmek istiyorsanız buna yönelik zamanın da geçeceğini söylemek gerekir. Yani dantellerin bitme süresi sizin ne ördüğünüzle de ilgilidir. Masa örtüsü örenler için bunun boyutları belirleyici olur. Ancak sehpa örtüleri genelde kısa sürede biter.  Bu kirpili modeller havlu kenarları için pek önerilmez. Çünkü deseni iki üç satırda belli olmaz. Yani daha büyük desenli olacak ve çıkıntıların daha fazla görüleceği alanlar için örülmesi önerilir.

 

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ