DinarTuning Forum
DinarTuning Forum
26.08.2018 - Türkiye'nin En Kapsamlı El Sanatları ve Hobi Sitesi

Resimlerle Çiçekli Battaniye Modeli Yapılışı

Resimlerle Çiçekli Battaniye Modeli Yapılışı

Çiçekli battaniye modeli yapılışını merak edenler için pratik açıklamalardan bahsetmekte yarar var. Bir nedenden dolayı hazırlık yapanlar için el yapımı çiçekli battaniyeler şu an ya da ilerleyen zamanlarda size de lazım olabilir. Eğer bu konuyla doğrudan ilgileniyorsanız nasıl yapıldığını da gözden geçirebilirsiniz. Ancak belirli bir standart modelden bahsetmek ne yazık ki mümkün değil. Birçok model var ve bunların örülmesi sırasında farklı teknikler kullanılabilir. Bu yüzden çok teknik bilgiler ne yazık ki mümkün değil.

Battaniye Örmek Kolay mı?

Çiçekli battaniye modeli değişken biçimde zorluk derecesine sahiptir.  Bazı modeller oldukça basitken bazıları da karmaşık ve daha fazla uzmanlık gerektirebilir. Ayrıca ören kişiyle de ilgili zorluk durumu değişebilir. Eğer uzun zamandan bu yana örgü örüyorsanız zor modellerle de baş etmek kolay olacaktır. Diğer yandan yeni başladıysanız da basit modellere ve karmaşık desenleri olmayan modellere yönelebilirsiniz. Bunun dışında çiçekli motifli battaniyelerde örmeye öncelikle battaniyenin motifi olacak yerin merkeziyle başlanır. Tek tığla örüm yapılması genel kullanım özelliğidir. Tığın standart tığlara göre daha kalın olduğunu görebilirsiniz. Yani kalın iplere uygun tığ seçilmelidir.   Bunun dışında aşamalı biçimde örgünün devam ettiğini ve devam ettikçe de modelin oluştuğunu fark edebilirsiniz.

Eklemeli Çiçek Motifli Battaniye

Baz çiçekli battaniye modeli çeşitlerinde parça halinde çiçek desenleri örülür ve sonra bunlar birbirine eklenir. Bu eklemelerden ortaya battaniye çıkar. Bu tür parçalan ve eklemeli battaniyelerin avantajı değişik desenleri bir araya getirebilmek olacaktır. Yani renk ve model açısından boyutları eşit olması şartıyla battaniye oluşturabilirsiniz. Bu battaniyelerin ne kadar sürede biteceğini düşünürsek de bunda da yine model özelliğine göre değişen bir durum söz konusudur. Ancak parçalı şekilde yapılan modeller daha hızlı sonuç alınmasına yardım edebilir. Tabi battaniyenin bebek battaniyesi mi yoksa daha büyük yetişkin battaniyesi mi olacağı da zamanda etkili olacaktır. Bebek battaniyeleri çok daha hızlı bitebilir. Boyutları küçüktür ve kolayca sonlanır.  Ayrıca desen özellikleri ne kadar zorsa örme işlemi sırasında da zaman kaybı olacaktır.

 

 

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ