23.02.2024 - El Sanatları ve Hobi Sitesi
El Sanatları ve Hobi Sitesi

Renkli Bebek Battaniyesi Yapımı – V Örgü Modeli Battaniye Ve Şal Yapılışı

V Örgüsü Renkli Bebek Battaniyesi Yapımı

Merhaba güzel hanımlar V örgü modeli ile renkli bebek battaniyesi yapımı paylaşacağım sizlere bugün. Aynı zamanda buna zigzag örgü modeli de diyebiliriz. Ancak buradaki zigzaglar çok küçük olduğu için ve “v” modellerindne oluştuğu için “v” örgüsü diyeceğiz buna.

Her anne çocuğuna en güzel en doğal kendinden bir parça verdiği örgü renkli battaniye yapmak ister.

Videolu Anlatımla V Örgüsü Renkli Bebek Battaniyesi Yapımı

Örgü örmeye yeni başladıysanız eğer ve çok fazla örgü teknikleri bilmiyorsanız bu ve örgüsü çok basit bir örgü modeli. Ben tığ işi battaniye yapımı bilmiyorum, daha önce hiç battaniye örmedim ve örgü battaniye nasıl yapılır bir fikrim yok diyorsanız bu v örgüsü ile başlayın. Çok rahat bir şekilde kendinize ve sevdiklerinize hediye edebileceğiniz renkli battaniye modelleri yapabilirsiniz.

Çabuk ilerleyen kolay bir örgü bu. Cıvıl cıvıl reklerden insanı canlandıran içini kıpır kıpır yapan güzel bir örgü ve renk kombinasyonu var. Püskülleri olan çok güzel bir rengarenk örgü bebek battaniyesi ve istediğiniz boyutu zincir sayısını arttırarak kendiniz ayarlayabilirsiniz.

v örgü modeli renkli bebek battaniyesi yapımı
v örgü modeli renkli bebek battaniyesi yapımı

Bundan dolayı bu örgü bebek battaniyesi modeli için bebek battaniyesi kaç ilmek ile başlanır bebek battaniyesi ölçüleri nelerdir soruları tamamen sizin zevkinize kalmış.

Burada size vereceğim bir zincir sayısı yok. Battaniye büyüklüğü için sizin tercihinize bağlı, renk seçimini de değiştirebilirsiniz. Bu örgüyü boynunuza takabileceğiniz kış aylarında güzel bir örgü şal yapabilirsiniz, sandalye üzerine döşek olarak da örebilirsiniz.

Renkli bebek battaniyesi yapımı için gerekli malzemeler

  • İp yedi renk: limon sarısı, kavun sarısı, fuşya pembesi, koyu pudra moru, koyu mavi , açık mavi ve beyaz renk
  • 3 Numara tığ
  • Makas

V Örgü modeli battaniye yapmak için bilmemiz gereken tığ işi örgü teknikleri.

  • Zincir çekme
  • İkili trabzan yapımı

Beyaz ipimizle istediğimiz kadar zincir çekiyoruz. Tığımıza ip alıyoruz ve geriye doğru dördüncü zincire batıyoruz. Buraya ikili trabzan yapıyoruz, bir tane zincir çekiyoruz, tığımıza ip alıyoruz aynı yere batıyoruz ve bir tane daha ikili trabzan yapıyoruz.

Tığımıza ip alıyoruz  iki zincir atlıyoruz üçüncü zincire batıyoruz. Buraya ikili trabzan yapıyoruz ve bir tane zincir çekiyoruz. Aynı yere batıp tekrar bir tane daha ikili trabzan yapıyoruz.

v örgü modeli renkli bebek battaniyesi yapımı
v örgü modeli renkli bebek battaniyesi yapımı

İşte iki tane V harfimiz böyle oluşuyor ve bundan dolayı buna ve örgüsü yada v örgü modeli diyoruz. İki tane zincir atlıyoruz üçüncü zincire batıyoruz ve buraya ikili trabzan yapıyoruz.

Dört tane V harfi oldu, bu şekilde bütün sırayı örüyoruz ve V harfleri çoğalıyor. Sıramız bitti , tığımıza ip alıyoruz son zincire batıyoruz ve ikili trabzan yapıyoruz. Son iki ilmeği almıyoruz. Sarı ipi takıyoruz ve üç tane zincir çekiyoruz. Örgüyü ters çeviriyoruz.

Beyaz iple oluşan V harfin ortasına batıyoruz. Yani aynı yere battığımız ve bir tane ara zincirimize batıyoruz ve yine ikili trabzan yapıyoruz.

Bir tane ara zincir çekiyoruz aynı yere tekrar batıyoruz ve yine ikili trabzan yapıyoruz. Sarı ipi takarken beyaz ip kalmıştı  bu beyaz ipi sarı ip uzunluğu kadar kesiyoruz ve düğüm atarak iki renkli ucu birbirine bağlıyoruz.

Aynı şekilde v örgüsü ile sıramızı tamamladık. Sıranın son sarı V harfini yaptık. Beyaz iple ikili trabzan yapmaya başlarken dört tane zincir geriye doğru batmıştık.

v örgü modeli renkli bebek battaniyesi yapımı
v örgü modeli renkli bebek battaniyesi yapımı

Şimdi o kısma geldik ve üçüncü zincire batıyoruz ve ikili trabzan yapıyoruz. Son iki tane ilmeği almıyoruz. Beyaz ipi takıyoruz ve üç tane zincir çekiyoruz. Sarı renkle örülen V harfin ortasına batıyoruz ve tekrarlarımızı yapıyoruz.

İşte her renkten sonra beyaz ipi takıp bir sıra beyaz örüyoruz, örgü çok basit ve çabuk örülen bir örgü bu.

Evet hanımlar resimlerle adım adım renkli örgü battaniye yapımı burada bitti. Tığ işi battaniye yapılışı hiç bu kadar kolay olmamıştı.

İşte her renkten sonra beyaz ipi takıp bir sıra beyaz örüyoruz, örgü çok basit ve çabuk örülen bir örgü bu.

Evet hanımlar resimlerle adım adım renkli örgü battaniye yapımı burada bitti. Tığ işi battaniye yapılışı hiç bu kadar kolay olmamıştı.

Size daha önce de bir çok tığ işi battaniye modelleri anlatımlı konular yayınlamıştım bunlardan bir kaçını sizlere aşağıya ekleyeyim.

  • Hanım Dilendi Bey Beğendi Battaniye Modelleri Ve Yapılışı Anlatımlı
  • Beşli Trabzanlı Deniz Dalgası Modeli İle Örgü Battaniye Yapılışı Açıklamalı
  • Ebruli İple Bebek Battaniyesi Yapımı – Akıllı İpten Örgü Battaniye Yapımı

Size daha bir çok örgü battaniye yapılışı konuları anlatacağım inşallah.

Konun başlığında da dediğim gibi bu örgü modeli ile şahane örgü şal modelleri yapabilirsiniz. Bu örmesi kolay v örgü modeli ile kolayca örgü bebek battaniyesi yapılışı yapabildiğiniz gibiçocuğunuza kendinize örgü şal modelleri yapabilirsiniz.

Hanım dilendi Bey Beğendi Örgü Motifi Nasıl Yapılır ?

Burada da sizlere hanım dilendi bey beğendi motifi nasıl yapılır onu anlattığımız videoya bakınız.
https://www.youtube.com/embed/KrFh3483IdI

Bir sonraki örgü battaniye yapımı konusunda görüşmek üzere 🙂

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ