29.11.2023 - El Sanatları ve Hobi Sitesi
El Sanatları ve Hobi Sitesi

Plastik Kaşıktan Mumluk Yapımı – Plastik kaşıkla Yapılan Etkinlikler

Plastik Kaşıktan Mumluk Yapımı Resimli Gösterim

Merhaba güzel hanımlar şimdiki projede sizlere nilüfer çiçeği şeklinde plastik kaşıktan mumluk nasıl yapılır onu anlatacağım. Cidden yapılınca çok güzel bir masa mumluğu ortaya çıktı. Ben bunu bir yerde görmüştüm size anlatmak için hem videolu anlatımla plastik kaşıktan mumluk nasıl yapılır anlattım hemde resimli anlatımla plastik kaşıktan mumluk yapımı gösterdim.

Videolu Anlatımla Plastik Kaşıktan Mumluk Yapımı

Buradaki vidoemuzda plastik kaşıktan mumluk nasıl yapılır onu göreceksiniz.

Ben bunu yaptıktan sonra bana gelen bir misafir çok beğendi satın almak istedi bende verdim. Sizde evinize kendi ellerinizle yaptığınız hoş bir masa mumluğu yapabilirsiniz. Ayrıca bir çok plastik kaşıkla yapılan etkinlikler mevcut. Sizde çocuğunuzla beraber evde değişik plastik kaşıklarla yapılan tasarımlar geliştirebilirsiniz.

Plastik kaşıktan bu ilginç mumluk yapımı için çok önemli ve pahallı malzemelere ihtiyacınız yok. Elimizde olan, çok tanıdık malzemelerle, yapımı da kolay ve sonuçtan çok keyif alacağınız bir çalışma sunacağım size.

Mumluğumuzun içine koyduğumuz plastik mum ve farklı renklerde yanan ürünü, bu bizim ucuz malzemeler satan dükkanlarda kolaylıkla bulabileceğiniz bir ürün ve isterseniz halka şeklinde satılan mumlardan içine koyarak kullanabilirsiniz.

Plastik kaşıktan masa mumluğu yapmak için gerekli malzeme listesi

  1. Karton bardak
  2. Beyaz plastik kaşık ( tek kullanımlık) – 18 tane
  3. Yapraklar için yeşil Eva kağıdı
  4. Plastik, ışıklı mumluk
  5. Sıcak silikon tabancası
  6. Yaprakları kesmek için ölçü kağıdı modeli
  7. Tükenmez kalem
  8.  Makas

Resimli anlatımla plastik kaşıktan mumluk yapımı

Temiz A4 kağıdına verilen ölçülerde yapraklar çiziyoruz, gereken malzemeleri işe başlamadan önce hazırlıyoruz, kaşıkların saplarını kesiyoruz  (kaşığa 1.5 cm kala)

İhtiyacımız olan ölçüleri çizince kağıttan yaprağın bir tanesini kesiyoruz. Yaprağımızın en altını 3 cm çiziyoruz, bu 3 cm nin ortasından yani 1.5 cm den 7.5 cm nokta yapıyoruz. Bu bizim yaprağım uzunluğu.

Yine yaprağın en altındaki 3 cm nın ortasından 3 cm yukarıya işaret yapıp yaprağın en geniş kısmını 5 cm olarak işaretliyoruz ve oluşan noktaları birleştirerek yaprağımızı çiziyoruz.

Kestiğimiz kağıt yaprağı Eva kağıdının ters tarafına koyuyoruz ve kağıt yaprağın etrafına kontür çiziyoruz, bu yapraklardan altı tane yapıyoruz ve bunları kesip hazırlıyoruz bir kenara.

Kaşıklarımızı birbirinden ayırıyoruz ve tek tek 18 tane beyaz kaşığı makas ile kesiyoruz. Kaşığımızın 1.5 cm altından kesme işlemini gerçekleştiriyoruz.

Plastik renkli yanan mumu deniyoruz nasıl görünecek diye, isterseniz plastik dondurma kabı da kullanabilirsiniz. Plastik mumu alttan düğmeden kapatıyoruz.

Şimdi karton kutumuzu yapıştırmaya başlıyoruz, kaşıkları yukarı doğru yönde yapıştıracağız.

Azıcık sıcak silikon sıkıyoruz kaşığımızın sap kısmına ve bardağımıza yapıştırıyoruz işlemleri yavaş yavaş yapın, hemen silikonu bırakmayın düşer.

Kaşığın geniş kısmı bardağın ağız kısmına gelecek şekilde diziyoruz. Altı tane kaşığı ilk sıraya yan yana diziyoruz.

İkinci sıra kaşıkları ise birinci sıradaki iki kaşık arasına gelecek şekilde diziyoruz ve birinci sıra kaşıkların tepesinden 1.5 cm gibi daha aşağıya sıcak silikon tabancası ile yapıştırıyoruz. Burada da altı tane kaşık yeterli olacaktır.

Üçüncü sırada ise kaşıkların uçlarını daha kısa yapıyoruz ve sapın bitişini bardağın bitişine kadar indiriyoruz. Yine iki kaşık arasına yapıştırıyoruz.

Nilüfer çiçeğinin içi hazır.

Şimdi Eva kağıdından olan yaprakları yapıştıralım, resimdeki gibi yaprağın alt tarafına sıcak silikonu sürüyoruz.

Ve iki kaşık arasına yapıştırıyoruz ve azıcık basılı tutuyoruz yaprağı elimizle silikon yapışsın diye.

Evet hanımlar sizlerle beraber nilüfer çiçeğine benzeyen çok güzel bir plastik kaşıktan mumluk yapımı gördük. Sizde çok değişik plastik kaşıktan tasarımlar yapabilirsiniz.

Bir sonraki konumuzda beraber görüşmek üzere kendinize çok iyi bakınız.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ