25.09.2023 - El Sanatları ve Hobi Sitesi
El Sanatları ve Hobi Sitesi

Parmaksız Eldiven Nasıl Örülür – Kolay Parmaksız Eldiven Yapımı

Parmaksız Eldiven Nasıl Örülür ?

Merhaba güzel ve becerikli hanımlar bugün sizlere parmaksız eldiven nasıl örülür bunu anlatacağım. Bu güzel yarım eldiven örgüsünü size anlatmaya çalışacağım. Konun hemen yukarısında sizlere parmaksız eldiven nasıl örülür anlatımlı videolu şekilde paylaştım.

Şimdi ise sizlere adım adım resimli anlatımla tığla parmaksız eldiven yapımı anlatacağım. Sizler için her aşamasını açıklayarak yazılı olarak anlatmaya çalıştım.

Videolu Anlatımla Tığ İşi Yarım El Yapımı

Kızlar yukarıda sizlere resimli anlatımla örgü yarım eldiven yapımı gösterdim. Şimdi ise videolu anlatımla tığ işi parmaksız yarım eldiven nasıl yapılır ona bakalım.

İstediğiniz renk seçip kolaylıkla örebileceğiniz değişik bir örgü modeli var. Şimdi size hazırladığım görsellerle de anlatımımı destekleyerek örgümüzü anlatmaya başlayalım.

Bu adımları takip ederek size de kendi yarım eldiveninizi örebilirsiniz. İsterseniz eldivenin parmak kısmına bitiş tarafına dantelimsi örgü yapabilirsiniz veya eldiveninizin üzerine boncuklar dikebilirsiniz, yıldız, kalp şekilleri yapabilirsiniz.

Parmaksız Eldiven Yapımı İçin Gerekli Malzemeler

  • Beyaz akrilik örgü ipi
  • 2.5 numaralı tığ
  • Makas

Tığ işi parmaksız eldiven yapılışı için gerekli örgü teknikleri

  • Zincir çekme
  • Sık iğne yapımı
  • İkili trabzan yapımı

Bu örgünün ilginç tarafı beyaz ipimizle üç tane zincir çekiyoruz ve bilekten parmaklara doğru örüyoruz şöyle: tığımıza ip alıyoruz ve ilk zincire batıyoruz, ilk battığımız yerde sadece ilk ilmeği zincir olarak örüyoruz sonra ikili trabzan yapıyoruz aynı hizada olan ilmeklerle.

Tığımıza ip aldık ve ilk zincire batıyoruz. İki ilmek tığımızdayken ilk zincire battığımız ilmekle bir tane zincir yapıyoruz ve diğer ilmekleri ikili trabzan yapıyoruz. Birinci iki ilmeği çekiyoruz. Sonraki iki ilmeği çekiyoruz.

Sonra yine en başta zincir çekmiştik  yine tığımıza ip alıyoruz ve daha önce yaptığımız zincire batıyoruz yine yerimizde bir tane zincir yapıyoruz, sonraki ilmekleri de ikili trabzan yapıyoruz. Bu şekilde otuz tane trabzan yapıyoruz. Bu benim elime göre geçerli.

Siz yirmi beş tane yapınca bu şeriti bant gibi yapın bileğinize be ölçünüz trabzanlar az geliyorsa birkaç tane daha örün. Sırayı daire olacak şekilde birleştiriyoruz. Burada ise tığımıza ip alıyoruz ve yapmış olduğumuz trabzanın bize bakan tarafına trabzanın beline batıyoruz ve ikili trabzan yapıyoruz sıra boyunca.

Sıra bitince  V şeklinde duran son trabzana batın ve sonra ilk zincir çektiğimiz yeri de trabzan olarak düşünerek oraya batın ve trabzan yapın. İkinci sıra bitti. İlk zincirin beline batıyoruz ikili trabzanımızı yapıyoruz, sonra yandaki trabzanın beline batıp ikili trabzan yapıyoruz.

İkinci sıraya geçip trabzan beline batıp ikili trabzan yapmaya devam ediyoruz. Altı sıra örüyoruz. Sıra bitince iki ucu birleştiriyoruz sonra puf örgüye başlıyoruz. Tığımıza ip alıyoruz ve trabzan tepesine batıyoruz. Bir kez çekiyoruz.

Tığımıza tekrar ip alıyoruz. Ve bu tığımızda olan dört tane ilmeği bir kerede topluyoruz. Sıra bitince sırayı  birleştiriyoruz, iki tane zincir çekiyoruz.

Tığımıza ip alıyoruz ve sonraki trabzan tepesine batıyoruz  iki tane ilmeği çekiyoruz iki ilmek tığımızda duruyor sonra tığımıza ip alıyoruz aynı yere batıyoruz ve dört tane ilmeği birden topluyoruz.

Altı sıra  bu örgüden yapıyoruz ve sıra gelince baş parmak yeri yapmaya, başladığımız yere geliyoruz önce iki ucu birleştiriyoruz.

Üç tane zincir çekiyoruz sonra sol elin eldiveni için tığımıza ip alıyoruz ve sola doğru altı puftan sonraki tepeye batıyoruz ve aynı örgüyü yapıyoruz.

Battığımız yerde ilk iki ilmeği bir kez çekiyoruz tığımıza ip alıyoruz ve aynı yere tekrar batıyoruz dört tane ilmeği bir kerede çekiyoruz.

İkinci pufu yapıyoruz. Bu sırayı dolanıp başladığımız yere geldik. Burada birinci zincire batıyoruz ve birleştirme yapıyoruz. Sonraki zincire batıp örgümüzü bu zincire batarak yapıyoruz.

Sonraki zincire batıyoruz ve aynı örgüyü yapıyoruz. Sonra puf tepesine batıp parmak hizasından parmaklara doğru üç sıra aynı örgüyü örüyoruz. Parmak için yaptığımız bölmede ilk zincire batıyoruz, ve ilmeği buraya batıp birleştiriyoruz.

İki zincir çekiyoruz ve sonraki zincire batıp örgümüzü yapıyoruz. Zincirin üzerine iki puf yapıyoruz.  Üçüncü sırayı yapıyoruz.

Bu eldiven modelimiz de bitti , iki ucu birleştiriyoruz ipimizi kesiyoruz ve örgünün iç kısmında ipin ucunu saklıyoruz.

Bu eldiven modelimiz de bitti , iki ucu birleştiriyoruz ipimizi kesiyoruz ve örgünün iç kısmında ipin ucunu saklıyoruz.

Bu eldiven modelimiz de bitti , iki ucu birleştiriyoruz ipimizi kesiyoruz ve örgünün iç kısmında ipin ucunu saklıyoruz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ