22.02.2024 - El Sanatları ve Hobi Sitesi
El Sanatları ve Hobi Sitesi

Oyun Hamuru Yapımı-Evde Oyun Hamuru Nasıl Yapılır?

Oyun hamuru yapımı konusuna değindiğimiz bu yazımızda, oldukça pratik bilgilerden bahsedeceğiz. Ayrıca yapım aşaması konusunda daha detaylı bilgi sahibi olmak için, anlatımlı videoyu izleyebilirsiniz. Oyun hamuru yapımı konusuna özellikle anneler için değinmek istedik. Çocukların kişisel gelişiminde büyük bir yardımcı olan oyun hamurları, üstünde durulması gereken bir konudur. Oyun hamurları, çocukların bedensel ve zihinsel aktivitelerinin gelişmesinde yardımcı olur. Motor faaliyetlerine doğrudan etki ederek, çocuk gelişimi konusunda katkılar sağlar. Gelişme çağından itibaren çocukların, hayata hazırlanmasındaki en etkili araç oyundur. Oyunun ise pek çok çeşidi bulunmaktadır. Bu çeşitler arasında yer alan oyun hamurunun faydaları ise saymakla bitmez.

evde oyun hamuru yapımı

Mavi, sarı, kırmızı oyun hamurları rengarentir. Bu renkler ise çocukların gelişimi esnasında, yaratıcılıklarını doğrudan etkiler. Aynı zamanda oyun hamurlarıyla oynayan çocuklar, bu aktiviteden büyük keyif almaktadır. Kimi zaman öğretmenleriyle kimi zaman ailesiyle veya arkadaşlarıyla oynayan çocuk, aynı zamanda sosyal ilişkilerini de geliştirmektedir. Çünkü oyun hamuruyla oynanabilecek sınırsız oyun vardır.

Oyun Hamurunun Çocuklara Olan KatkılarıOyun hamuru yapımı;

 • Oyun hamuru, çocukların farklı oyunlar üretmesine fırsat vererek; onların üreticiliğini arttırır.
 • Hamurla oynayan çocuklar, oyun kuralları gibi kısıtlayıcılara maruz kalmadığı için daha yaratıcı davranabilirler.
 • Yaratıcı davranan çocukların fikirleri gelişmektedir.
 • Hamurdan oyuncaklar üreten çocuklar, zamanla kendi oyuncaklarını ve kendi oyun türlerini oluşturabilir.
 • Oyunlar aynı zamanda çocukların iç dünyasını yansıtmaktadır. Aynı şekilde çocuğun tercih ettiği renkler de, iç dünyasının nasıl olduğuna dair ipuçları vermektedir.
 • Kendi ürününü üreten çocuk, ailesi tarafından desteklendikçe; özgüven sahibi olur.
 • Okul öncesi dönemde oyun hamurlarıyla oynayan çocukların el becerisi daha çok gelişmektedir.
 • Çocukların minik parmaklarıyla yoğurduğu oyun hamuru, onların kas sistemini güçlendirmektedir.
 • Kas sistemi güçlenen çocuklar, eğitim döneminde daha rahat yazı yazabilmektedir.
 • Farklı renkleriyle ve çeşitleriyle oyun hamurları, çocukların el ve göz koordinasyonlarını doğrudan olumlu şekilde etkilemektedir. Bu da aynı zamanda çocukların kavrama yeteneklerini geliştirmektedir.
 • Oyun oynayan çocukların, renkleri ve harfleri daha kolay öğrendiği ortadadır. Aynı zamanda çocukların renkleri tanımasında büyük katkı sağlar.

Oyun Hamuru Neden Evde Hazırlanmalıdır ?

Eğer çocuğunuzun oynayacağı oyun hamurunu evinizde yaparsanız, hamurun içerisinde hangi malzemelerin olduğunu bilirsiniz. Çünkü uygun fiyata olan oyun hamurları içerisinde pek çok kanserojen maddeyi barındırmaktadır. Sizlerde video anlatımı izleyerek, çocuklarınızın gönül rahatlığıyla oynayacağı oyun hamurlarını kolaylıkla evinizde yapabilirsiniz. Oyun hamuru yapımı

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ