19.02.2024 - El Sanatları ve Hobi Sitesi
El Sanatları ve Hobi Sitesi

Örgü Şapka Nasıl Yapılır – Harika Prenses Örgü Şapka Yapımı

Adım Adım Anlatımlı Örgü Şapka Nasıl Yapılır ?

Merhaba hanımlar bugün sizlere şirin mi şirin, son derece şık mı şık örgü şapka nasıl yapılır anlatacağım. Ben buna harika prenses örgü şapka yapımı diyorum. Burada sizlere hem videolu anlatımla hemde resimlerle adım adım tığ işi tığ işi şapka yapılışı anlatacağım.

Normalde bu örgü şapka modeli ni görünce tahminen çok zor bir model ve ben bunu yapamam diye düşünüyor olabilirsiniz. ama emin olun hiçte zor değil. Ben sizin için en küçük detayı dahi anlattım.

Videolu Anlatımla Örgü Şapka Nasıl Yapılır ?

Konun en başında bu çiçekli prenses örgü şapka nasıl örülür videolu olarak anlattım. Bu da yetmez deyip tüm videolu anlatım konularımızda resimli anlatımla gösterdiğim gibi burada da adım adım resimli anlatımla şapka nasıl yapılır onu anlattım bakalım.

Ben birde şuna dikkat etmek istiyorum hanımlar. Farkındaysanız örgü bere modelleri hem erkek çocukları için hemde kız çocukları için yapılıyor. Fakat örgü şapka modelleri yapılışı ile alakalı hiç kız çocukları için konu görmedim.

Yukarıdaki resimde gördüğünüz büyük örgü çiçek modeli ile küçük kolay örgü çiçek modelini daha önceden ayrıca anlattım.

Sanırım sebebi örgü bere yapmadaki maksat hem soğuktan korunmak hemde süs. Fakat örgü şapka modelleri ni genel amacı süs ve aksesuar olmasından dolayı erkek çocukları kız çocuklarına göre daha sade giydirdiğimiz için. En süslü şeyleri kız çocukları için yapıyoruz genelde.

 • Tığ 3.0 numara
 • Makas
 • Şapka şeması
 • Beyaz, kırmızı ve siyah örgü ipi
 • Boncuk- beyaz kırmızı,
 • Etamin iğnesi
 • Dikiş iğnesi ve ipliği ( siyah ve beyaz renk ip )
 • Siyah yumoş ipi

Bilmemiz gereken tığ işi örgü teknikleri

 • Sihirli halka yapımı
 • Zincir çekme
 • İkili Trabzan
 • Sık iğne yapımı

Sihirli halka yaparak başlıyoruz. Şemada ok işareti olan yerden başlıyoruz adımları takip etmeye. Üç tane zincir çekiyoruz ve on bir tane ikili trabzan yapıyoruz. İlk zinciri de sayarsak on iki tane trabzanımız oldu. Kısa uçlu ipi tutup çekiyoruz, trabzanlar güzelce büzülünce üçüncü zincire batıyoruz ve sırayı birleştiriyoruz.

Üç tane zincir çekiyoruz ve bir tane ikili trabzan  yapıyoruz. Sonraki her traban tepesine iki kere batıp iki tane ikili trabzan yapıyoruz.

Sırayı tamamlayınca bir üst sıraya geçmek için üç tane zincir çekiyoruz ve şemaya bakarak, bu üçüncü sıramız iki tek bir çift ikili trabzan yaparak sırayı tamamlıyoruz.

Bu sırayı tamamlayınca sırayı birleştiriyoruz.

Dördüncü sıra: Bu sırada üç tek bir çift trabzan yapıyoruz, şemaya bakarak. Toplamda sekiz sıra örüyoruz. Bundan sonra şapkamıza derinlik vereceğiz. Bu yüzden artık arttırma yapmadan başımıza ara ara derinliği ölçerek sadece ikili trabzanlarımızı örüyoruz.

Derinlik kazandırdıktan sonra şapkamızın iç kısmı. Şapkamızın görünüm bu şekilde olacak. Siz kaç sıra öreceğinizi kafanıza ölçerek yapın.

Burada şapkamızın etek kısmını yapmaya başlıyoruz. Bir tane zincir çekiyoruz, ve her trabzan tepesine ikişer tane sık iğne yapıyoruz. Sıra bitince yine bir tane zincir çekiyoruz ve sonraki sıraya geçiyoruz.

Burada artık arttırma yapmıyoruz sadece sık iğnelere batarak toplamda sekiz sıra sık iğne örüyoruz. Şapkamız bu şekilde hazır.

Siyah ipimizle sık iğne yapıyoruz, üç tane zincir çekiyoruz.

Bir tane sık iğne atlıyoruz, sonraki sık iğneye batıyoruz ve iki kere aynı yere batarak bir tane fıstık yapıyoruz. Üç tane zincir çekiyoruz ve bir tane sık iğne atlayıp sonraki sık iğneye batıp motifimizi sabitliyoruz bir tane sık iğne yaparak.

Bu şekilde şapkamızın eteğini örüyoruz. Şapkamızın etek kısmı da hazır, adım adım şapkamızı örüyoruz.

Bant kısmı: 12 tane zincir çekiyoruz.

Birinci sıra: Zincirlere batarak tekli trabzan yapıyoruz, sıra bitince bir tane zincir çekiyoruz.

İkinci sıra: Yaptığımız tekli trabzanların beline batıp sık iğne yapıyoruz. Birinci ve ikinci sıranın tekrarı ile baş büyüklüğümüz kadar bir bant örüyoruz.

Her sıraya başlarken bir tane zincir çekiyoruz. Trabzan beline batıyoruz. Sık iğne yapıyoruz. Bantımız tırtıklı bir yüzeye sahip oldu ve istdeğimiz ölçüye gelene kadar ördük.

İki parçayı yüz kısımları iç tarafta kalacak şekilde birleştiriyoruz ve iki parçaya birlikte batıyoruz ve sık iğne yaparak birleştiriyoruz. Tırtıklı kısmın arka yüzüne batıyoruz. Bakın bantın ön yüzünden nasıl birleştirdik.

Şapkanın etek kısmına yaptığımız fıstıklardan buraya da yapıyoruz.

Yani: üç tane zincir çekiyoruz iki tırtır arasına batıyoruz iki kere batarak yaptığımız fıstığı örüyoruz.  Üç tane zincir çekiyoruz ve yine sonraki tırtığa batıyoruz .

Bantın her iki tarafına fıstıkları örüyoruz.

Bantımızı şapkaya takıyoruz. Şapkanın ek tarafı ile bantın ek tarafı üst üste gelmeli.

Sonra da çiçek ve yaprakları dikerek projemizi bitiriyoruz.

Bir sonraki örgü şapka modelleri anlatımlı yapılışı konumuzda görüşmek üzere.

Hepinize hayırlı olsun, güzel  ve başarılı bir çalışma yaptınız. Güle güle şapkanızı kullanın.

Her yazılı anlatımın videosu mevcut.

Hayırlı çalışmalar.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ