DinarTuning Forum
DinarTuning Forum
26.08.2018 - Türkiye'nin En Kapsamlı El Sanatları ve Hobi Sitesi

Örgu Canta Kilifi İcin Cicek Yapimi

Örgü işlerinden elde ettiğiniz çanta kılıfları için ilginiz çekecek çiçek motifi yapımı burada! Çiçek motifi hemen hemen her örgü üzerinde kullanılabilen bir motif olarak yoğun ilgi görüyor. Söz konusu örgü ve tığ olduğunda çiçek motifi bu işe başlayan herkes tarafından öğrenilmiş motiflerden biri olarak karşımıza çıkıyor.

Havlu kenarından yatak örtüsüne, bandanadan yetişkin ve çocuk çantalarına, masa örtülerinden perde yapımına, paspas motiflerinden elbise, yelek ve hırka yapımına kadar bir çok alanda kullanım imkanı elde ediyor. Çiçek motifinin bu kadar çok alanda kullanılması da bu motife olan ilgiyi artırıyor.

Çiçek motifinin çoğu alanda tercih edilmesi  çiçek motiflerinden yararlanmanız bu motiflerin değişik şekillerde de tasarlanabileceği hakikatini ortaya koyuyor. Bir örnekten yola çıkarak birden fazla model elde eden örgü işini kendine bir uğraş ve hobi olarak seçen hanımlar motiflerin çeşitlenmesine katkı sağlıyorlar.

Çiçek Motifi Yapımı

Basit bir çiçek motifi için 6 zincir çekilerek işe başlanır. İlk zincire başına dolamadan batırılması gerekir. Ardından tığın başına ip dolanır ve iki ilmekten bu ip çekilir. Bu esnada bir halka yapılmış olunur. Bir sonra ki aşamada 3 adet zincir çekilir. Burada 3 trabzan yapılmalıdır. Ardından 4 tane 3’lü trabzan yapılması gerekir. Sırayı takiben 3 zincir çekilir ve halkaya tığ başına ip dolamadan batırılır.

Böylece çiçeğin yaprakları da oluşmaya başlar. Aynı yöntemin kullanılması ile 4 tane yaprak yapılması sağlanır ve çiçek motifi yapımı ortaya çıkar. Bu uygulama iç çiçek için yapılmıştır. Ardından ise çiçeğin iki yaprağının ortasından 7 adet zincir çekilmelidir. İlk yaprağın bitiminde arkasına tığın başına ip dolamadan batırılır. İki ilmek içinden bir seferde ipin çekilmesi sağlanır. Çiçeğin tüm yaprakları için bu işlemin yapılması gerekir.

Çiçek Motifi Nasıl Yapılır?

Örnek olarak hedef aldığınız çiçek motifi yapımı için yaratıcılığınız kullanarak daha çeşitli motifler ortaya koyabilmeniz mümkün! Çiçek motifi yapımında tığ kullanmanız tavsiye edilir. Aynı zamanda tığ tekniklerini de öğrenmeniz biliyor iseniz çiçek motifi yapımında uygulamanız sizlere daha farklı tasarımlar için yol açacaktır.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ