01.12.2023 - El Sanatları ve Hobi Sitesi
El Sanatları ve Hobi Sitesi

Kurdeleden Kelebek Yapımı Videolu Anlatım – Kurdele İle Süs Yapımı

Merhaba güzel hanımlar. Kurdeleden kelebek yapımı nı anlatmaya çalışacağım bu adım adım yazımızda. Sizin için bol bol fotoğraflar hazırladım, umarım yeterli olur. Burada sizlere kurdele süsleri, kurdeleden süs yapımı gibi konulardan bahsederek asıl kurdeleden kelebek nasıl yapılır bunu anlatacağım. Bu güzel kurdeleden olan kelebekleri toka olarak kullanabilirsiniz, broş olarak, hediye kutularına süsü olarak takabilirsiniz, bandananıza takabilirsiniz.

Videolu Anlatımla Kurdeleden Kelebek Yapımı

Şimdi yukarıda resimli anlatımlarını verdiğim kurdeleden kelebek yapımı işini videolu olarak anlatacağız.

Kurdele işi süslemeleri çok zevkli uğraşlardır. Bir çok hanım el işi hobileri ile uğraşırken mutlaka kurdeleden süs yapımı ile ilgilenmiştir. Yapımı oldukça basit olan ve her yerde bulabileceğiniz şerit kurdeleler ile evde kurdeleden kelebek yapımı konusu sizin için kurdele işine başlangıçta güzel bir konu olacaktır.

Daha önce sizlere tığ işi örgü ile örgü kelebek yapımı anlatmıştım. Yine iğne oyası havlu kenarı örnekleri paylaşırken kelebek modelli halkalı havlu kenarı örnekleri paylaşmıştım.

Son olarak ta detaylıca anlattığım kelebek motifli çanta yapımı konusuna bakmanızı öneririm. Şimdi kurdeleden kelebek yapımı işine geçelim isterseniz.

 

Kurdeleden kelebek yapımı için gerekli malzemeler

  • Beyaz ince kurdele ( istediğiniz renk kurdele seçebilirsiniz)
  • İğne , beyaz dikiş ipliği
  • Makas
  • İnce bakır tel
  • Üç tane kristal görünümlü boncuk (orta boy) ve iki tane (küçük) plastik boncuk
  • Tükenmez kalem işaret yapmak için
  • Cetvel
  • Kurdele işaret koyacağımız yerleri gösteren ölçü kağıdı

Resimli anlatımla kurdeleden kelebek yapımı

İlk olarak beyaz kurdelemiziı alıyoruz cetvelimizin 7 santimetresine nokta yaparak işaret koyuyoruz, ölçü listesini önümüze koyarak sırayla verilen santimetreleri  kurdelyayı cetvele getirerek işaretliyoruz. Bütün verilen ölçüler işaretlenince kurdelemizi makasımızla son işaretlenen yerden kesiyoruz.

İğnemize beyaz ipimizi takıyoruz ve kurdelenin birinci işaretli yere batıyoruz. Sonra diğer işaretli noktaya batıyoruz. Hepsi noktalara batarak kurdelemiz iğnemizde akordeon gibi oluyor. Sonra iğnedeki kurdeleleri ipimize  geçiriyoruz ve büyük ölçüdeki kurdelemizi üste getiriyoruz küçük uçları aşağıya getiriyoruz, yani çapraz şekilde diziyoruz bu uçları.

Kurdelenin başından başlıyoruz dizmeye sonraki kıvrımı arkasına getiriyoruz sağ tarafın uzun uçlarını dizerken kısa olan uçlarını da sola getiriyoruz ve sol tarafın uzun uçlarını dizerken küçük uçlarını ise sağa getiriyoruz.

Kelebeğimizin kanatlarını düzenleyince beyaz ipli iğnemizi alıyoruz ve kelebeğin ortasına batıyoruz ve birkaç kere batıyoruz böylece bu kelebek kanatlarını dikerek sabitliyoruz. Kelebeğimiz hazır artık.

Şimdi tel makarasından biraz (25 cm gibi) tel kesiyoruz. Bir ucuna küçük plastik boncuklardan takıyoruz. Teli ikiye katlayıp 2.5 cm gibi uzunlukta telimizi tek yöne çevirerek buruyoruz, sonra telin diğer ucuna diğer beyaz renkli plastik boncuğu takıyoruz onu da buruyoruz.

Telin bir ucuna orta boyda kristale benzer boncuklardan üç tane diziyoruz. Bu teldeki boncukların olduğu tarafı kelebeğin üst kısmına gelecek şekilde kelebeğe ortalıyoruz ,telin de diğer tarafı kelebeğin altına gelecek şekilde ayarlıyoruz. Kelebeğin arka tarafına  teli burmaya başlıyoruz.

Sonra fazla olan teli kesiyoruz, telin ucunu da kelebeğin altına doğru kıvırıyoruz.

İşte beyaz kelebeğimiz hazır.

Evet hanımlar sizlerle beraber çok güzle bir konumuzun daha sonuna geldik.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ