14.04.2024 - El Sanatları ve Hobi Sitesi
El Sanatları ve Hobi Sitesi

Kurdeleden Kalp Yapımı – Kalp Şeklinde Kurdeleden Süs Yapımı

Resimli Anlatımla Kurdeleden Kalp Yapımı

Merhaba güzel hanımlar sizlere kurdeleden kalp yapımı konumuz ile kurdeleden süs yapımı konularının ilki ile başlamış oluyoruz. Kurdeleden süs eşya yapımı oldukça zevkli bir el sanatı uğraşı.

Burada sizlere anlatacağım kurdeleden kalp yapımı oldukça basit. İsterseniz çocuğunuzla beraber yapabileceğiniz, eğlenceli vakitler geçirebileceğiniz bir aktivite bile olur.

Kurdelenin parlak ve canlı renkli yapısı ile çok  fazla kurdele ile süsleme teknikleri ortaya çıkmıştır.

İşte şimdi kurdeladen kalp yapımını size anlatacağım. Bu kalp modelini saçınıza toka olarak kullanabilirsiniz, zincir takarak kolye yapabilirsiniz, arkasına kilitli iğne takarak broş olarak da kullanabilirsiniz. Bu sayede kurdeleden kolye ve kurdeleden broş yapmış olursunuz.

Ayrıca bu kurdeleden kalp yapımı modelini daha da büyük yaparak ve organze kurdele kullanarak harika kurdeleden kapı süsü yapımı işleri yapabilirsiniz.

Kurdeleden kalp yapımı için gerekli malzemeler:

  • Kırmızı ve mavi 0.5 mm lik saten kurdele
  • Makas
  • Çakmak
  • Cetvel
  • Sıcak silikon tabancası
  • Kilitli iğne, saç tokası veya zincir
  • Ölçü kağıdı ( kurdelaların ölçüsünü gösteren kağıt)

Resimli anlatımla kurdeleden kalp yapımı

Her resmin altında o resmin açıklaması mevcuttur.

 

Şimdi kırmızı ve mavi kurdelalarımızı kağıtta yazılan ölçülerde kesiyoruz. Bir tane kurdele boyu 12 cm, biri 14 cm, biri de 15,5 cm.

Üç tane farklı ölçüde kurdele boylarını kesiyoruz ve uçlarını hafif çakmak ile yakıyoruz. Çünkü kurdeleler saten oldukları için uçları sökülebilir.

Şuna dikkat edin kurdele uçlarını yakarken kararmasınlar. Çakmağı az uzaktan tutun ve kurdeleyi hemen saniyelik dokundurun ateşe ve çekin.

Şimdi kurdelemizin en uzununu alıp bir sıraya sokuyoruz. En uzun kurdelenin bir ucuna küçük bir damla sıcak silikon sıkıyoruz ve üzerine orta boyda kestiğimiz kurdeleyi koyuyoruz.

Tığ İşi Sepet Örgü Nasıl Yapılır – Çok Kolay Sepet Örgü Modeli Anlatımlı

Hafif bastırarak bu iki parçayı birbirine yapıştırıyoruz, sonra aynı şekilde bu orta boydaki kurdelyanın aynı ucuna az sıcak silikondan sıkıyoruz ve en küçük parçayı bunun üzerine yapıştırıyoruz.

Üç tane farklı boydaki kurdeleyi üst üste büyükten küçüğe doğru yapıştırdık. Aynısını kırmızı renkteki kurdelelere de yapıyoruz. Bu kırmızı ve mavi renkteki kurdeleleri yapıştırdığımız kenar 90 derece olacak şekilde ve V harfi oluşacak şekilde bir damla  sıcak silikon sıkarak yapıştırıyoruz. Kurdeleleri en uzunları altta olacak şekilde düzenliyoruz.

Sonra mavi kurdelenin en üstteki parçayı alıyoruz ve kırmızı kurdelenin üzerine getiriyoruz. Yapışmış olan mavi kurdelenin yanına gelecek şekilde silikonla yapıştırıyoruz.

Şimdi de kırmızı kurdelenin en üstteki en küçük boydaki kurdeleyi alıyoruz ve son yapıştırılan mavi kurdelenin üstünden geçiriyoruz. Bu kıvırık olan kurdelenin altına sokarak yapıştırıyoruz.

Buradaki kurdeleden kelebek yapımı konusuna mutlaka bakınız.

Kırmızı kurdelenin yanına yani mavi kurdeleye yapıştırıyoruz. İkinci mavi kurdeleyi alıyoruz son yapıştırılan kırmızı kurdelenin üzerinden ve yatan kurdelenin altından geçirerek hasır örgü gibi bir renk yukarıdan, bir renk aşağıdan geçmeli bu mantık ile sizde renkleri dizebilirsiniz.

Kırmızı kurdeleyi alıp mavi kurdelenin altından geçirip diğer mavi kurdelenin üzerine yapıştırıyoruz.

Resimdeki gibi yapıştırıyoruz, hasır örgü gibi yapılması gerektiğini düşünerek bir renk altta diğer renk üste gelecek şekilde sizde düzenleyebilirsiniz renkleri.

Sıralar çoğaldıkça yapacağınız bir renk üstte bir renk alta gerecek şekilde düşünerek kurdelenin renklerini  sıralıyoruz.

En son çapraz gelen parçaları sabitleyelim. Oluşan kalp şeklimizin son çapraz parçaların arasına az silikon sıkarak bu parçaları sabitliyoruz.

Bu kalp modelini isterseniz küçük incilerle süsleyebilirsiniz yada sade bırakabilirsiniz.

İnci ile süslemeyi düşünüyorsanız incileri iğne iplik ile dikebilirsiniz, fraklı renklerde inci kullanabilirsiniz.

Videolu anlatımla kurdeleden kalp yapımı

Yukarıda resimli anlatımını yaptığımız kurdeleden kalp yapımı konusunu bu sefer de videolu olarak öğrenin.

Yukarıda resimli anlatımını yaptığımız kurdeleden kalp yapımı konusunu bu sefer de videolu olarak öğrenin.

Kalp şeklimizin arkasına kilitli iğne takarak broş olarak kullanabilirsiniz.

Kalp şeklinde kurdele ile süs yapımı konumuz burada bitiyor hanımlar.

Sizde kendiniz bir çok çeşit kurdele süsleri yapabilirsiniz. Özellikle kurdeleli kapı süsleri çok tercih edilmektedir.

Bir başka hobi işleri konusunda buluşana kadar kendinize iyi bakınız.

Kolay gelsin hepinize.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ