20.02.2024 - El Sanatları ve Hobi Sitesi
El Sanatları ve Hobi Sitesi

Kurdeleden Broş Yapımı | Kurdele İle Boncuklu Broş Yapılışı Videolu

Merhaba herkese sizlere bu konumuzda kurdeleden broş yapımı anlatmak istiyorum. İşte çok hoş görünenen ve yapımı da çok zevkli olan güzel ve kullanışlı bir çiçek çalışması. Bu çiçeğe kilitli iğne takarak broş olarak kullanabilirsiniz. Kurdele ile çok canlı renklerde çiçekler süs eşyaları yapabilirsiniz. Özellikle parlak kurdelelerden çok güzel saç tokası, kurdeleden çiçek, kurdeleden yastık kılıfı süslemesi  gibi bir çok faaliyet gerçekleştirebilirsiniz.

Daha önceden sizlere ince şerit kurdele ile harika bir konu yapmıştım. Bu konumuz bir çok süsleme işinde kullanabileceğiniz kurdeleden kalp yapımı projesi.

kurdeleden-boncuklu-bros-yapimi-66
kurdeleden-boncuklu-bros-yapimi-66

Elinizde sadece bir kurdele ve bununla yapabilecekleriniz hayal gücünüz ile sınırlı hanımlar bunu iyi bilin. Sizlere kurdele ile yapılabilecek onlarca süs eşyası, dekor objeleri göstereceğiz.  Kurdeleden süsler arıyorsanız ve şöyle yapımı kolay ama çok gösterişli bir şey olsun istiyorsanız bu konu tam size göre. Hadi sözü çok uzatmadan sizlere kurdeleden broş yapımı konumuzu anlatalım.

Kurdeleden broş yapımı için gerekli malzemelerimiz

  • Beş numara kırmızı saten kurdelya
  • Kırmızı dikiş ipi ve iğnesi
  • Makas
  • Büyük, orta ve küçük boy üç tane fartklı boyda inci
  • Çiçeğin ortası için süslü yarım boncuk
  • Çiçeğin arka yüzü için de beyaz kumaştan daire ( beyaz keçe kumaştan da olur)

Resimli Anlatımla Kurdeleden Boncuklu Broş Yapımı

Her bir resmin açıklamasında o aşamada nelerin yapılacağı yazılmıştır.

Yazlı açıklamaları

Kurdelamızın ucunu çakmak ile sökülmesin diye azıcık yakıyoruz ve burada hep üçgen şekli yaparak katlama işlemi ile yapraklarımızı oluşturacağız. İlk üçgen şeklini yaptıktan sonra bu üçgene karşılık bir üçgen daha yapıyoruz.

Yaptığımız iki üçgeni karşılıklı olarak ikiye katlıyoruz. ve dikiş iğnemize kırmızı ipi takıyoruz. Parmaklarımız ile kurdelayı tuttuğumuz yere batıp kurdelayı bu şekilde kalması için dikiyoruz. Üçgen yapıyoruz.

Aynı şekilde ikinci yaprağı da yapıyoruz. İkinci yaprağı da dikiyoruz. Katlamaya devam ediyoruz üçgenler oluşacak şekilde.

Bir üçgen daha yapıyoruz, bu şekilde üçgenler yaparak 25 tane yaprak yapıyoruz , yaprakların uçları sivri olmasına dikkat ediyoruz.

Son yaprağımızı katlıyoruz bir üçgen yukarıya bakarken ve bir üçgen aşağıya bakarken yapıyoruz. Üst taraftan iğnemizi batıyoruz sonra sıkıca ipimizi çekiyoruz ve bir kere daha batıp ipi sabitliyoruz çözülmesin diye. Sonra da kurdelayı makasla kesiyoruz.

Bu ucu çakmak ile azıcık yakıyoruz ipler sökülmesin diye. İki yaprağın uçlarını dikiyoruz daire oluşması için, iğneyi çiçeğin alt tarafına geçmek için batıyoruz.

Çiçeğin alt tarafındaki iki ucu da dikiyoruz. Çiçeğimizin ön yüzünü çeviriyoruz  iğnemizi kıvıkık olan yaprağımızın altına batıyoruz düğüm görünmesin diye. Yaprağımızın sağdan sola gidişi ile iğnemize elimizdeki büyük  boncuktan takıyoruz.

Katlı olan yaprağın bir yarısına batıp bir tane inci takıyoruz iğnemize ve yaprağın diğer yarısına batıp inciyi yaprağın kıvrılı olan yere sabitliyoruz.

Birinci yaprağın yarısı ile ve ikinci yaprağın yarısına beraber iğnemzizi batırıyoruz. İğnemize inci takıyoruz. Bu sıralama ile iki tane inci taktık. İşte çiçeğimizin son incisini takıyoruz.

Şimdi çiçeğimizin birinci ve sonuncu yaprağını dikerek  birleştiriyoruz. Bir kere daha batıp iki ucun sökülmemesi için sabitliyoruz.

İkinci sıra : Şimdi iki tane inci arasına orta boydaki incileri diziyoruz. İki tane inci arasına başka orta boy inci takıyoruz. İkinci sıranın son incisini de takıyoruz.

Üçüncü sıradaki küçük incileri de iki tane inci arasına getirip takıyoruz. Artık incilerimiz dikildi hazır, çiçeğin ortası için süsülü bir yarım boncuğa ihtiyacımız var.

kurdeleden-boncuklu-bros-yapimi-66
kurdeleden-boncuklu-bros-yapimi-66

Çiçeğimizin arka yüzünü çeviriyoruz ve her yaprağın kıvrımına batıyoruz iğnemiz ile. Orta kısmıdaki parçalar güzelce birleşsin diye ipimizi sıkıca sıkıyoruz. Çiçeğimizin ön tarafından parmazğımız ile çiçeğin ortasına bastırıyoruz.

Çiçeğin arka yüzünden ön parçanın orta kısmına batıp alt taban ile dikiyoruz dairesel şekilde ve sonra da ipimizi makas ile kesiyoruz.

Şimdi sıcak silikon tabancası ile azıcık silikon sıkıyoruz u süsülü yarım boncuğa ve çiçeğimizin ortasına yapıştırıyoruz. Beyaz kumaştan kestiğimiz daireye de azıcık sıcak silikon sıkıyoruz ve çiçeğimizin arka yüzüne yapıştırıyoruz.

Şimdi sizlere kurdele ile broş nasıl yapılır onu videolu olarak anlatmak istiyorum.

Hanımlar bir sonraki eğitim konumuzda görüşene kadar kendinize iyi bakınız.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ