DinarTuning Forum
DinarTuning Forum
26.08.2018 - Türkiye'nin En Kapsamlı El Sanatları ve Hobi Sitesi

Köpek Balığı Şeklinde Örgü Bot Batik Yapımı

Köpek Balığı Şeklinde Örgü Bot Batik Yapımı

 Artık günümüzde örgü işlerinde sınır tanımamaktadır. Köpek balığı şeklindeki örgü modellerine kolaylıkla erişim sağlayabilirsiniz. Sizlerin de gerçekten beğeneceği bir model olan köpek balığı bot batik yapımı.

Köpek Balıklı Çorap Yapılışı

İşlem için öncelikle uç kısımlardan başlıyoruz. Çorap şişlerini elimize aldıktan sonra krem renkli günleri 8 ilmek ile birlikte düz bir şekilde ölüyorum. Ardından işlemin orta kısmı için ise bir ilmek öldükten sonra dirilmek daha arttırılmaktadır. Ayrıca yan kısmı için ise 3 ilmek örülür ve 1 ilmek arttırılır. Bu şekilde bitirilir. İşlemin her orta kısmı için ise ilmek sayısı 11’e kadar varmalıdır. Ardından yan kısımlarındaki ilmediğin her iki tarafından her sırada 1 er ilmek arttırılmalıdır.

Mavi renkli yünü kullanarak ters örgü yöntemine geçilir. Bu şekilde 38 adet ilmek atılır. Bu işlem örgü boyunun 7 santimetreyi bulması ile birlikte sonlanır.

Taban kısmında bulunan oyuk detayını vermek için ise örgüyü ikiye ayırmalı ve ardından 2 şiş ile birlikte örgüye devam etmemiz gerekmektedir. Ortadan ayrılan bölümün ise her iki tarafından 9 kere, her sırada birer ilmek kesilme sağlanacak bir biçimde 18 ilmek ile örmeye devam edilmelidir. Örgü boyunun 28 santimetreye ulaşması halinde çorabın kafasını oluşturmak için harekete geçilmelidir.  Bu sırada 18 ilmek atılır ve 5 şiş ile birlikte örgüye devam edilir. 14 ilmeğinde önde ve arkada, her iki taraf için ise ikişer ilmek olması için örgüye devam edilir. Bu işlem altı ilmek kalıncaya kadar devam edilir. Ayrıca yan taraflar için atılmış olan ikişer ilmeğin her iki tarafından her sırada birer ilmeğin kesilmesi gerekmektedir.

Taban kısmına geldiğimiz zaman yine krem yün ile işlemlerimize devam ediyoruz. 8 ilmek atılır ve balık uç kısmı örülür. Balığın alt kısmı ve ağzını oluşturmak için örgü iki yana ayrılır ve 2 parça şeklinde 18er ilmek ile örülür. Ağzı için ise 18 ilmek şişte bekletilir. Şiş üzerinde iki ilmek kalasıya kadar örme sağlanır ve 1er ilmek kesilecek şekilde devam edilir. En son ise balık ağzı ilmekleri örgüyü dahil edilir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ