12.04.2024 - El Sanatları ve Hobi Sitesi
El Sanatları ve Hobi Sitesi

Konfeti Yapımı-Evde Balon ve El İşi Kağıtları İle Konfeti Nasıl Yapılır?

Konfeti yapımı konusuna değindiğimiz bu yazımızda, daha detaylı bilgi sahibi olmak için anlatımlı videoya göz atabilirsiniz. Konfetiler birçok kutlamada ya da eğlencede kullanılan özel süslemelerdir. Konfetilerin birçok farklı tarzı olmaktadır. Gül ya da karton şeklinde olan konfetiler ise en çok tercih edilenler arasında olmaktadır. Birçok yerde konfeti satışı olsa da bazı insanlar evde balon ve el işi kağıtları ile konfeti nasıl yapılır sorusunu sorabilir. Bu soruya cevap olarak da evde kolaylıkla konfeti hazırlanabildiği cevabı verilebilir. Kolaylıkla bulunabilecek olan malzemeler ile konfeti yapmak çok kolaydır.

konfeti yapımı

Konfeti Yapımı İçin Gerekli Olan Malzemeler konfeti yapımı

Evde konfeti yapabilmek için birçok farklı malzeme gerekir ancak bu malzemeler genellikle evde kolaylıkla bulunabilen malzemelerdir. Büyük boy bir el işi kağıdı, tahta kalemler, krapon kağıdı, guvaş boya, yapıştırıcı, balon, çift taraflı yapışkan, makas, zımba ve atık el işi kağıtları ve su şişesinin baş kısmından huni ile kolaylıkla evde konfeti yapmak mümkündür.

Evde Konfeti Yapımı Nasıldır?konfeti yapımı

Öncelikle atık el işi kağıtları küçük parçalar halinde makas yardımı ile kesilerek bir kaba doldurulur. Bu kağıt parçaları daha sonra balonun içine yerleştirileceği için boyutlarına dikkat edilmelidir. Daha sonra büyük el işi kağıdını külah şeklini alacak şekilde sarılır. Düzgünce sarılan ve külah şekline getirilen el işi kağıdının uç kısmına zımbalama işlemi uygulanır. Daha sonra dış kısımda kalan uç kısmına çift taraflı yapışkan ile yapıştırma işlemi yapılır. Külah şeklini alan el işi kağıdının üst kısmı olan açık kısmını tam bir yuvarlak hale getirmek için fazla olan kısımlar makas ile kesilir. Kesilen el işi kağıdının uç kısmı aşağı gelecek şekilde üst kısma yapıştırılması sağlanır.

Önceden hazırlanmış olan el işi kağıt parçaları balonun içine geçirilmelidir. Bunun için huni görevi görecek olan pet şişenin ağız kısmına balonun ağzı geçirilir. Daha sonra balonun içine el işi kağıt parçaları düzgün bir şekilde geçirilir. Balon, huni görevi gören pet şişe ağızından ayrılır ve ağzımız ile şişirilmesi sağlanır. Yeterli büyüklüğe ulaştıktan sonra ağzı hava çıkışı olmayacak şekilde bağlanır. Daha sonra yapılmış olan el işi kağıdının baş kısmının kenarları çift taraflı yapışkan ile bantlanır ve balon bu kısma yapıştırılır. Daha sona krapon kağıt, guvaş boya ve kalemler ile istenildiği şekilde süslenir ve konfeti hazır duruma getirilir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ