18.02.2024 - El Sanatları ve Hobi Sitesi
El Sanatları ve Hobi Sitesi

Kolay Bebek Yeleği Yapılışı Tığ İşi Basit Bebek Yeleği Yapılışı

Merhaba hanımlar “El Sanatları ve Hobi” kanalı tarafından hazırlanan kolay bebek yeleği yapılışı videomuzu sizlerle paylaşıyoruz. Mor tonlarında renk seçimi yaptım. Sizlerde zevkinize ip seçimi yapabilirsiniz.  Buradaki kız bebek yelek yapılışı yapımı oldukça basit bir model. Anneler ve yeni anne olanlar bebekleri için örgü bebek yelekleri yapılışı araştırıyor bende sizlere yardımcı olmak istedim.

Videolu anlatımla kolay bebek yeleği yapılışı

Öncelikle 81 tane zincir çekerek başlıyoruz. Zincir ve trabzanlarla videoda anlatıldığı şekilde devam ediyoruz. Kolay bebek yeleği ypılışı videomuzu beğeneceğinizi umuyorum. Videomuzla ilgili yorum yapmayı, kanalımıza abone olmayı ve paylaşmayı unutmayın lütfen. İyi seyirler.

Tığ ile  basit bebek yeleği nasıl yapılır anlatacağım. Süsülemeyi çok farklı şekillerde yapabilirsiniz. Mesela küçük puf çiçeklerle boyun kısmını süsleyebilirsiniz.  Puf çiçeklerle dağınık şekilde ön tarafa serpiştirebilirsiniz. Boncuklarla da süsleme yapabilirsiniz. Gelin bakalım yapım aşamalarına, yeleğimizi nasıl örmüşüz.

Malzemelerimiz:

  1. Akrilik örgü ipi açık ve koyu mor renklerde
  2. Tığ 3.00
  3. Makas
  4. Dikiş ipi ve İğne

81 tane zincir yaparak çalışmamıza başlıyoruz. Burası yeleğimizin boyun kısmı olacak, 6 aylık bebeğe uygun ölçülerde bir yelek olacak.

İlk zincire batıyoruz ve iki tane ikili trabzan yapıyoruz, sonra 9 tane zincire birer tane ikili trabzan yapıyoruz, sonraki zincire batıp trabzanımızı yapıyoruz ve bir tane zincir çekiyoruz.

ve aynı yere tekrar batıp bir tane daha ikili trabzan yapıyoruz böylece bir köşe oluşmuş olacak.

Sonra 16 tane zincire trabzan yapıyoruz ve bu köşeden yapıyoruz. Sonraki zincirlere 24 tane trabzan yapıyoruz bu yeleğin arka parçasını oluşturacak ve yine köşe yapıyoruz.  Sonra 16 tane zincire trabzan yapıyoruz ve bir köşe oluşturuyoruz ve 9 tane trabzan yapıp son zincire de iki tane trabzan yapıyoruz ve sırayı bitiriyoruz.

İkinci sıra: bir tane zincir çekiyoruz ilk trabzan tepesine iki taneikili trabzan yapıyoruz ( bunu her sıraya başlarken yapıyoruz)

Köşe yaptığımız yere kadar tarbzan yapıyoruz ve köşe ye gelince aynı köşeden yapıyoruz yani iki trabzan arasına bir zincir yapmıştık uraya batıp trabzanımızı yapıyoruz bir tane zincir çekiyoruz sonra aynı yere bir tane daha trabzan yapıyoruz.

Sıradaki köşe yere kadar trabzan örüyoruz  ve aynı adımları yapıp köşe yapıyoruz bunu sıra boyunca tekrarlıyoruz.

Sıra sonu oval duran son yere batıp iki tane ikili tarbzan yaparak sırayı bitiriyoruz. Bu tekrarları toplam altıncı sıraya kadar yapıyoruz. Altı sıra her köşeye geldiğimizde aynı adımları tekrarlıyoruz ve bakın her sırada örgümüz genişledi.

Sıra sonu aynı yere iki kere batıp trabzan yapıyoruz. Bu sırada kolların yerini ayarlayacağız, yine aynı trabzanaları yapıyoruz ilk köşeye kadar. Köşeye gelince ara zincire batıyoruz ve bir tane trabzan yapıyoruz ve sıradaki köşeye batıp bir tane trabzan yapıyoruz.

Böylece bebeğimizin kolunu sokacak yer hazır oldu.24 tane trabzan ile başladığımız sırt kısmına  trabzan yapmaya devam ediyoruz.

Trabzanları yapıyoruz, buradaki köşeye batıp bir tane trabzan yapıyoruz sıradaki köşenin ara zincirine batıyoruz ve trabzan yapmaya devam ederek diğer kolu da yapmış oluyoruz.

Burdan itibaren artık sadece gövdeyi örmeye devam edeceğiz. Başlangıç ve bitiş kısımlarını aynı şekilde örmeye devam ediyoruz. İstediğiniz uzunlukta gövdeyi örebilirsiniz.

İşte benim yeleğim hazır.

Yeleğimiz hazır şimdi süslerini yapmaya başlamalıyız. Bitiş yaptığımız kenardan ipi kesmeden göz kararı zincir çekiyoruz. Diğer kenara da zincir çekiyoruz bunların uçlarına boncuk takabilirsiniz.

Şimdi koyu mor renkli ip ile etek kısmının ucuna batıyoruz.

İlk trabzana 6 kere batıp yarım trabzna yapıyoruz, iki tane trabzan atlıyoruz üçüncü trabzana batıp sık iğne yapıyoruz.  İki tane trabzan atlayıp üçüncü trabzana batıyoruz ve altı tane yarım trabzan yapıyoruz. Bu sıralama ile yeleğin bütün ön yüzünü örüyoruz.

Yeleğin kol kısmını, boyun, ön ve etek kısmını bu şekilde örerek süslüyoruz.

Artık yeleğimiz kullanıma hazır, güle güle kullanın.

Her yazılı anlatımın videosu da mevcuttur.

Sizlere daha çok açıklamalı bebek yelekleri modelleri paylaşmak istiyoruz. Bir başka bebek yelek modelleri yapılışı konusunda tekrardan görüşmek üzere kendinize çok iyi bakınız.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ