18.02.2024 - El Sanatları ve Hobi Sitesi
El Sanatları ve Hobi Sitesi

Kelebek Yapımı-Kurdeleden Kelebek Nasıl Yapılır?

Kurdeleden kelebek yapımı konusuna değindiğimiz bu yazımızda, videolu anlatımı izleyerek daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz. Süslemeler birçok eğlence, kutlama ve ev dekorları için vazgeçilmezdir. Süsleme deyince akla ilk gelen simgelerden birisi de kelebektir. Zarifliği ve güzelliği temsil eden kelebek süslemeleri, birçok şekilde karşılaşılabilen süslemeler arasında yer alır. Bu nedenle birçok kişi kelebek yapımları ile en iyi şekilde süslemeler elde etmek ister. Birçok farklı yapımı olan kelebek çeşitleri arasında kurdeleden kelebek yapımı oldukça ilgi gören ve pratik bir süslemedir. Kurdeleden Kelebek yapımı

Kelebek Yapımı-Kurdeleden Kelebek Nasıl Yapılır?

Kelebek Yapımı İçin Gerekli Olan MalzemelerKurdeleden Kelebek yapımı

Kelebek yapımı için gerekli olan malzemeler, hemen ulaşılabilecek olan malzemelerdir. Hatta bu malzemelerin birçoğu evlerimizde bulunmaktadır. Gerekli olan malzemeler; misina ipi, çakmak, makas, kurdele aparatı, cetvel, silikon yapıştırıcı, süsleme için boncuk ve inci taşları, kesilmiş olan kurdeleler.

Kurdelen Kelebek Yapma İşlemlerKurdeleden Kelebek yapımı

Günümüzde oldukça güzel ve pratik bir süsleme çeşidi olan kelebeklerin kurdelelerden yapılabilmesi için kurdelelerin istenilen ölçülerde kesilmesi gerekir. 4 parça olan kurdeleler, 2 farklı boyutta olacaktır. Birisinin eni 4,5 cm boyu 8 cm diğeri ise eni 4,5 cm boyu da 10 cm’dir.

Kurdeleler sağdan sola doğru katlanır. Bu işlemden sonra tekrar ikiye katlama gerçekleşir. Dış bölge kenarının hem düzleşmesi hem de yapışabilmesi için çakmak ile yakılması gerekir. Yapışana kadar yakılır ve sonra bırakılır. İlk kurdele sağdan sola katlandığı için ikinci kurdele soldan sağa doğru katlanır. Yine aynı işlemler tekrarlanarak dış kısımda yer alan kenarın birbiri ile yapışması için çakmakla yakılma işlemi uygulanır. Büyük kurdeleler bu şekilde olduktan sonra küçük kurdeleler de birisi sağdan sola diğeri soldan sağa olacak şekilde tekrarlanır.

Kurdeleler hazırlandıktan sonra aynı yöne doğru bakan büyük ve küçük parça iğne yardımı ile üst üste göz kararı bir şekilde tutturulur. Aynı işlem diğer yöne bakanlar için de tekrarlanır. Daha sonra dikim işlemine geçilir. İğneye geçirilen misina ipi ile kurdelenin kenarları dikilir ve en sonunda büzüştürülüp sağlamlaştırılır. Aynı işlem diğer kurdele için de geçerlidir. Daha sonra bu iki kurdele birbiri ile birleştirilir. Daha sonra kurdeleden kelebeğe yakışacak ve ölçülü olacak şekilde boncuk ve sıralı inciler yapıştırılır. Bu şekilde işlem tamamlanmış olur.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ