Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
23.05.2019 - Türkiye'nin En Kapsamlı El Sanatları ve Hobi Sitesi

Kapaklı İstiridye Örgü Modeli Nasıl Yapılır – Kapaklı İstiridye Örgü Modeli Yapımı

Selam hanımlar, bugünkü konumuz Kapaklı İstiridye Örgü Modeli. Bu yazımızı İstiridye Örgü Modelinin bir başka versiyonu olan Kapalklı İstiridye Örgü Modeline ayırdık. Adından da anlaşılacağı üzere modelimizde İstiridye motifleri bulunmaktadır. Bu modelimiz diğer modellere nazaran biraz daha uğraşı ve el becerisi gerektiren bir modeldir. Bu sebeple örneğe başlamadan önce bir parça üzerinde deneme yaparak alıştırma yapmanızı tavsiye ederim. Daha sonra işi yapmaya başladığınızda daha rahat ve sorunsuz ilerleyebilirsiniz.

Bu motifimiz yine birçok farklı alanda kullanabileceğiniz bir model. Örgü bere, Örgü bebek Pantolonu, Örgü Battaniye ya da Örgü Yelek örerken bu motifi kullanarak güzel sonuçlar elde edebilirsiniz. Modelimiz başta da söylediğimiz gibi biraz el becerisi gerektiren bir model olduğu için boyut hesabı yaparak hareket etmenizi tavsiye ederim. Örneğin eğer örgü işi bir bebek beresi örecekseniz ölçü alarak ilerleyen yaşlarında da giyebileceği güzel işler de çıkarabilirsiniz. Şimdi size Kapalı İstiridye Örgü Modeli’nin nasıl yapıldığını ve modelimizin püf noktalarını anlatmaya başlayalım.

Kapalı İstiridye Örgü Modeli Nasıl Yapılır?

Bu modelimizi işlerken haraşo örgü, ters ve düz örgü, ilmek çoğaltma ve ilmek toplama tekniklerini bir arada kullanacağız. Eğer bu teknikleri bilmiyorsanız sitemizde bulunan diğer yazılara göz atmanızı ve internette araştırma yapmanızı tavsiye ederim.

Motifimizde istiridye kısımları 13 ilmekten haraşo kısımları ise 5 ilmekten oluşmaktadır.

 

Kapalı İstiridye Örgü Yapımı

  • · İşe başlamadan önce sağdan ve soldan 2 adet fazla ilmek ekleyelim.
  • · İlk sıramız 43 ilmek olarak başlayacak.
  • · Yani 5 ilmek haraşo 13 ilmek istiride kısmı olacak şekilde 43’e kadar devam etmeliyiz.
  • · İkinci sırada ise 5 haroşa olacak yere 13 adet istiridye modeli gelecek şekilde işlem kaydırmalı olarak devam edecek.
  • · 43 ilmeklik kısım bittikten sonra araya 2 adet haraşo örmeliyiz.
  • · Ardından 5 ilmek ters örelim
  • · Sonra ilmeğinizi çıkarın ve kendi etrafında birkez döndürün ve diğer şişe alın
  • · 4 ilmeği de bu şekilde döndürdükten yani burduktan sonra ilmeklerinizi sol şişe alınız.
  • · Düz örgü olacak şekilde bir tığ yardımı ile 4 ilmeği 1 ilmeğe düşürün.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ