Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
01.03.2019 - Türkiye'nin En Kapsamlı El Sanatları ve Hobi Sitesi

İpten düğme Nasıl Yapılır – Yünden Düğme Yapımı Resimli

Kültür, geçmişimizle geleceğimizin şekillenmesi anlamında oldukça önemlidir. Ülkemiz açısında bu daha da önemlidir çünkü geçmişte yaşanan yokluklar daha dikkatli bir yol izlememizi gerektirmektedir. Geçmişte ip çeşidini bırakın ip bulmak bile birçok insan için çok zor bir durumdu. Günümüz tüketim alışkanlıklarını bu açıdan değerlendirince şaşırmamak elde değildir.

Göz nuru akıtılarak ortaya çıkarılan örgülerin insanların her yönünü ortaya çıkardığı, içlerini yansıttığı unutulmamalıdır. Bu nedenle bu hususun önemi iyi kavranmalı ve gelecek geçmişimiz ışığında inşa edilmelidir.İpten düğme nasıl yapılır

Düşünün insanlarımız örgülerin düğmelerini bile ipten yapmakta ve ortaya çıkan şık görüntüler için inanılmaz bir emek vermektedir. İpten düğme yapımı, yapılan işin en ufak detayının bile özenle ve gayretle işlenmesinin kanıtıdır. Bunun yapılması için naylon oya halkası bile yeterli olacaktır. Büyüklüğü sizin keyfinize kalmıştır.

Kullandığınız ipten bir metreden biraz daha büyük uzunlukta kesmeli ve büyük delikle bir iğneye geçirmelisiniz. Oya halkasının içini elinizdeki ip son buluncaya kadar doldurmalısınız. Daha sonra düğmenin arkasını sabitleyip, ördüğünüz örgünün ilgili yerine dikmeniz gerekmektedir. Renk ve büyüklük kendi zevk ve ürün ebatlarına bağlı olarak şekillenmelidir. Yine düğmenin sayısı size ve örgü boyutuna göre değişmelidir.

Özellikle çocuklara yönelik yapılan örgülerin düğmeleri yünden yapılmakta ve bu sayede daha yumuşak bir doku sağlanmış olmaktadır. Yünden düğme yapımı çocukların küçük düğmeleri koparıp boğazlarına kaçırmaları durumuna yönelik bir çözüm yolu olarak ta görülebilir. Nasıl yapıldığına gelinecek olursa öncelimizde ki ipten küçük yuvarlak bir halka yapmalı sonra da içini doldurarak bu düğmelere sahip olmak oldukça kolaydır.İpten düğme nasıl yapılır

El işi düğme yapımı ile örgülerinize en uygun renkte ve desende düğme yapma zevkine sahip olmak bu anlamda oldukça kolaydır. Bu düğmelerin en büyük faydası daha önce belirttiğimiz gibi çocuklara yönelik örgü örenlerin imdadına yetişmesidir. Bu düğmeler sayesinde çocukların boncuk düğmeleri yutma ihtimalleri ortadan kalkmaktadır. Ayrıca daha şık ve estetik duruşa sahip düğme sahibi olmuş oluruz.

İpten düğme nasıl yapılırın cevabını anlatılanların tam olarak karşıladığı kanısındayım. En basit yapım şeklini ve ipin boyutuyla, düğmenin büyüklüğünün ayarlanmasının öneminin belirtilmesi size yol gösterecektir. İpten düğme yapımı anlatımlı yapıldığında bile yeterli olacaktır. Bu işe gönül veren herkes kolaylıkla bu ürünün son halini almasını sağlayacaktır.

Tığlı düğme yapımının nasıl yapıldığına değinecek olursak önce tığ ile üç zincir atıp birleştiriyoruz. Daha sonra bir zincir ile kapatıyoruz. Tığın üzerine bir tane alıp boşluğa batırıp tek seferde çıkarıyoruz. Bunu sıra sona erene kadar sürekli tekrarlıyoruz. Sıra dolunca tekrar üste alıyoruz. İlk batan iğnenin üstünde alınan ilmek ile başlayıp aynı işlemi var olan ayaklar üzerinde devam ettirmemiz gerekiyor. İlmek bittiğinde örme işinizde bitmiş olacaktır.

Kullanım amaçlı yapılan bu düğmelerin dekoratif amaçlı olarak ta kullanılması sık karşılan bir durumdur. Göz nurunun, örgünün her bir ilmeğinde gizli olduğunu görmek bu el işi örgülerin değerine değer katmakta ve anlamlandırmaktadır.

İpten düğme nasıl yapılır adım adım resimli anlatım

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ