25.09.2023 - El Sanatları ve Hobi Sitesi
El Sanatları ve Hobi Sitesi

İki Renkli Yıldız Örgü Modeli Nasıl Yapılır – Örgü Dersleri

İki Renkli yıldız Örgü Modeli Yapımı

Sevgili örgü seven hanımlar bugün sizlerle iki renkli yıldız örgü modeli nasıl yapılır bunu işleyeceğiz. İki renkli yıldız örgü modeli rengarenk örgü çocuk kazak modelleri yapabilirsiniz. Şahane dekoratif örgü yastık kılıfı olabilir.

Yıldız örneği aslında çok zor bir örgü modeli değildir. Fakat bir çok yıldız örgü modelleri olduğu için bir kısmı diğerlerine göre daha zor olabilir. Birde yıldız örgü örneği hem şiş ile yapılanı var hemde tığ işi yıldız örgü modeli var.

Videolu Anlatımla İki Renkli Yıldız Örgü Modeli Yapımı

Daha önceden sizlere tığla yıldız örneği nasıl yapılır anlatmıştım. Yine bir çeşit şiş örgü ile yıldız örgü modeli nasıl örülür onu da şurada anlatmıştım.

Burada ise sizlere hem videolu anlatımla hemde resimli anlatımla şiş örgüde iki renkli yıldız örgü modeli nasıl yapılır onu anlatalım.

İki renkli yıldız örgü modeli yapımı için gerekli malzemeler.

  1. Açık mor, pembe
  2. Dört numara şiş
  3. Makas

37  tane ilmek yaparak bu modelin yapımını  size sunuyorum, bir sıra ters örgü yapıyoruz. Sonra bir sıra düz örgü yapıyoruz. Yıldız çiçekleri yapacağımız diğer rengi takıyoruz, birinci ilmeği örmeden alıyoruz, ipi ikinci ilmeğe bağlıyoruz.

Düz örü için ilmeğe batıyoruz şişe iki kere ip doluyoruz ve ilmekten geçiriyoruz. Beş tane ilmeğe batıp iki kere ip doluyoruz. İki çiçeğin arasındaki pembe renkli bir tane ilmeği örmeden alıyoruz sağ taraftaki şişe.

Sonraki beş tane ilmeği de düz örgü için batıp şişe iki kere ip doluyoruz ve bir tane pembe renkli ilmeği örmeden alıyoruz. Bu işlemleri tekrarlayarak sırayı tamamlıyoruz.

Örgüyü çeviriyoruz, ilk ilmeği örmeden alıyoruz, sonra doladığımız beş tane ilmeği salıyoruz. Bu ilmekleri sağ şişe topluyoruz, ipimiz de  önde olmalı. İlmekleri sol şişe takıyoruz, şişler çapraz durmalı ters örecek gibi. Batıyoruz ilmeklere ve öndeki ipi ilmeklerden geçiriyoruz.

Burada şişe bir kere daha ip doluyoruz ve ilmeklerin içiden geçiyoruz. İlmeklerden bir daha geçip şişe bir kere daha ip doluyoruz ve dolamaları yapıyoruz.

Şişte artık yeni beş tane ilmeğimiz oldu. İlmeklere yine batıyoruz. Şişe yine ip doluyoruz bir kere daha batıyoruz ilmeklere yine şişe ip doluyoruz ve son kere batıp şişimiz ilmeklerin sağ tarafında olmalı.

İlmekleri sol şişten çıkarıyoruz, işimiz bitmiş oluyor, toplamda şişte bu dolamalarla beş tane ilmek yapmış olmalıyız. İki yıldız arasında kalan pembe renkli ilmeği örmeden alıyoruz sağ taraftaki şişe.

İkinci beşli ilmekleri salmaya başlıyoruz ve 2. resimde beş tane ilmek uzun şekilde hazır. İlmeklere batıp dolama işlemlerini yapıyoruz, yeni beş tane ilmek yapana kadar batıp şişe ip doluyoruz.

İşte iki tane yıldızın yarısı hazır. İşlemleri tekrarlayarak sırayı tamamlıyoruz, son iki tane ilmeği ters örgü ile örüyoruz. Örgüyü çeviriyoruz bu sırayı düz örgü örüyoruz, burada pembe renkli ipi alıyoruz.

İlk ilmeği örmeden alıyoruz, yıldızdaki her ilmeği sırayla tek tek örüyoruz. İşte hepsi ilmekler inci gibi dizili.

Burada şöyle bir ayrıntı var: iki yıldız arası kalan pembe renkli ilmeği örerken açık mor renkte olan örgünün arkasındaki geçiş ipini de alıp bu pembe renkli iple beraber örüyoruz.

Bunu yapma sebebimiz örgünün içinde delik gibi boşluk oluşmasın diye. İşte açok mor renkteki ipi şişimize aldık ve bu iki renkli ipi beraber düz örüyoruz. Adımları tekrarlayarak sırayı tamamlıyoruz. Bir sıra düz örgü örüyoruz.

Örgümüzün arka yüzü. Şimdi sıra yıldız motifin yerini değiştirmek. İki yıldız arasına diğer sıradaki yıldız gelecek.

Bu yüzden alt sıradaki yıldızın ortasına kadar ters örgü örüyoruz, burada beş ilmekten sonra açık mor renkli ipi alıyoruz. Sıradaki beş tane ilmeğe batıyoruz ve şişe iki kere ip doluyoruz.

Birinci dolanan ilmek. İşte beş tane dolanan ilmek, sonra bir tane pembe renkli ilmeği örmeden alıyoruz sağ şişe. Bu tekrarlar ile sırayı tamamlıyoruz.

Sıranın başındaki pembe renkli dört tane  ilmeği örmeden şişe alıyoruz. Doladığımız beş tane ilmeği  salıyoruz. İlmekleri sol şişe takıyoruz. Dolama işlemini yapıyoruz. Ve bakıyoruz ki şişimizde beş ilmek oldu.

Sol şişteki ilmek yığınını bırakıyoruz. Aradaki pembe ilmeği örmeden alıyoruz. Sıradaki beş tane ilmeği salıyoruz. Tekrarları yapıp sırayı tamamlıyoruz, son dört tane ilmeği de örmeden alıyoruz.

Pembe ipi alıyoruz bu sırayı düz örgü örüyoruz. Aradaki pembe ilmeğin mor iple örüldüğünü unutmuyoruz. Sıra sonuna kadar düz örgü örerek ikinci sıranın yıldızları da hazır,istediğiniz kadar bu yıldızları örebilirsiniz.

Hanımlar iki renkli yıldız örgü modeli nasıl yapılır elimden geldiği kadar anlatmaya çalıştım. Umarım iyi anlatabilmişimdir.

Bir başka şiş örgü modeli yapımı konusunda görüşene kadar kendinize iyi bakınız.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ