25.09.2023 - El Sanatları ve Hobi Sitesi
El Sanatları ve Hobi Sitesi

İki Parmak Yardımı İle Ponpon Yapımı

İki parmak yardımı ile ponpon yapımı sayesinde oldukça güzel süslemelere sahip olmak mümkündür. Birçok farklı üründe gönül rahatlığı ile kullanılabilecek olan ponponlar giysilerde de sevimli bir görüntü oluşmasını sağlayabilir. Özellikle bere ya da kız çocukların elbiselerinde şık duran bu ponponların yapımları da oldukça pratik olmaktadır. Bu nedenle de birçok insan iki parmak yardımı ile ponpon yapımını araştırıp öğrenmek ister. İki parmak ile kolay bir yapımı olan bu ürünleri birçok şekilde kullanmak mümkün olmaktadır.

İki parmak yardımıyla ponpon nasıl yapılır?

İki parmak yardımı ile ponpon yapımı-Gerekli Olan Malzemeler

Ponpon yapmak için en temel ihtiyaç ponponun yapılacağı malzeme olan örgülerdir. Yün ipler ponpon yapmak için oldukça ideal bir malzemedir. Bunun yanında da makas yardımı ile gerekli yerlerde inceltme, kesme işlemleri yapılabilmektedir. Tüm bu işlemler ile edilen ponponlar da birçok farklı yerde çeşitli süslemeler ile birlikte kullanılabilir. Hatta bu ponponları anahtarlık olarak kullanabilmek de mümkün olmaktadır.

Yapımı ve sonucu oldukça eğlenceli ve basit olan ponpon yapımında öncelikli olarak renk belirlemek gerekmektedir. Yapılması planlanan ponponun renginin seçilmesi ve ona göre bir yün ip alınması işlemi gerçekleştirilmelidir. Bu işlemlerden sonra yün ipin ucunun 3 parmağı saracak şekilde yeteri miktarda sarılması beklenir. Gerektiği kadar sarma işlemi gerçekleştikten sonra 1 parmağın çıkartılması gerekmektedir ve arada bir boşluk oluşturulmalıdır. İp belirli bir noktadan kesildikten sonra artan kısım oluşmuş olan topağın alt kısmından geçecek şekilde çekilir ve çekilen ip bir tam tur olarak yeni geçirilir. Daha sonra bu ip tüm kuvvetle çekilmeli ve ipin orta kısmı oldukça gergin bir vaziyette kalmalıdır. Birkaç tur atıldıktan sonra da kenarda kalan taraflar makaslar yardımı ile şık bir şekilde yün ipi ikiye ayırabilmektedir. Daha sonra bu saçakların uzun gelen kısmını seyretmek ve amacı ile fazlalıkların kesilmesi sağlanır. Kesilen parçalardan sonra oldukça şık bir tasarım yapılabilmektedir. Evin her yerinde süsleme niyetine kullanılacak olan ponponlar farklı renk seçeneği ve pratik yapımları ile oldukça dikkat çekici nesneler haline gelebilir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ