18.02.2024 - El Sanatları ve Hobi Sitesi
El Sanatları ve Hobi Sitesi

İğne Oyası Süpürge Modeli Yapımı | Video Anlatımlı Kolay Model

İğne oyası süpürge modeli yapımı pek çok farklı modelde karşımıza çıkmaktadır. Aynı isim altında birkaç farklı örnekle karşılaşmanız mümkün. Bizler de siz oya severler için iğne oyası süpürge modellerinin en güzelini anlatacağız.

iğne oyası

İğne oyası tığ ile yapılan oyalara nazaran daha çok tercih edilmektedir. Çünkü iğne oyasının kendine has bir ağırlığı ve şıklığı vardır. Diğer oyalardan daha zarif göründüğü için, genellikle iğne oyası daha çok yapılmaktadır. İlk başlayanlar için biraz zor gibi görünse de zamanla yapan kişinin eli alıştıkça daha seri bir şekilde iğne oyası yapabilir. İğne ile yapılan oyalarda aynı oranı tutturmak, tığ ile yapılan oyalara göre daha çok dikkat ister. İşte bu yüzden iğne oyası el işi yapanları biraz zorlar.

Her yörenin kendine ait kültürleri, gelenekleri, şiveleri olduğu gibi bazı el işlerindeki anlatım ve yapımları da farklıdır. İğne oyası süpürge modeli de bu farklılıklardan biridir. Bazıları iğne oyası süpürge çiçeği olarak bu örneği bilmekte bazıları ise sadece iğne oyası süpürge modeli olarak bilmektedir. Aralarında ufak tefek bazı farklılıklar olmakla birlikte görünüş itibari ile hemen hemen hepsi süpürgeye benzediği için bu ismi almıştır.

Oy yapımında kullanılan bazı teknikler ve dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Bu özellikler kişiden kişiye göre ve onların hem el becerisi hem de zevkine göre değişmektedir. Çoğunluğu yazma kenarları için yapılan iğne oyalarında, renkli ve desenli yazmalar için tek renk oya, sade renk yazmalarda ise birden fazla renk kullanılan oyalar ya da yazma ile aynı renk olan oyalar tercih edilmektedir. Az önce de belirttiğimiz gibi, bu tamamen kişinin zevkine ve karşıdakinin isteğine bağlı bir durumdur.

İğne oyası süpürge modeli, yazma kenarlarına, havlu kenarlarına, mutfak havlusu kenarlarına ve namaz bezlerine en sık yapılan oya örneklerinden biridir. İstisna olarak bu oyaları kolye, bileklik gibi takı olarak tercih edenler de vardır.

Aşağıda bulunan videomuzda iğne oyası süpürge modeli ile ilgili ayrıntıla ulaşabilir ve yapmış olduğunuz bu oyayı dilediğiniz şekilde ve dilediğiniz yerde kullanabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ