DinarTuning Forum
DinarTuning Forum
26.08.2018 - Türkiye'nin En Kapsamlı El Sanatları ve Hobi Sitesi

İğne Oyası Nasıl Yapılır ? | Videolu Kolay Çiçekli İğne Oyası Modeli

İğne oyası nasıl yapılır konulu yazımızda sizler için bazı görseller ve bir video hazırladık. İğne oyası ile ilgili tekniklere buradan ulaşabilir ve merak ettiğiniz noktaları öğrenebilirsiniz. İğne oyası yapmak oldukça maharet isteyen bir konudur. El becerisine güvenen herkesin rahatlıkla yapabileceği bir model olup; aynı zamanda yapımı bittiğinde ortaya harika bir görüntü çıkan bir modeldir.

İğne oyası yapma konusunda fikri olmayanlar için, bir fikir oluşturacak şekilde hazırladığımız iğne oyası nasıl yapılır başlıklı videomuzdan yardım alabilirsiniz. İster iğne oyası olsun ister de tığ ile yapılan oya olsun mantık görüntü mantığı hep aynıdır. İlk olarak yazma kenarlarına su yolu diye geçen (farklı terimler de kullanan olabilir) bir sıra yapılır. Yapılan bu sıra ise genelde yeşil ve yeşilin tonları şeklinde olur. Tabi isteğe ve yapılacak oya modeline göre bu renk değişebilir.

İğne oyası yaparken çiçek motifleri ön planda tutulur. Menekşe, papatya, gözyaşı çiçeği, gül ve daha pek çok çiçek türünden ilham alınarak iğne oyası yapılır. Bunun yanı sıra bazı nesnelere benzerlikleri sebebi ile isim alan modeller de yine iğne oyası ile yapılan modeller arasında yerini alır. İğne oyasını en sık gördüğümüz yerler, çoğunlukla havlu ve yazma kenarlarıdır. Bilhassa yazma ve küçük mutfak havlularına çeyiz olarak çok fazla iğne oyası yapılmaktadır. İğne oyası her genç kızın çeyiz sandığının olmazsa olmazı en kıymetli parçalarındandır. Çünkü iğne oyası yapmak ciddi bir zaman, dikkat ve el becerisi gerektiren bir husustur. Tığ oyasına göre biraz daha ağır bir el işi grubuna girer. Hiç de hafife alınmayacak olan iğne oyası yapılışı, eli alışanlar için daha kısa sürede biten bir modeldir. Zaman içerisinde daha hızlı ve daha pratik bir şekilde iğne oyası yapanların sayısı da bir hayli fazladır.

Her işte olduğu gibi, iğne oyası yaparken de işin mantığını çözdükten sonra geri kalanını daha kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Sadece model farklılıkları olduğu için onu da örneklere bakarak halledebilirsiniz. Videomuzu izledikten sonra da aklınızdaki soru işaretlerinin cevabını bulacaksınız. Kolay gelsin.

İğne Oyası Nasıl Yapılır Video Anlatımı

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ