Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
22.05.2019 - Türkiye'nin En Kapsamlı El Sanatları ve Hobi Sitesi

İğne Oyası Menekşe Dalı Yapımı Türkçe Videolu Anlatım

İğne Oyası Menekşe Dalı Yapımı Türkçe Videolu Anlatım 

Hanımların son dönemlerde en fazla tercih ettiği oyalar arasında menekşe dalı modeli yer almaktadır. Bu model ile birlikte harikalar yaratabilirsiniz. Sizler için aşağıdaki yazımızda iğne oyası menekşe dalı yapımını anlattık.

İğne Oyası Menekşe

Öncelikle iği parmağımıza sararak başlıyoruz. İpi sardıktan sonra beş adet zürafa yapıyoruz ve bu zürafaları sıkıştırıyoruz. Bu şekilde bir sıra dönüyoruz. Sonra elimizin boru şeklini almasını sağlamak için büzüyoruz. Ardından halka şeklinde zürafalarımızı döndürerek boru yapıyoruz.

Bu boruyu sıra boyunca yukarı çıkıyoruz. Boru yapma işi tamamlandıktan sonra 1 adet zürafanın içerisinde ipi geri doğru düğüm atıyoruz. Bu şekilde 2 tane zürafa yapıyoruz ve iki taraftan da dört sıra çıkıyoruz. Bu şekilde zürafa sayısı 5’e ulaşıyor. Sonra bunları eksiltmeye başlıyoruz. Bu işlemi tek sıra kalasıya kadar sürdürüyoruz. Eldeki ipi baştaki zürafanın içerisine geçirerek sırası ile aşağı doğru zürafa yaparak inmeye devam ediyoruz. Ardından 2. yaprak kısmına geçiyoruz. 2. ve 3. Yapraklar da bu şekilde yapılması gerekmektedir. O yüzden ölçülere dikkat edilmesinde fayda vardır. Bu şekilde renkli olan yaprakların işlemi tamamlanmış olmaktadır.

En sonda bulunan bitirdiğimiz yerden beyaz ipi düğüm haline getiriyoruz. Diğer kalan yarım yapraklar için hazırlanmaya geçiyoruz. Parmağımız üzerinden ipi doladıktan sonra 4 sıra boyunca zürafa yapmaya devam ediyoruz. Ardından eldeki ipi büzüyoruz. Diğer ucuna ekleme işlemi yaptıktan sonra 1 sıra boyunca dönüyoruz. Elimizi kullanarak alt kısmını boru şeklinde büzdürüyoruz.

1 sıra dönüyoruz ve ardından zürafanın içerisinde 2 adet küçük pipit yapıyoruz. 2 pipit tamamlandıktan sonra arttırma işlemine geçiyoruz ve 3 sıra çıkıyoruz. Zürafa sayısı 4 oluyor. İpin ilk başladığı yere düğün atıyor ve 2. zürafaya geçiyoruz. Aynı işlemlerinde burada yaparak 4 yarım yaprak yapıyoruz. İç tomurcuğun yapımında ise parmağa ipi dolayıp pipitlar yapıyoruz. 8 tane yapıp ipi kesiyoruz. Tomurcuk altı iple pipitlar büzülür ve sabitlenir. İp kesilmeden yaprak içinden tomur geçirilir ve düğüm atılır. En son ortaya iğne oyası menekşe çıkmaktadır.

 

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ