05.12.2020 - Türkiye'nin En Kapsamlı El Sanatları ve Hobi Sitesi

Havlu Kenarı Örnekleri

Merhaba hanımlar, Yüzyıllardır bilinen ve hemen hemen her kadının kullanmakta olduğu havlu kenarları nı süsleyen havlu kenarı modelleri ni tanıtmak için sayfamızda bir takım paylaşımlarda bulunduk. Benim jenerasyonumdan olan herkes iyi bilir ki (bu arada 80 li yıllarda olduğumu söyleyeyim de karışıklık olmasın) bu havlu kenar örnekleri tüm genç kızların çeyiz sandıklarında, her annenin ve ablalarımızın ellerinde işlemekte oldukları örgü işlerindendir. Bir dönem o kadar işlendi ki hala bile “çeyiz sandığım havlu kenarları ile dolu” diyenlerle karşılaşmışsınızdır. Hatta bir havlu kenarı bir de lifler oldukça fazla işlenirdi.havlu kenari-2

Hem banyomuzda hem de evimizde kullandığımız havlular için yapılan havlu kenarı örnekleri geleneksel ürünler olup hala birçok kadın tarafından tercih edilmektedir. Bazı kadınlar bu havlu kenarlarını hazır alırken, birçok kadın hem hobi amaçlı, hem boş vakitlerini değerlendirmek için, hem de istedikleri modelleri havlu kenarlarında görebilmek için havlu kenarlarını kendileri yapmaktadır. Dantel havlu kenarları, tığ, şiş, iğne oyası, firkete gibi pek çok değişik yöntemle yapılabilmektedir. Ancak havlu kenarı genellikle tığ yardımıyla örülen bir üründür.

havlu kenarı

havlu kenarı

Şimdilerde bu havlu kenar modelleri kullanılıyor ancak eskisi gibi el emeği değil de daha çok fabrikasyon ürünler tercih ediliyor ya da tercih edilmek zorunda kalınıyor. Çünkü öyle bir anda tamamlanan bir işlem olmadığından el emeği isteyen bir uğraş söz konusu.

Ancak, benim size tavsiyem siz yine de kendi annelerinizin anneannelerinizin yolunu takip edin ve bu güzelim havlu dantellerini kendiniz örün. Ayrıca kızlarınıza bırakacağınız bu el sanatları nesilden nesile aktarılarak en azından değerlerimiz unutulmamış olur. Sadece bunun için bile işlenmeye devam edilir.

Ya da boş zamanlarınız için bir uğraş teşkil eden bu havlu kenarları her ne kadar sadece havlu kenarlarına kullanılıyormuş gibi bilinse de aslında başka amaçla da kullanmanız mümkün. Örneğin yatak çarşaflarınzın etrafınada işleyebilirsiniz. Oldukça hoş bir tasarım olurdu diye düşünüyorum.

Havlu kenarı örnekleri yeni yeni modelleri çıktığı ve hemen her sene kendi içerisinde bir modasının olduğu önemli danteller arasında yer almaktadır. Yeni çıkan havlu örnekleri doğrultusunda geliştirilen havlu kenarları farklı renk ve desenlerde üretilen hem banyoların, hem de mutfakların vazgeçilmezleri arasında yer almaktadır. Pek çok kadın havlu kenarı örerek bunu bir ticarete çevirirken, genç kızlarımızda çeyizlerinde mutlaka şık havlu kenarı motiflerinin bulunmasını istemektedirler.

Havlu kenarı modelleri bakımından çok zengin ve geniş bir ürün yelpazesine sahiptir. Havlunuzun rengine ve eğer desenliyse desenine uygun bir havlu kenarı motifi mutlaka bulabilirsiniz. Eğer dantel örmeyi yeni örenecekseniz havlu kenarı yapmak sizin için işin başlangıç aşamasında önemli bir deneyim olacaktır. Genellikle 1 ila 2 gün içerisinde kolayca yapılıp bitirilen dantel havlu kenarı yıkanıp kolalandıktan sonra basit bir işlemle havlulara dikilmektedir. İster tek renk, isterseniz karıştıracağınız renklerle havlu kenarlarınızı hazırlayabilir ve evinize büyük bir şıklık kazandırabilirsiniz.

Havlu kenarı örnekleri resimli galeri

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ