DinarTuning Forum
DinarTuning Forum
26.08.2018 - Türkiye'nin En Kapsamlı El Sanatları ve Hobi Sitesi

Halkali Havlu Kenarı Yapimi Videolu Anlatım

Dantel örgüler arasında halkalı havlu kenar yapılışı en basit olanlarından biridir. Çok kısa süre zarfları içerisinde hazırlayabileceğiniz bu modelleri süs eşyası olarak veya farklı aparatlar kullanabilirsiniz. Son yıllarda halkalı dantel örneklerinde sıklıkla rastlanıyor. Genellikle örtü olarak kullanılan bu modeller havlu kenarı olarak mükemmel bir kullanım imkanına sahip oluyor. Halkalı motiflerin nerede kullanılacağı göz önünde bulundurularak büyüklü küçüklü motifler yapmak mümkün!

Halkalı Havlu Kenarı Yaparken Dikkat Edilecek Noktalar

Halkalı havlu kenarı yapılırken halka aparatlarından yararlanılır. Bu dantel örnekleri basit bir teknik ile hazırlandığı için hem kısa sürede yapılır hem de insanı yormaz. Halkalı havlu kenar yapılışı için öncelikle tığ, ip ve plastik halka aparatlara ihtiyaç vardır. Dilediğiniz ve sevdiğiniz bir halka modeline karar vermelisiniz. Hangi modele karar vermiş iseniz o model doğrultusunda tığ ve ip temin etmelisiniz. Tüm hazırlıkların eksiksiz bir şekilde yapılmasının ardından artık örgü tekniğine geçilebilir.

Halkalı Havlu Kenar Yapılışı

Dantel örneği gerektirdiği teknik ile aparatın geçmesi istenilen yere kadar örülmelidir. Aparatın konumlandırılacağı kısma gelince de tığın halka içerisinden geçirilmesi gerekir. Halka etrafından bir tane zincir çekilmelidir. Zincirlerle plastik halkanın bütün etrafının kaplanması gereklidir. Ardından dantel örneğinin halkanın içerisine yerleştirilmesi sağlanmalıdır.

Alışılmışın dışında örnek modeller elde etmek isteyen hanımlar için  trabzan ve örümcek gibi modeller ile de günlük kullanım için havlu kenarları oluşturulabilir. Çiçekli örnekler genellikle bu modeller arasında yer alır. Çiçek motiflerinden hoşlanan hanımlar plastik aparatın etrafına çekmiş oldukları zincire ikili trabzanlar yaparak veya trabzanlar yerine battı çıktılar ile basit çiçek motifleri oluşturabilirler.

Bu çiçekler birbirine eklenir ve istenilen büyüklüğe sahip halkalı havlu kenarları oluşturulabilir. Çiçekleri ister düz isterseniz de üçgen olarak ekleyerek farklı görünümler oluşturabilirsiniz. Dilerseniz de yalnızca halka aparatı ile modeller elde edebilirsiniz.

Halkanın etrafı iple dolanabilir veya halkanın etrafına zincir çekilerek plastik aparatın tamamen kapatılması sağlanır. Bu da halkalı havlu kenar yapılışı modellerinde farklı bir yoldur. Birbirinden farklı modeller ile halka aparatları hanımların yaratıcılıklarını sergilemelerine yardımcı oluyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ