23.05.2022 - El Sanatları ve Hobi Sitesi
El Sanatları ve Hobi Sitesi

Gözyaşı Damlası Örgü Modeli Yapımı – Şiş Örgü Teknikleri Anlatımı

Anlatımlı Gözyaşı Damlası Örgü Modeli

Merhaba hanımlar gözyaşı damlası örgü modeli yapımına hoş geldiniz. Sizlere bugün şahane bir şiş örgü tekniği anlatacağım. Eğer normal düz örgülerden sıkıldıysanız sizlere çok şık görünüme sahip gözyaşı damlası modeli nasıl yapılır onu anlatayım.

Bu göz yaşı damlası örgü modeli ile çok güzel örgü hırka modelleri yapabilirsiniz. Bahar ayları için örgü yelek örnekleri de olabilir. Örmesi ise zor olmayan bu gözyaşı damlası modeli ile ço renkli örgülere sahip olabilirsiniz.

Videolu Anlatım İle Gözyaşı Damlası Örgü Modeli Yapımı

Bu konudan sonra da sizlere bu haftalarda bir çok şiş örgü tekniği ve tığ işi örgü tekniği videolu anlatım konuları yayınlayacağım. Her birinin videolu anlatımları bitti. Kanalımıza yükleyip burada sitemizde resimlerle adım adım yapılışını anlatacağım sizlere.

Şimdi konuya girişi çok uzatmadan resimlerle adım adım göz yaşı damlası örgü örneği nasıl yapılıyor ona bakalım.

Malzemelerimiz nelerdir ?

  • Şiş numarası 4
  • Açık mor renkte akrilik örgü ipi
  • Makas

26 tane ilmek yaparak bu örgü modelini size göstermeye çalışacağım, bir sıra düz örgü, iki sıra ters örgü ördük başlamak için.

1. Sıramız :  Bir tane ilmeği ters örgü ile örüyoruz. Bu imeğe dolama yapacağız: ( dolama yapıyoruz” dediğimde buradaki adımları uyguluyoruz)

1- İpimiz örgünün arkasında bu ilmeğe düz örgü için batıyoruz ve ipi ilmeğin içinden geçiriyoruz.

2- İpi öne alıyoruz ve aynı ilmeğe ters örgü için batıyoruz ve sağ şişe ip doluyoruz ve ilmekten geçiriyoruz.

3- İpi örgünün arkasına alıyoruz ve aynı ilmeğe  düz örgü için batıyoruz ve şişe ip doluyoruz, ilmekten de geçiriyoruz.

4- İpi öne alıyoruz ve aynı ilmeğe ters örgü için batıyoruz şişe ip doluyoruz ve ilmekten geçiriyoruz.

5- İpi örgünün arkasına alıyoruz ve düz örgü için bu ilmeğe batıyoruz ve şişe ip doluyoruz ve ilmekten geçiriyoruz.

Bu adımlarla bir ilmekte beş tane yeni ilmek türemiş olmalı. İpimizi öne alıyoruz ve 3 tane ilmek ters örgü örüyoruz.

Sıradaki ilmeğe dolama işlemi yapıyoruz  (Dolama işlemini daha önce ayrıntılı anlattım yukarıdaki sıraya bakın. Ben yine de tekrar altta anlatım yapacağım.)

İp dolamayı nasıl yaparız

Bu gözyaşı damlası örgü modeli yapımında belki tek karışık yer ipi dolama kısmı ondna dolayı burayı bir kez daha anlatacağım.

1- ipimiz örgünün arkasında bu ilmeğe düz örgü için batıyoruz ve ipi ilmeğin içinden geçiriyoruz.

2- İpi öne alıyoruz ve aynı ilmeğe ters örgü için batıyoruz ve sağ şişe ip doluyoruz ve ilmekten geçiriyoruz.

3- İpi örgünün arkasına alıyoruz ve aynı ilmeğe  düz örgü için batıyoruz ve şişe ip doluyoruz , ilmekten de geçiriyoruz. geçiriyoruz.

4- İpi öne alıyoruz ve aynı ilmeğe ters örgü için batıyoruz şişe ip doluyoruz ve ilmekten geçiriyoruz.

5- İpi örgünün arkasına alıyoruz ve düz örgü için bu ilmeğe batıyoruz ve şişe ip doluyoruz ve ilmekten ipi öne alıyoruz ve üç tane ilmeği ters örgü örüyoruz.

Sıradaki  ilmeğe dolama işlemi yapıyoruz, sonraki üç tane ilmeğe ters örgü örüyoruz.

Bu tekrarlar ile sıra sonuna kadar aynı işlemleri yapıyoruz.

2. Sıramız:

Bir tane ilmeği düz örgü örüyoruz, yaptığımız beş tane ilmeğe sıra gelince bunlara beş tane ters örgü örüyoruz. Üç tane ilmeği düz örgü, beş tane ilmeği ters örgü örüyoruz sıra boyunca.

3. Sıramız:

Altı tane ilmeği düz örgü örüyoruz. Sıradaki üç tane  ilmeği ters örgü örüyoruz. Arttırma yaptığımız yere gelince beş tane ilmeği düz örgü örüyoruz, sonraki üç tane ilmeği ters örgü örüyoruz.

Bu tekrarlar ile sırayı tamamlıyoruz.

4. Sıramız:

( 2. Sıra gibi örüyoruz) bir tane ilmek düz örgü, beş tane ilmek ters örgü, üç tane ilmek düz örgü, beş tane ilmek ters örgü örüyoruz  -sıra boyunca.

5. Sıramız:

Bir tane ilmek ters örüyoruz, iki tane ilmeği birden alıyoruz ve düz örgü örüyoruz. Sonraki bir tane ilmeği düz örgü örüyoruz. Sonraki iki tane ilmeği birden düz örgü örüyoruz bunu göz yaşı damlası motifine yapıyoruz.

Üç tane ilmeğe ters örgü örüyoruz. Sonraki göz yaşı damlası motifinin iki tane ilmeğini birden alıp düz örgü örüyoruz ve bir tane ilmeği düz örgü örüyoruz. Sonraki iki tane ilmeği birden alıp düz örgü örüyoruz.

Bu şekilde büzme yapmış oluyoruz, yani beş tane ilmekten üç tane ilmeğe düşmüş oluyoruz. Sonraki üç tane ilmeği de ters örgü örüyoruz. Sıra boyunca bu tekrarları yapıyoruz.

6. Sıramız:

Örgünün de arka yüzü bu, bu sırada  üç tane ilmek ters örgü, üç tane ilmek düz örgü örüyoruz. Sıra boyunca bu tekrarı yapıyoruz.

7. Sıramız: Birinci sıra gibi aynısı

Birinci sıra gibi örüyoruz. Bir tane ilmeği ters örüyoruz. Büzme yapıyoruz:  Bu örgü tarifimizde büzme yapıyoruz deyince buradaki adımları gerçekleştiriyoruz. Bir tane ilmeği örmeden sağ taraftaki şişe alıyoruz, sonraki iki tane ilmeği de düz örgü örüyoruz.

Bu örmeden sağ şişe aldığımız ilmeği sol şişe takıyoruz ve ördüğümüz ilmeği bu ilmeğin içinden geçiriyoruz. Bir tane ilmeği ters örgü örüyoruz ve sonraki ilmeğe  dolama işlemi yapıyoruz.

İki motif arası üç tane ters ilmeğin ikincisine dolama işlemi yapılıyor. İpi öne alıyoruz ve bir tane ilmeğe ters örgü yapıyoruzSıradaki gözyaşı damlası motifine büzme yapıyoruz, bir tane ilmeği örmeden sağ şişe alıyoruz.

İki tane ilmeği birden düz örgü örüyoruz. Bu örmeden aldığımız ilmeği geri sol şişe takıyoruz ve ördüğümüz ilmeğin içinden geçip sağ şişe bu ilmeği takıyoruz. İpi öne alıyoruz, bir tane ilmeği ters örgü yapıyoruz.

Sıradaki ilmeğe dolama işlemi yapıyoruz. Bu sırada alt sıranın gözyaşı damlalarını tamamlayıp sonraki sıranın damlalarının yerini değiştirerek başlangıçlarını  yapıyoruz.

8. Sıramız: İkinci sıra gibi aynısı

İkinci sıra gibi. Örgünün arka tarafı, üç tane ilmeği düz örgü , beş tane ilmeği (bunlar damlanın ilmekleri) ters örgü örüyoruz. Sıra boyunca bu adımları tekrarlıyoruz.

9. Sıramız: Üçüncü sıra gibi aynısı

Üç tane ilmek ters örgü örüyoruz. Beş tane ilmeği düz örgü örüyoruz ( bunlar damlanın ilmekleri), üç tane ilmek ters örgü. Gözyaşı damlamızdaki beş tane ilmeğe düz örgü yapıyoruz.

Sıra boyunca bu tekrarları yapıyoruz.

10. Sıramız: Tıpkı dördüncü sıramız gibi aynısı

Örgünün arka tarafı. Burada da üç tane ilmek düz örgü , beş tane ilmek ters örgü örüyoruz ve sıra boyunca bu tekrarı yapıyoruz.

11. Sıramız: Beşinci sıramız gibi aynısı

Üç tane ilmek ters örgü örüyoruz, sonra da büzme yapıyoruz ve üç tane ilmeği ters örgü örüyoruz.

Büzme yapıyoruz, üç tane ilmeği ters örgü örüyoruz, bu sıralama ile sıra sonuna kadar örüyoruz.

12. Sıramız: Altıncı sıramız gibi aynısı

Örgünün arka yüzü. Bir tane ilmek düz örgü – bu sıranın başında ve sonunda sadece, üç tane ilmek ters örgü. Üç tane ilmek düz örgü, üç tane ilmek ters örgü şeklinde devam ediyoruz sıra boyunca.

13. Sıramız: Yedinci sıra gibi aynısı

Burada da alt sıranın damla şeklini bitirip yeni sıranın yer değiştirerek  yeni damlaların başlangıcını yapıyoruz.

Bir tane ilmeği ters örgü örüyoruz, sonraki ilmeğe dolama işlemi yapıyoruz, bir tane ilmeği ters örgü, damlanın üç tane ilmeğinden birincisini örmeden sağ şişe alıyoruz.

Sonraki iki tane ilmeği birlikte düz örgü örüyoruz ve örmeden aldığımız ilmeğin içinden ördüğümüz ilmeği geçiriyoruz.

Bir tane ilmeği ters örgü örüyoruz, sonraki ilmeğe dolama işlemi yapıyoruz ve bir tane ilmeği ters örgü … yaparak bu tekrarlar ile sırayı tamamlıyoruz.

İşte örgüyü ördükçe daha güzel örgümüz görünmeye başlayacak.

Hanımlar artık her resimlerle adım adım yaptığımız yazılı anlatımların videolu anlatımı mevcut.

Elimizden geldiği kadar size en iyi hizmeti vermeye çalışıyoruz.

Bir sonraki örgü dersimizde buluşana kadar kendinize iyi bakınız.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ