DinarTuning Forum
DinarTuning Forum
26.08.2018 - Türkiye'nin En Kapsamlı El Sanatları ve Hobi Sitesi

Genç Kızların Çeyizi İçin Şık Bir Örgü Lif Yapımı Videolu

Genç Kızların Çeyizi İçin Şık Bir Örgü Lif Yapımı Videolu

Genç kızların çeyizi oldukça önem taşır. Bu nedenle pek çok genç kız ve annesi çeyiz hazırlıkları işine girer. Çeyizlerin el emeği olması son derece önemlidir. Bu nedenle örgü ve dantel işlerine girerler. Ancak çeyizlerin en önemli parçalarından biri de banyo lifleridir. Lifler çeyiz sırasında sergilenir. Bu nedenle oldukça farklı modelde lif yapımına önem verirler. Bu modellerden biri de çiçek motifli lif modeli olarak karşımıza çıkar. Bu model pek çok genç kız tarafından oldukça tercih edilir. Yapımı da son derece basittir.

Genç Kızların Çeyizi İçin Şık Bir Örgü Lif Yapında Hangi İp Kullanılır?

Öncelikle bu model için dilediğiniz lif ve ona uygun tığ kullanmanız gerekir. İki farklı renk kullanmanız modelinizin daha iyi görünmesini sağlar. Model çiçekli bir model olduğu için çiçeğin ortasını farklı renklerde yapabilirsiniz.

Çiçek Motifli Lif Modelinin Yapılışı Nasıldır?

  • Bu lif için öncelikle 6 adet yuvarlak yapılır.
  • Daha sonra bu yuvarlıklar dikilerek çiçek şeklini alır.
  • 8 tane zincir çekerek işe başlanır. 8 zincir sonunda ilk zincire tekrar batılarak zincir sabitlenir. Daha sonra bir zincir çekilerek başı üç defa dolanır. Bu işlem bu şekilde devam eder. Bir zincir çekilir ve üç defa dolanır. Bu şekilde 10 tane fıstık yapılır.
  • 10 tane fıstık yaptıktan sonra en son ilmek ilk yapılan fıstığın tepesine batılır. Bir sonraki sırada bir zincir çekilir. Bunun üzerine tekrar aynı yere dört fıstık yapılır.
  • Bu işlemden sonra aynı işlem bu sefer bir sonraki fıstık için yapılır. Bu şekilde tüm sıranın bitmesi gerekir. Her bir boşluğa iki fıstık yapılır. Tüm sıra bitirilir.
  • Üçüncü sırada ise her seferinde iki zincir çekilir ve bit fıstık yapılır. Tüm boşluklara bu işlem yapılır.
  • Dördüncü sıra için ise iki zincir çekilir ve bir tek fıstık diğerinde iki fıstık yapılır. Bir tek bir de çift fıstık yapılarak tüm sıra bitirilir.
  • Bu şekilde çiçek motifli lif modelinin çiçeği yapılmış olur. İşlem bittikten sonra farklı bir renk ile fıstık yapmaya devam edilir.
  • Bu şekilde ipi kesip tekrar ana ip ile kenarını yaparak ilk motifi bitirmiş olursunuz. Daha sonra ortaya çıkan motifler çiçek şeklinde dikilerek birleştirilir. Bu sayede de çiçek motifli lif modeli yapılmış olur.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ