DinarTuning Forum
DinarTuning Forum
26.08.2018 - Türkiye'nin En Kapsamlı El Sanatları ve Hobi Sitesi

Geleneksel Oya Modelleri – Yazma Oyası Örnekleri

Geleneksel Oya Modelleri – Yazma Oyası Örnekleri

Yazma kenarı oya modelleri pul ve boncuk yardımları ile süslenmektedir. Farklı renk ve çeşitlilikte olan bu oyalar annelerimiz ve teyzelerimizin başörtüsü olarak kullanılmaktadır.  Yazma kenarı oya modelleri tüm kadınların ilgi odakları arasında yerini almaktadır. Geleneksel oya modelleri arasında yerini alan yazma oyaları bizlere atalarımızdan miras kalmıştır. Geçmişten günümüze kadar taşımış olduğumuz bir kültür ve gelenek haline gelmiştir. Bu oyaların yapımı ince ince nakış edilmesini ve titizlikle hareket edilmesi gerektirmektedir. Bu anlamda Türk kültür ve adetleri arasında önemli bir yere sahiptir. Yazma oyaları geçmişten günümüze kadar birçok değişim yaşamıştır. Sürekli olarak kendisini yenileyen güncel modelleri ile birlikte karşımıza çıkmıştır. Sizlerde bu modaya ayak uydurmak istiyorsanız yapmanız gereken yazma oya örneklerini inceleme olacaktır.

Yazma Kenar Oya Örnekleri

Yazmalar ve kenarları evlilik çağına gelmiş her genç kızın çeyizinde bulunması gereken eşyalardan birisi olmaktadır. Bu yazma ve kenarlarının nakşedilmesi ise büyük önem taşımaktadır. Sizlerde yazımızı takip ederek en şık ve kaliteli yazma kenarı oya modellerini inceleyebilirsiniz. Dilediğiniz modeli seçerek en güzel oya modellerini çıkarabilirsiniz. Çeyizinize gönül rahatlığı ile koyabilirsiniz. Ayrıca çevrenizdeki arkadaşlarınız için de örerek onlara güzel bir hediye de verebilirsiniz.

2017 Yazma Kenar Oya Modellerini sergilediğimiz yazımız içerisinde birçok farklı çeşide erişebilmeniz mümkündür. Hiç modası geçmeyecek olan modeller arasından örnekler sergilemeye çalıştık. Marifetli hanımlar tarafından bu örnekler gerçekten bir sanat eserine dönüşeceğini söyleyebiliriz. Bu yazma oya modellerini firkete, zincirleme veya tığ yardımı ile yapabilirsiniz.

Yazmalar için birbirinden farklı nitelikte oya modelleri bulunmaktadır. Bu modeller arasında çiçek desenli, pullu gibi seçeneklerde yer almaktadır. Bunların yapılabilmesi için oldukça özenli bir işçilik gerekmektedir. En çok tercih edilen oya modelleri ise boncuklu çiçekli desenli oyalar, telli lala oyaları, şekilli oya modelleri, orkide çiçeği oya modelli ve pullu oya modelleridir. Bunların haricinde oya yapmak isteyen bayanlar kendilerinin beğendiği birçok oya modeli oluşturabilirler. Bunların yapımı çeşitli örneklere göz atmakta fayda vardır. Aşağıdaki görsellere göz atarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ