Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
24.05.2019 - Türkiye'nin En Kapsamlı El Sanatları ve Hobi Sitesi

Eski Penyenizden Terlik Yapmaya Var Mısınız? Tığ İle Terlik Yapımı

Eski Penyenizden Terlik Yapmaya Var Mısınız? Tığ İle Terlik Yapımı

Kadınlar için ürünleri değerlendirmek ayrı bir önem taşır. Bunun için pek çok kadın; kullanmadığı ya da eskiyen şeyleri hemen atmaz. Onları mutlaka pek çok noktada değerlendirmek ister. Bunlardan biri de eski penyelerdir. Kadınlar eski penyelerini pek çok amaç için kullanırlar. Bir kısmından toz bezi yaparlar ya da yer silmede kullanırlar. Hatta bu eski penyelerden ip elde ederek terlik bile yapabilirler. Bu sayede tığ ile terlik yapımı ortaya çıkar.

Eski Penyelerden Terlik Yapmak Mümkün Müdür?

Terlik yapımı için kullanılan en uygun ip penye iptir. Bu nedenle de penye kumaşlardan terlik yapmak mümkündür. Kullanmadığınız penye kumaşları keserek; ip haline getirebilirsiniz. Bu sayede de kullanmadığınız ürünleri değerlendirmiş olursunuz.

Tığ İle Terlik Yaparken Hangi Renk İp Kullanmak Gerekir?

Tığ ile terlik yapmak için penye ip kullanılır. Kullanmadığınız penyeleri keserek ip haline getirebilirsiniz. Bu işlem için dilediğiniz rengi seçebilirsiniz. İpinize uygun tığ seçerek işleme başlayabiliriz.

Tığ İle Terlik Yapımı Nasıldır?

  • Öncelikle terliğinizin tabanını yapmanız gerekir. Bunun için ayak tabanınıza uygun şekilde düz bir işleme yapmanız gerekmektedir.
  • 39 numara için 15 zincir ile başlayabilirsiniz. Ayak numaranıza göre bu sayıyı değiştirebilirsiniz.
  • Daha sonra bu zincirin içine sık iğne yapmanız gerekir. Batılan son ipe tekrar batıp diğer kısma geçilir. Diğer kısımda da sık iğne uygulanır.
  • Köşeleri dönerken aynı köşeye 2 kere batmak gerekir. Bunu hem sağ hem de sol köşeler için yapmak gerekir. Bu işlem için 3 kere turlamak gerekir.
  • 3 kere turlama işlemi bittikten sonra penye ipinden yaptığımız terliğin tabanını yapmış bulunuyoruz.
  • Tabanda uyguladığımız farklı bir renkte ip ile üzerine devam ederiz. Kaydırma yöntemi ile farklı bir ip ile kenarlarını geçeriz. Bu şekilde terlik tabanın tüm kenarında farklı renk ip ile geçiyoruz.
  • Daha sonra tabanla ile aynı rengi tekrar kullanarak terliğin üst kısmına başlamak gerekir. Tabanın yarısını seçerek; ipimizi oradan geçiriyoruz.
  • Yapılan son işlemden sonra iki zincir atıp bir ilmek alıyoruz. Bunun üzerine ikili trabzan yapıyoruz. Daha sonra tekrar bir ilmek alıp ikili trabzan yapıyoruz.
  • Bu şekilde de terliğin üst kısmını örmeye başlıyoruz. Bu işlem sadece terliğin yarısı için kullanılır. Bir sıra bu şekilde yaptıktan sonra tekli sık iğne ile devam edilir. Bu işlem ile terliğin kapalı kısmı tamamlanmış olur. Bu şekilde tığ ile terlik yapımını bitirmiş oluyorsunuz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ