09.04.2024 - El Sanatları ve Hobi Sitesi
El Sanatları ve Hobi Sitesi

Erkeklerin Yaşam Kalitesini Düşüren Jinekomasti Nedir?

 

Jinekomasti, erkeklerde meme büyümesi sorunu olarak tanımlanır. Hormonlardan kaynaklı bir estetik bozukluktur. Erkeklerde bebeklik, ergenlik, yaşlılık dönemlerinde kiloyla bağlantılı olarak kendini gösterebilir. Bu sorunun uzun dönem görülmesi hastalarda tedaviyi zorunlu hale getirir. Jinekomasti, sağlık sorunu olarak görülmese de erkeklerde psikolojik ve sosyolojik sorunlara neden olabilir ve kişiler özgüvenlerini kaybedebilir.

jinekomastri

jinekomastri

Jinekomasti Belirtileri Nelerdir?

Jinekomasti nedir, sorusunun en basit yanıtı, erkeklerde meme dokusunun orantısız büyümesi veya şişmesidir diyebiliriz. Bunun başlıca nedeni, testosteron hormonunun dengesiz olması, erkek östrojen seviyelerinin yüksek olmasından kaynaklanmaktadır. Bu sorun erkeklerde meme ağrısı ve hassasiyet gibi belirtilere neden olur. Çoğu zaman hasta elle göğsünü kontrol ettiğinde, meme alanının altında bulunan hareket eden bir kütle hisseder. Kütle sert bir parça şeklinde tarif edilebilir.

Jinekomasti, östrojen ve testosteron hormonları arasındaki dengesizlikten ortaya çıkar. Östrojen hormonu dengesizliği, meme büyümesi ve kadın özelliklerinin görülmesine neden olur. Testosteron hormonu ise, kas kütlesi ve vücut kılı gibi erkek özelliklerini kontrol eder. Bu hormonlar hem erkeklerde hem de kadınlarda görülen vücudun bazı özelliklerini kontrol eder. Her birey az miktarda östrojen üretir veya az miktarda testosteron üretir. Testosteron seviyeleri ile östrojen hormonu dengesiz olan erkeklerde jinekomasti görülür. Bu sorun bir erkeğin yaşamında farklı zamanlarda ortaya çıkabilir. Bu aşamalar şu şekilde yer almaktadır:

  1. Doğum sonrası süreçte: Yeni doğan çocuklar hala rahimde gelişirken annelerinden aldıkları östrojenin etkileri altındadır. Yeni doğan erkeklerin, yarısından fazlası genişlemiş göğüslerle doğar. Jinekomasti doğumdan sonraki 2-3 hafta içerisinde geçmektedir.
  2. Ergenlik döneminde: Ergenlik döneminde hormon seviyeleri değişmektedir (genellikle 12 ila 14 yaş arası). Meme büyümesi, genellikle ergenliğin başlamasından 6 ay ila 2 yıl sonra ortadan kalkar.
  3. Orta yaş ve sonrasında: Meme büyümesi genellikle 50-80 yaş arası erkeklerde sıkça rastlanır. Bu yaş aralığındaki dört erkekten yaklaşık birinde meme büyümesi görülmektedir.

Jinekomastiyi tetikleyen birçok durum vardır. Bunlar; şişmanlık, doğru beslenme eksikliği, testislerde veya adrenal bezlerde tümörler, karaciğer hastalığı, hipertiroidi, böbrek yetmezliği ve kullanılan bazı ilaçlardır.

jinekomastri

jinekomastri

Jinekomasti Tedavisi Nasıl Yapılır?

Jinekomasti sorununu kesin olarak çözmek için cerrahi müdahale gerekmektedir. Ameliyat tedavisi ise jinekomasti türüne göre tedavi şekli de değişkenlik gösterir. Jinekomastinin türleri dört grupta incelenebilir; sert meme dokusunun fazla olmasıyla gelişen, yağ dokusunun fazla olmasıyla gelişen, hem sert meme dokusu hem de yağlanmayla gelişen ve memede fazla deri olması nedeniyle gelişen meme büyümesi.

  • Sert meme dokusu nedeniyle kaynaklanan jinekomasti sorununuz varsa, doktorlar açık ameliyatı tercih edebilir.
  • Yağ dokusundan kaynaklanan jinekomasti varsa liposuction ile tedavi sağlanabilir.
  • Hem sert meme dokusu hem de yağlanmadan kaynaklı olarak meme büyümesi sorunu varsa doktorlar tarafından açık ameliyat ve yağ alma operasyonları birlikte tercih edilebilir.
  • Deri fazlalığından kaynaklanıyorsa yine cerrahi müdahale yapılacaktır.

 

Uygulanacak yönteme ve meme büyümesi nedenlerine göre ameliyat süresi değişmekle birlikte ortalama 2 saat sürer. Açık ameliyatta göğüs bölgesinin alt kısmında minik kesiler yapılarak fazla olan deri ve meme dokusu alınır. Ardından dikişler ile kesiler kapatılır ve ameliyat tamamlanır. Liposuction yönteminde ise lazer ya da vaser yöntemi kullanılarak memede bulunan fazla yağ dokusu, ince kanüller yardımıyla alınır. Her iki yöntemden sonra da hastalara az da olsa dikiş atılır. Ameliyatlar genellikle lokal anestezi altında gerçekleştirilir ancak açık ameliyatta bazen genel anestezi uygulanabilir. Siz de uzman bir doktor yardımıyla jinekomasti tedavisi yaptırmak istiyorsanız. Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Alpaslan Topçu’dan randevu alabilirsiniz.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ