20.07.2020 - Türkiye'nin En Kapsamlı El Sanatları ve Hobi Sitesi

Elde Ponpon Nasıl Yapılır ? | Videolu Anlatımlı Kolay Pratik Ponpon Yapımı

Elde ponpon nasıl yapılır adlı yazımızda, ponpon yapmanın farklı yollarından bahsedeceğiz. Ponpon yapmak için farklı materyallerden yardım alabileceğiniz gibi, elinizle de yapmanız mümkün. Yazımızın ilerleyen kısımlarında elde ponpon nasıl yapılır adım adım anlatacağız.

Ponpon kullanımı genelde örgü işlerinde görülür. Bebek atkılarında, şal kenarlarında, patiklerde, battaniye kenarlarında ve daha farklı örgü modellerinde ponpon kullanılır. Fakat sadece örgü modelleri hariç, süs eşyası, çocuklar için oyuncak gibi alanlarda da kullanılır. Ponpon yapmak oldukça kolay ve eğlenceli bir iştir. Ponpon yaparken etrafınızdan yardım alabilir, farklı nesneleri kullanarak ponpon yapabilir ya da hiçbir şeye ihtiyaç duymadan elinizle ponpon yapabilirsiniz.

İlk olarak yapmanız gereken şey, hangi renkte ip kullanmak istiyorsanız, parmaklarınıza o ipleri dolamak olacaktır. Parmak açıklığınıza göre, ponpon boyutunu ayarlayabilirsiniz. İşaret parmağınızı ve orta parmağınızı kullanarak çok rahat bir şekilde ponpon yapabilirsiniz. Sıkı bir ponpon istiyorsanız, ipi çok fazla sayıda parmağınıza dolamanız gerekmektedir. Eğer az sayıda dolarsanız, ortaya cılız bir ponpon görüntüsü çıkar.

Bir diğer adım olarak da dolamış olduğunuz iplerin ortasını ister aynı renk ip kullanarak, isterseniz de farklı bir ip kullanarak sıkı bir şekilde bağlamaktır. Bağlamadaki amaç, ponponun kolay ve çabuk bir şekilde dağılmasını önlemek ve ipleri bir arada tutmaktır.

Son adım da doladığınız ve sıkıca bağladığınız ponponlarının kenar kısımlarını kesmek. Yani ipleri birbirinde ayırarak her birinde uç oluşturmayı sağlamaktır. Ortaya çıkan ponpon biraz biçimsiz olacaktır. Parmağınızdan çıkararak, bir makas yardımıyla düzgün ve yuvarlak bir form verebilirsiniz. Ponponlarınız hazır. İstediğiniz yerde yapmış olduğunuz ponponları kullanabilirsiniz. Yapımı çok fazla zaman almadığı için, fazla sayıda ve renkte ponponlar hazırlayabilirsiniz.

Ponpon kullanırken artık ipleri kullanabilirsiniz. Böylece hem ip ziyan olmamış olur hem de elinizdeki artık ipleri değerlendirmiş olursunuz. Rengarenk ponponlarla bir paspas yapabilir ve bunu evinizin istediğiniz bölümünde kullanabilirsiniz.

Ponpon yaparken çocuğunuzla birlikte yapabilirsiniz. Bu sayede çocuğunuzla birlikte vakit geçirirken onun da parmak gelişimine katkı sağlamış olursunuz.

Aşağıda sizler için elde ponpon nasıl yapılır başlıklı bir video hazırladık. Kolay gelsin.

Elde Ponpon Nasıl Yapılır Video Anlatımı

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ